YÖRESEL ÜRÜNLERE AB DESTEĞİ

Avrupa Birliği (AB) fonlarını kırsal kalkınma programı aracılığıyla ülkemizdeki girişimcilerle buluşturan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Kahramanmaraş’ın yöresel ürünlerini üretecek tesislere de destek veriyor.

YÖRESEL ÜRÜNLERE AB DESTEĞİ

Hayvancılıktankırsal turizme, kültür balıkçılığından yenilenebilir enerji yatırımlarına,bitkisel üretimden arıcılığa birbirinden farklı sektörlerde yatırımcılara hibeveren TKDK, yöresel ürünlerin üretimine de destek veriyor. Bu çerçevede ÜçüncüÇağrı Döneminde destek almaya hak kazanan ve Kahramanmaraş’ta cevizli pekmezsucuğu, un sucuğu, fıstık ezmesi, zeytinyağı, domates ve biber salçası üretmeyihedefleyen 3 ayrı proje için Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğünde düzenlenentörenle hibe sözleşmesi imzalandı.

Her ne kadarkamuoyu özellikle hayvancılık, bitkisel üretim ve kırsal turizme verdiğimizdesteklere yoğun bir ilgi gösterse de TKDK olarak yöresel ürünlerin üretimine deönemli düzeyde destek vermekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bugün toplamyatırım bedeli 12 Milyon Lira’nın üzerinde olan 6 proje için sözleşme imzaladıkve bunların 3 tanesi Kahramanmaraş’a özgü ürünleri yüksek standartlı tesislerdeüreterek halkımızla buluşturmayı amaçlıyor. Kahramanmaraş’ın dondurmasını,tarhanasını ve peynirini üreten tesislere daha önce destek verildi.

Bu dönemde,şu ana kadar TKDK desteğiyle tanışmamış cevizli pekmez sucuğu, un sucuğu,fıstık ezmesi, biber ve domates salçası gibi şehrimize özgü tatlar, ABfonlarıyla desteklenecek. Yöresel ürünler kapsamındaki projelereKahramanmaraş’ta % 55 oranında hibe desteği veriyoruz. 5.000 Avro ile 500.000Avro arasında yapılacak yatırımlara destek veriyoruz. Kahramanmaraş’a özgülezzetleri yaşatmayı arzulayan, yüksek standartları olan nezih tesislerdeüretim yapmak isteyen tüm girişimcileri bu desteklerden yararlanmaya davetediyoruz.

Kadın vegenç girişimciler TKDK tarafından oldukça önemseniyor. Bu durumun uygulamada dakarşılığı var. Bugün sözleşme imzalayan yatırımcıların hepsinin kadın olması dabu konuya ne kadar önem verdiğimizin bir göstergesi.

Sözleşmeimzalanan yatırımlar arasında yöresel ürünlerin yanı sıra kırsal turizm vebitkisel üretim projeleri de bulunmakta ve söz konusu yatırımlar için 5 MilyonLira hibe ödemesi yapılması planlanıyor.

Törene, TKDKKahramanmaraş İl Koordinatörü Ahmet Cemil Ceyhan, Birim Amirleri ve personel katıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15