Yükselme Dönemi!

24 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yemin etmesiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne resmen geçildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 9 Temmuz Pazartesi çoğunluğu işinin ehli isimlerden oluşan yeni kabineyi açıklamasıyla da Türkiye’nin Yükselme Dönemi başlamış oldu.

Yükselme Dönemi!

YENİ KABİNENİN BAKANLAR LİSTESİ

Cumhurbaşkanı: Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Fuat Oktay

Adalet Bakanı: Abdulhamit Gül

İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu

Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar

Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk

Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum

Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy

Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Kasapoğlu

Hazine ve Maliye Bakanı: Berat Albayrak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan

Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı: Zehra ZümrütSelçuk

Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli

Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mustafa Varank

Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan

16 Nisan 2017 Referandumuyla halkın onay verdiği CumhurbaşkanlığıHükümet Sistemi, 9 Temmuz Cumartesi günü sistemin ilk Cumhurbaşkanı olan RecepTayyip Erdoğan’ın yemin etmesiyle resmen başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreninin akabinde akşamsaatlerinde açıkladığı yeni kabine ise toplum tarafından takdirle karşılandı. Bakanlıklaraçoğu iş adamı olan aynı zamanda işinin ehli isimlerin getirilmesi, Türkiye’yiyönetecek A Takımının, ülkeyi yükselme dönemine taşıyacağı ifade ediliyor. Bizde Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi olarak yeni kabineyi oluşturan isimleringerçekte ne iş yaptıklarını, hangi kurum ve kuruluşlarda ne tür görevleraldıklarını araştırdık. İşte yeni A Takımı:


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kimdir?

Fuat Oktay 1964 yılında Yozgat Çekerek’te doğdu. 1985yılında, Çukurova Üniversitesi, İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonraüniversitede araştırma görevlisi olarak çalıştı. 1990 yılında, ABD'de otomotivsektörünün merkezi olan Detroit'teki Wayne State Üniversitesi'nden işletme veimalat mühendisliği alanlarında yüksek lisans, endüstri mühendisliği alanındaise doktora derecelerini aldı. ABD’de bulunduğu süre içerisinde otomotiv vebilişim alanlarında uzmanlaştı. 2000'li yılların başında Türkiye'de yaşananekonomik krizde işletmeler bazında kriz yönetimi alanında uzmanlaşmasının yanısıra Beykent Üniversitesi'nde İşletme Bölüm Başkanlığı ve Dekan Yardımcılığıyaptı. Hem kamu hem de özel olmak üzere, birçok şirkete danışmanlıkhizmetlerinde bulunan Sayın Oktay, bu şirketlerin bazılarında Genel Müdür,Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlendi. 2008-2012yılları arasında havacılık sektöründe yoğunlaştı. Türk Hava Yolları (THY)Teknik A.Ş. Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Üretim Planlaması ve BilgiTeknolojileri, Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığıgörevlerini yürüten Sayın Oktay bu dönemde THY bünyesinde çeşitli ortak girişimprojelerini hayata geçirdi ve DEİK, Türk-İngiliz, Türk-Alman ve Türk- İspanyolİş Konseyleri Yürütme Kurulu üyeliklerinde bulundu. Fuat Oktay, 2012 – 2016tarihi arasında Başbakanlık AFAD Başkanlığı görevini yürüttü. Çeşitlisektörlerde uzmanlaştığı risk ve kriz yönetimi alanlarını, afet ve acil durumyönetimi konularında etkin bir şekilde uygulayarak birçok uluslararası kuruluşile iş birliği içerisinde çalışmalarını Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adınakoordine etti. Başbakan Binali Yıldırım'ın göreve gelmesiyle “devletin mutfağı”diye tabir edilen Başbakanlık Müsteşarlığı görevine getirilen Fuat Oktay “sonBaşbakanlık Müsteşarı” olarak tarihte yerini aldı. 19 Haziran 2016 tarihindenitibaren Başbakanlık Müsteşarlığı görevini yürüten Oktay, 15 Temmuz hain darbegirişimine karşı yürütülen sürece müdahil olmuştur. Müteakip dönemde, Suriye sınırındakiterör tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarıkapsamında kurumları arası koordinasyon görevini üstlenmiştir. Yine aynıdönemde, kamu hizmetlerinde dijital dönüşüm hamleleri gibi pek çok çalışmadayer almıştır. Oktay, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.(TAI) yönetim kuruluüyeliği görevinde bulunmuştur. Türk Hava Yolları Teknik A.Ş. yönetim kuruluüyeliği ve Türk Telekom A.Ş. yönetim kurulu başkan yardımcılığı görevlerinisürdürmektedir. Çok iyi derecede İngilizce bilmekte olup 3 çocuk babasıdır.


Adalet Bakanı Abdulhamit Gül kimdir?

12 Mart 1977'de Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğdu.İlköğrenimini Cumhuriyet İlkokulu'nda tamamladı. Nizip İmam Hatip Lisesi'ndenmezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Serbestavukatlık yaptı. Lise yıllarından itibaren çeşitli sivil toplum örgütlerininfarklı kademelerinde görev aldı. Gençliğin eğitimi, sivil toplum faaliyetlerineve siyasete kazandırılması konusunda faaliyetler yürüttü. Siyasi, güncel, edebikonularda çeşitli gazete ve dergilerde makale ve denemeleri yayımlandı. AKParti 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyeliğine seçildi. Seçim İşleri BaşkanYardımcılığı ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığıgörevlerinde bulundu. 25., 26. ve 27. Dönemde Gaziantep Milletvekili seçildi.12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti 5. Olağan, 2. ve 3. Olağanüstü BüyükKongrelerinde yeniden MKYK Üyeliğine seçildi ve AK Parti Genel Sekreteri olarakgörevlendirildi. 19.07.2017 tarihinde 65. Hükümette Adalet Bakanlığı görevinegetirildi. Evli ve üç çocuk babasıdır.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kimdir?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığıCumhurbaşkanlığı Kabinesinin ilk İçişleri Bakanı unvanına sahip olan Soylu, 21Kasım 1969 İstanbul’da doğdu. Plevne Lisesi’nde başlayan ve ardından KaradenizTeknik Üniversitesi’nde sürdürdüğü eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletmeFakültesi’nde tamamlayan Soylu, siyasi hayatına 1987 yılında DYP İstanbul İlGençlik Kolları’nda adım attı. 1995 yılında Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı’naseçilen Süleyman Soylu, 1999 Yerel seçimlerinde Gaziosmanpaşa Belediye Başkanadayı oldu. 1999-2002 yılları arası İstanbul İl Başkanlığı görevinde bulunanSoylu, 6 Ocak 2008 tarihinde Demokrat Partinin Genel Başkanlığına seçildi.Soylu’nun 16 Mayıs 2009’da kendi talebiyle gerçekleşen kongrede Genel Başkanlıkgörevi sona erdi. Süleyman Soylu, 12 Eylül 2010 Referandumu sürecinde “evet”oyu tercihini anlatmak için “Demokrasi Buluşmaları” toplantılarıyla Türkiye’yidolaştı. 5 Eylül 2012 tarihinde AK Parti’ye katılan Soylu, AR-GE’den sorumluGenel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Süleyman Soylu, 15 Nisan 2014tarihinde Teşkilat Başkanlığı görevine getirildi. 7 Haziran ve 1 KasımMilletvekilliği Genel Seçimleri’nde Trabzon’dan milletvekili seçilen Soylu, 24Kasım 2015-1 Eylül 2016 tarihleri arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyaptı, ardından İçişleri Bakanı oldu. 24 Haziran 2018’deki seçimde İstanbulMilletvekili seçilen Soylu, evli ve biri kız 2 çocuk babası.


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar kimdir?

1952 doğumlu olan Hulusi Akar, aslen Kayserilidir. TürkSilahlı Kuvvetlerinin 29. Genelkurmay Başkanı Akar, 1972'de Kara HarpOkulu'ndan ve 1973'te Piyade Okulu'ndan mezun oldu.1973-1980 yılları arasındaTrakya hududunda, Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Kıbrıs'ta tesis edilen arabölgede ve Kara Harp Okulu'nda takım, bölük komutanlığı ve bilgi işlemsubaylığı yapan Akar, 1982'de Kara Harp Akademisi'nden, 1985'te SilahlıKuvvetler Akademisi'nden, 1987'te ABD Silahlı Kuvvetler Kurmay Koleji'ndenmezun oldu. Genelkurmay Başkanlığı Karargahı da dahil çeşitli karargah vebirliklerde görevler yapan Akar, 1998'de tuğgeneralliğe terfi etti. Bu rütbeyle1998-2000 yıllarında Tunceli'de İç Güvenlik Tugay Komutanlığı, 2000-2002'deİtalya'daki Müttefik Kuvvetler Güney Bölge Komutanlığı Karargâhı Plan vePrensipler Başkanlığı görevlerini yürüten Akar, 2002'de tümgeneralliğe terfietti. Tümgeneral rütbesiyle 2002-2005'te Kara Harp Okulu Komutanlığı,2005-2007'de Kara Harp Akademisi Komutanlığı yapan Akar, 2007'de korgeneraloldu. Korgeneral rütbesiyle 2007-2009'da Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı,2009-2011'de 3'üncü Kolordu Komutanlığı yapan Akar, 2011'de orgeneralliğe terfietti. Akar, orgeneral olarak 2011-2013'te Genelkurmay İkinci Başkanlığı,2013-2015'te Kara Kuvvetleri Komutanlığı yaptıktan sonra 18 Ağustos 2015'teGenelkurmay Başkanlığı görevini devraldı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'ninkuzeyindeki terör hedeflerine yönelik Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtları,bu dönemde başarıyla tamamlanırken Akar, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbegirişiminin karşısında durarak önemli görev üstlendi. Akar, hain darbe girişimisırasında FETÖ'cü askerler tarafından derdest edilerek Akıncı Üssü'negötürülmüştü. Akar'ın Genelkurmay Başkanlığı döneminde gerçekleştirilen anlayışdeğişikliğiyle teröristle mücadele harekâtlarında önemli başarılar kazanıldı.Genelkurmay Başkanlığınca, iç güvenlik harekâtındaki başarılarından dolayı TSKÜstün Cesaret ve Feragat Madalyası ile ödüllendirilen Akar,  TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK ŞerefMadalyası'yla taltif edildi. Akar, aynı zamanda Bosna-Hersek SFOR Harekâtı NATOMadalyası ve Üstün Hizmet Madalyası, Kosova KFOR Harekâtı NATO Madalyası, KoreMilli Güvenlik Liyakat Madalyası, ABD Liyakat Madalyası, Kazakistan SilahlıKuvvetleri 20'nci Yıl Dönümü Madalyası ve Kırgızistan Silahlı KuvvetleriGenelkurmay Başkanlığı Üstün Hizmet Madalyası, Azerbaycan Cumhuriyeti Askeriİşbirliği Alanında Üstün Hizmet Madalyası, Azerbaycan Serhat Muhafazasının95'inci Yılı Kuruluş Madalyası ve Pakistan Nişan-ı İmtiyaz Madalyası'na sahip. OrtaDoğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ileBoğaziçi Üniversitesi'nde çeşitli akademik programlara katılan Akar'ın ikiçocuğu var.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk kimdir?

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, 1961 Ankaradoğumlu. 1982 yılında Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nden mezunolan Selçuk, 1985 yılında Ankara Üniversitesi’nde Eğitimde Psikolojik Hizmetler(Gelişim Psikolojisi) alanında Yüksek Lisans derecesi almış, 1989 yılındaHacettepe Üniversitesi’nde Psikolojik Danışma ve Rehberlik konusundaDoktorasını tamamlamıştır. Ziya Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı Talim TerbiyeKurulu eski başkanıdır. Ayrıca Ziya Selçuk, çoklu zeka kuramı ile ilgili olarakkitaplar yazmaktadır. Bunun yanı sıra Ziya Selçuk Gazi Üniversitesi gazi eğitimfakültesi, sınıf öğretmenliği ana bilim dalında öğretim görevlisi olarak dagörev almıştır. Ziya Selçuk 21 Mart 2003 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı TalimTerbiye Kurulu Başkanlığı görevine geldi ve 8 Mayıs 2008 tarihinde görevindenayrıldı.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca kimdir?

Yeni kabinede Sağlık Bakanı olarak görev yapacak olanFahrettin Koca, Medipol Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı olarak kamuoyunatanınan bir isim. Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfı'nın' (TESA) KurucuBaşkanı da olan Koca, 1997 yılında Medipol Hastanesi ve Medipol Üniversitesi'nikurdu. 1965'te Konya'da doğan, ilk ve orta öğrenimini doğduğu kentte, liseyiBursa Erkek Lisesi'nde bitiren Koca, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni1988'de tamamlayarak tıp doktoru unvanını aldı. İhtisasını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığıve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda tamamlayarak 1995'te Çocuk Sağlığı ve HastalıklarıUzmanı olan Koca, çeşitli sağlık kurumlarında hekimlik ve medikal direktörlükgörevlerinde bulundu. Koca, kurduğu ve başkanlığını yürüttüğü sağlıkkurumlarında Türkiye'nin sağlıkta dönüşüm politikaları doğrultusunda önemliatılımlar gerçekleştirdi. Başkanı olduğu Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma(TESA) Vakfı tarafından 2009 yılında kurulan İstanbul Medipol ÜniversitesininMütevelli Heyeti Başkanlığını yürüten Koca'nın, Türk Pediatri Kurumu, PediatrikMetabolizma ve Beslenme Derneği, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Sağlık MeslekKomitesi, Özel Hastaneler Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) üyelikleribulunuyor. Koca, aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi (DEİK) EğitimKomitesi İş Konseyi Başkan Yardımcılığını, Vakıf Üniversite Hastaneleri DerneğininBaşkanlığını ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hizmet İhracatçıları BirliğiSağlık Hizmetleri Komitesi Başkanlığını yürütüyor. İngilizce bilen Koca, evlive dört çocuk babası.


Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kimdir?

Fatih Dönmez, 1965 yılında Bilecik’te doğdu. İlk, orta velise tahsilini İstanbul’da tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik ÜniversitesiElektrik-Elektronik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.2005 yılında e-MBA sertifika programını tamamladı. İş hayatına NETAŞ’ta Ar-Gemühendisi olarak başladı. İş hayatı boyunca enerji ve Telekomünikasyonfirmalarında değişik kademelerde yöneticilik yaptı. 1994 yılında İstanbulBüyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İGDAŞ’ta Etüt ve Proje Müdürlüğü, GenelMüdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 2002yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirakler DaireBaşkanlığında, İştirakler Genel Koordinatörü olarak; İBB iştiraklerinin yönetimkurullarında başkan ve üye olarak görev yaptı. Türkiye Elektrik SanayiBirliği’nin (TESAB) kurucuları arasında yer alan Dönmez, aynı zamanda TESAByönetim kurulu üyeliği de yaptı. 4 Ocak 2008’de EPDK Kurul üyeliğine atanan Dönmez,EPDK’nın üyesi olduğu ERRA’da (Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği) 2008 ve2010 Genel Kurullarında üye ülkelerin temsilcileri tarafından Yönetim Kuruluüyesi seçildi. ERRA’nın strateji raporunun hazırlanmasına öncülük ederek, arzgüvenliği komitelerinde görev aldı. Enerji sektöründe birçok yazı ve raporaimza atarak; arz güvenliği, enerji yoksulluğu, doğal gaz projeksiyonları,enerji sektöründe Ar-Ge, stratejik planlama, performans yönetimi, fizibilitehazırlama, organizasyon geliştirme ve şirketlerin AB’ye uyumu gibi konularındaçalışmalar yürüttü. 24.12.2015 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar BakanlığıMüsteşarlığına atanan Fatih Dönmez, evli ve 3 çocuk babasıdır.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kimdir?

Murat Kurum kimdir? 1976 Ankara doğumlu olan Murat Kurum,Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu İnşaat MühendisliğiBölümü'nden 1999 yılında mezun oldu. Kurum, 2005 yılına kadar birçok özelkuruluşta görev aldı. TOKİ Uygulama Daire Başkanlığı Ankara'da 2005-2006yılları arasında görev aldı. 2006 yılında ise TOKİ İstanbul Uygulama DaireBaşkanlığı İstanbul- Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü yaptı. MuratKurum,  1999 yılında Selçuk ÜniversitesiMühendislik ve Mimarlık Fakultesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü' nden mezunoldu. 1999- 2005 yıllarında çeşitli özel kuruluşlarda çalıştı. 2005 – 2006yılları arasında TOKİ Ankara Uygulama Daire Başkanlığı'nda Uzman olarak görevyaptı. 2006 – 2009 yılları arasında TOKİ İstanbul Uygulama Daire BaşkanlığıAvrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü, 2009 – 21.02.2012 tarihleri arasındaToplu Konut İdaresi Başkanlığı'nda Uzmanlık görevlerini üstlendi. 2009 yılındanitibaren T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı iştiraki Emlak KonutGYO A.Ş. Genel Müdürlük görevini icra etmektedir. Murat Kurum evli ve 2 çocukbabasıdır.


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy kimdir?

Mehmet Ersoy 1968 yılında İstanbul'da doğdu. 50 yaşındakiErsoy lise öğrenciliği yıllarında okul turları düzenleyerek turizm sektörüneadım attı. İkiz kardeşi Murat Ersoy'la birlikte 1991 yılında ETS Tur'u kurdu.Mehmet Ersoy İstanbul Üniversitesi'nde İngilizce İşletme okudu. Ersoy, 2012yılında cruise sektörüne yatırım yaparak, Türkiye'nin tek cruise gemisiişletmecisi oldu. 2017'de online rezervasyon platformunu hayata geçirerek,dünyanın dört bir köşesinden 200 bine yakın tesis için rezervasyon hizmeti sağlamayabaşladı. Ersoy kardeşler yıllar içerisinde ETS Tur'u Türkiye'nin en büyükturizm şirketlerinden biri haline getirdi. Ünlü Maxx Royal otellerin de sahibiolan Ersoy, aynı zamanda Atlasjet'in de ortağı! Pervin Ersoy'la evli olanMehmet Ersoy’un iki çocuğu bulunuyor. Büyük oğullarının ismi Mehmet Reşat,küçük oğullarının adı Aslan Can. Mehmet Ersoy'un ikiz kardeşinin ismi ise MuratErsoy'dur. Atlasjet ve Voyage Turizm de Ersoy kardeşlere aittir.


Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu kimdir?

1976 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Mehmet MuharremKasapoğlu, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletmeBölümü'nde eğitim görmüştür. Sonrasında aynı üniversitenin mahalli idareler veyerinden yönetim programında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Eğitimineyurt dışında devam eden Kasapoğlu, ABD'deki Florida State Üniversitesi İşletmeFakültesi'nde yönetim organizasyonu alanında araştırmacı, uzman ve projekoordinatörü olarak bir süre faaliyet göstermiştir. Aynı zamanda Palm BeachAtlantic Üniversitesi'nde işletme yüksek lisansı eğitimi almıştır. Doktoraeğitimini İstanbul Üniversitesi'nden alan Kasapoğlu, yerel istihdam konusundabir tez hazırlamıştır. Yoğun eğitim faaliyetlerinin yanı sıra sivil toplumkuruluşlarında aktif olarak çalışan Kasapoğlu, uluslararası ticaret alanındaözel sektörde faaliyet göstermiştir. 2009 yılında Başbakanlık Müşavirliği'neatanınca çeşitli bakanlıklarda görev almıştır. Çalışma ve Sosyal GüvenlikBakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda görevleralan Mehmet Kasapoğlu, Cumhurbaşkanı hükumet sisteminin ilk Gençlik ve SporBakanı olmuştur. Son olarak Spor Toto Teşkilat Başkanlığı görevini yürütenKasapoğlu, sporun tabana yayılması amacıyla çok sayıda tesisin kazandırılmasınakatkıda bulunmuş ve gençlik, eğitim ve spor faaliyetlerinin finansmanı ilesportif istihdamın artırılması konularında birçok icraata imza atmıştır. Aynızamanda Spor Genel Müdürlüğü'nde "Sportif Değerlendirme ve GeliştirmeKurulu" üyesi olarak faaliyet göstermiştir. İngilizce ve Arapça bilenMehmet Muharrem Kasapoğlu, evli ve bir çocuk babasıdır.


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak kimdir?

1978 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesiİngilizce İşletme bölümü lisans mezuniyetinin ardından yüksek lisansını NewYork Pace Üniversitesi Lubin School of Business’ta tamamladı. Bankacılık veFinans bölümünden “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Finansmanı” tezi iledoktora derecesi aldı. 1996 yılında başladığı profesyonel iş hayatında,ekonomi, enerji ve finans başta olmak üzere farklı iş kollarındaki girişimlereyönetici olarak öncülük etti. 2013 yılı sonunda özel sektördeki kariyerinenokta koydu. Sabah gazetesinde başladığı köşe yazarlığının yanı sıra MarmaraÜniversitesi’nde bankacılık ve finans üzerine dersler verdi. Pek çok siviltoplum kuruluşunda aktif görevler aldı. 25., 26. ve 27. Dönem İstanbulmilletvekili olarak Meclis’e girdi. Adalet ve Kalkınma Partisi Merkez KararYürütme Kurulu üyesidir. 64. ve 65. Hükümetlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanıolarak görev yaptı. Bakanlığı döneminde Türkiye’nin orta ve uzun vadeli enerjipolitikalarından oluşan Milli Enerji ve Maden Strateji Belgesi hazırlandı. Bukapsamda doğalgazdan güneş ve rüzgar enerjisine kadar geniş bir alanda, dünyayaörnek olacak projeler hayata geçirildi. İngilizce biliyor. Evli ve 3 çocukbabasıdır.


Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turan kimdir?

1960 yılında Trabzon’da doğdu. 1981 yılında KaradenizTeknik Üniversitesi İnşaat Mimarlık Fakültesi İnşaat Bölümü’nü bitirdi, aynı üniversitedeyüksek lisans yaptı. 1985 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü’nde mühendisolarak çalışmaya başladı. Bu kurumda büro mühendisliği, kontrol mühendisliği,kontrol şefliği görevlerinde bulundu. 1997 yılından itibaren İstanbul 17. BölgeMüdürlüğü bünyesinde Otoyol Bakım İşletme Başmühendisi, Otoyol YapımBaşmühendisi, Bölge Müdür Yardımcısı ve Bölge Müdürü olarak görev yaptı. GenelMüdür Yardımcılığı görevinin ardından 2005-2015 yılları arasında KarayollarıGenel Müdürlüğü yapmıştır. Bu görevinden emekli olduktan sonra CumhurbaşkanlığıBaşdanışmanlığı, ardından Danıştay Üyesi olarak vazife yürütmüştür. DanıştayÜyeliğinden emekliliğinin ardından, Kuzey Marmara Otoyolu inşaatını üstlenenkonsorsiyumun CEO’luğuna getirilmiştir. Evli ve üç çocuk babasıdır.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu kimdir?

1968 Alanya doğumludur. 1988 yılında Ankara ÜniversitesiSiyasal Bilgiler Fakültesi'nden Uluslararası İlişkiler lisans derecesi aldı,1991 yılında New York Long Island Üniversitesi'nde ekonomi alanında yüksek lisansyaptı. 1993 yılında Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde özelöğrenci olarak doktora programına başladı. Jean Monnet bursuyla 1993-1995yılları arasında London School of Economics'de (LSE) doktora çalışmasına devametti. AK Parti Kurucu Üyesidir. 22., 23., 24., 26. ve 27. Dönem AntalyaMilletvekili olarak seçildi. Ocak-Aralık 2013 döneminde AK Parti Dışİlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. TBMMTürkiye-ABD ve Türkiye-Japonya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığıyaptı. 2003-2014 yılları arasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'ndeçeşitli görevlerde bulundu. 2010-2012 yılları arasında AKPM Başkanlığı'naseçilerek bu görevi üstlenen ilk Türk Parlamenter oldu. 27 Ocak 2012 – 31 Ocak2014 tarihleri arasında Venedik Komisyonu’nda AKPM’yi temsil etti. 7 Nisan 2014tarihinde kendisine AKPM Onursal Başkanı unvanı verilmiştir. 26 Aralık 2013 –29 Ağustos 2014 tarihleri arasında Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereciolarak görev yaptı. 29 Ağustos 2014 – 30 Ağustos 2015 tarihleri arasında 62.Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nde Dışişleri Bakanı olarak görev aldı. 64. ve 65.Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin Dışişleri Bakanı olarak yeniden atandı.İngilizce, Almanca ve Japonca biliyor. Evli ve 1 çocuk babasıdır.


Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra ZümrütSelçuk kimdir?

1979 Ordu doğumludur. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’ninardından Bilkent Üniversitesi’nde tam burslu ekonomi lisansı öğrenimi gördü.Amerika’da Michigan Üniversitesi’nde ekonomi doktorasına başladı, TeksasÜniversitesi’nde işletme doktorasına devam ederken, aynı üniversitede muhasebeve enformasyon yönetimi yüksek lisansı da yaptı. 2003-2007 yılları arasındaTeksas Üniversitesi’nde araştırma asistanı, 2007’den itibaren İslam İşbirliğiTeşkilatı SESRIC’te kıdemli araştırmacı olarak görev yaptı. Halen SESRICİstatistik ve Enformasyon Direktörüdür. Bu kurumdaki çalışmaları sırasındatoplumsal cinsiyet, demografi, iş gücü, çok boyutlu yoksulluk ölçümleri, eğitimve inovasyon, bilgi performans sistemleri, bankacılık ve finans, kalkınmayardımları gibi alanlarda faaliyet yürüttü. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerineyönelik birçok projenin ve kapasite geliştirme programının koordinatörlüğünüyaptı. Çok sayıda Türkçe ve İngilizce yayını bulunmaktadır. Yerli ve yabancıüniversitelerden dereceler, burslar, sertifikalar almıştır. KADEM AnkaraTemsilciliği ve Denetleme Kurulu Üyeliği, Kadın Birliği Platformu Üyeliği,Satrançla Büyüyorum Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Bilkent ÜniversitesiMezunları Derneği Üyeliği bulunuyor. İngilizce biliyor. Evlidir.


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli kimdir?

1973 yılında İzmir’de doğdu. Bilkent üniversitesi İşletmeFakültesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Başkent Üniversitesi’ndeişletme yüksek lisansı, Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü’nde doktoraçalışmalarını yürüttü. Gıda, tarım, hayvancılık, teknoloji ve otomotiv alanındaserbest girişimcilik yaptı. Çeşitli şirketlerin kuruluşunda ve yönetimindebulundu. Türkiye’nin ilk 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan bir firmada vehalka açık bir gıda firmasında Genel Müdürlük görevlerini üstlendi.Uluslararası bir gıda şirketindeki üst düzey yöneticilik görevinin ardından,yine aynı şirkette danışmanlık yaptı. Turkcell, BİM ve Albaraka Katılım Bankası’ndayönetim kurulu üyesidir. Sosyal sorumluluk faaliyetleri kapsamında TarihiKemeraltı A.Ş. ve Türkiye Ruh Sağlığı Tedavi Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliklerini,Anadolu Otizm Vakfı Mütevelli Üyeliğini, Sermaye Piyasası Yatırımcıları DerneğiÜyeliğini sürdürmektedir. Deniz kaptanlığı, pilotluk ve amatör telsizcilikhobileri vardır. İngilizce biliyor. Evli, üç çocuk sahibidir.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank kimdir?

1976 yılında Trabzon'da doğdu. İstanbul İmam HatipLisesi'ni bitirdi. Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi SiyasetBilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisansını ABD'de bulunanIndiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde yaptı. Ayrıca budönemlerde Florida State Üniversitesi'nde uzman, Indiana University PervasiveTechnology Institute'te ise araştırmacı ve sistem yöneticisi pozisyonlarındaçalıştı. 2005 yılında Başbakanlık'ta görev yapmaya başladı. Sırasıyla, 2011'deBaşbakan Başdanışmanlığına, 2014'te ise Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığınagetirildi. 2016 yılında Büyükelçi unvanı aldı. Başdanışmanlık görevi boyunca,Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız tarafından verilen diğer görevlerin yanı sıra,yüksek teknoloji, bilgisayar teknolojileri ve uygulamaları, savunma sanayi vearaştırma-geliştirme alanlarıyla özel olarak ilgilendi. TÜRKSAT Yönetim KuruluÜyesidir. İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan kimdir?

1958 Manisa-Demirci doğumludur. İstanbul TeknikÜniversitesi Elektrik Fakültesi mezunu. Yüksek lisansını da aynı fakültedeyaptı. 1981 yılında TSKB Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda başladığıkariyerine, özel sektörde çeşitli firmalarda farklı görevlerin ardından GenelMüdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak devam etti. 2005 yılında altyapıprojelerine içmesuyu, sulama, petrol ve doğalgaz boruları, santrallereelektromekanik aksamı temin eden Karon Mühendislik ve Ticaret Ltd. Şti.’nekurucu ortak olarak katıldı. Halen aynı şirketin Yönetici Müdürü’dür. Daha önceüç dönem DEİK-Türk Suriye İş Konseyi Başkanlığını yürüttü. Ayrıca, DEİŞ-DışEkonomik İlişkiler Kurulu Türk-Ürdün İş Konseyi Başkanlığı, Türk-Irak veTürk-Libya Konseyleri Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı. Halen TOBB KadınGirişimciler Kurulu Başkan Yardımcılığı, İTO-IKGK İstanbul Kadın GirişimlerKurulu Üyeliği, ECO-CCI Ekonomik İşbirliği Teşkilatı, Ticaret ve SanayiOdaları, Kadın Girişimciler Kurulu Üyeliği görevleri yürütüyor. IWEC 2012 Ödülüsahibidir. IWEC Uluslararası Kadın Girişimciler - IWEC Global Ambasador olarakseçildi. İş ve Meslek Sahibi Kadınlar İstanbul Kulübü kurucu üyesidir.İngilizce biliyor. Evli ve iki çocuk annesidir.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2018, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner34

banner37