ZABUN: 'İHRACATIMIZ 1 MİLYAR DOLARI GEÇTİ'

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun Kahramanmaraş’ın 2018 yılında 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığını, iç ve dış piyasalardaki her türlü zorluklara karşın ihracatta büyümeye devam ettiklerini söyledi.

ZABUN: 'İHRACATIMIZ 1 MİLYAR DOLARI GEÇTİ'

Ticaret Bakanlığı, ihracatta tüm zamanların en yüksekyıllık ihracatına ulaşıldığını açıkladı. Buna göre, Aralık ayında Türkiye ihracatıbir önceki yılın aynı ayına göre %0,4 artarak 13 milyar 902 milyon dolarayükseldi. Aralık ayında ithalat ise %28,2 azalarak 16 milyar 577 milyon dolarageriledi.

2018 yılının tamamında ülkemiz ihracatı bir önceki yılakıyasla %7,1 artarak 168,1 milyar dolara yükseldi ve bu ihracat bir öncekirekor olan 157,6 milyar dolarlık seviyenin de 10,5 milyar dolar üzerineyükselerek Cumhuriyet tarihinin en yüksek yıllık ihracatı olarak kayıtlarageçti. 2018 yılında Türkiye ithalatı %4,6 oranında azalış ile 223,1 milyardolara gerilerken dış ticaret hacmi 391,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Kahramanmaraş’ın 2018 yılı ihracat performansınıdeğerlendiren Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı SerdarZabun, “2018 yılında 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdik. Sondönemde yaşanan sıkıntılar ve döviz manipülasyonlarına karşın üretime, ihracatadevam ettik. İç ve dış piyasalardaki her türlü zorluklara karşın ihracattakibüyümemizi sürdürdük.” dedi.

Zabun, “Aralık ayında 71 milyon dolar ihracatgerçekleştiren ve Türkiye’nin 17. büyük ihracatçı kenti olan Kahramanmaraş, yıllıkihracatını %6,1 oranında artırarak 1 milyar 5 milyon dolara, ihracatçı şirketsayısını ise 290’dan 303’e yükseltmiştir. Her geçen gün ihracat pazarlarını genişletenşehrimiz iş dünyası 2017 yılına göre ihracat yaptığı ülke sayısını da artırarak114’ten 122’ye ulaştırmıştır.” şeklinde konuştu. 

En çok ihracat yapılan ülkeler hakkında bilgi verenZabun, “Kahramanmaraş’ta, 2018 yılında İtalya, Mısır, Almanya, Portekiz,İspanya, Bulgaristan, Yunanistan, Özbekistan, Bangladeş ve Fas en çok ihracatyapılan ülkeler olurken, bu ülkelere toplam 618 milyon dolar ihracat yapıldı.Buna göre en çok ihracat yapılan ülkelere satışta %10,4 artış gerçekleştirildi.İhracatın sektörlere dağılımında ise tekstil, demir ve demir dışı metaller,hazır giyim ve konfeksiyon, kağıt, iklimlendirme sanayii ana ekseni oluşturdu.Bu sektörler, toplamda 945,7 milyon dolarlık ihracatla 2017 yılına göre%7,4’lük artış gösterdi. En çok yükselişi ise iklimlendirme sektörü %34,7’likartışla sağladı.” ifadelerini kullandı.

2018 yılının ekonomide döviz kuru manipülasyonları ilebirlikte çalkantılı bir seyir izlediğini ifade eden Zabun, “Her şeye rağmenTürk özel sektörü motivasyonunu ve ülkesine olan inancını kaybetmeden çalıştı,üretti. Türkiye ekonomisinin temel taşı, sanayisiyle, ticaretiyle, ihracatı veistihdamıyla Anadolu kentlerine örnek teşkil eden kalkınma modeliyleKahramanmaraş, ekonomide yeni başarı öykülerine imza atıyor. 2018’deihracatımızı ve ihracat yaptığımız ülkeleri artırdık. Tüm ihracat yapanşirketlerimizi yürekten tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 40 milyar liralık ekonomi ve 1800 sanayiişletmesi ile Türkiye ekonomisine katkı sağladıklarının altını çizen Zabun,“2018’de 6 milyar dolar sanayi üretimi ile 150 bin kişilik istihdam sağlayan Kahramanmaraş,2019’da sanayi üretimini ve ihracat performansını artıracaktır. Bunun içingerekli moral, motivasyon ve inanca sahiptir. İçinde bulunduğumuz dünyakonjonktüründe, ekonomiye katkımızı yükseltmek adına çok çalışarak üretim veihracatımızı geliştirerek büyük bir gayret sarf ediyoruz.” dedi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak işdünyasının güçlü sesi olmayı sürdürdüklerini vurgulayan Zabun, “İş dünyamızınher an yanındayız. Sektörlerimizin sorunlarını çare olacak, ticaretin,ihracatın, finansa erişimin önünü açacak çözümlerimizle iş dünyasının güçlüsesi olmayı sürdürüyoruz. İnanıyorum ki, 2018 yılına damgasını vuran küreselticaret savaşları ile birlikte daha da şiddetlenen global pazarlarda, dünyanın17., Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi olan ülkemiz 2019’da yeni başarıhikayelerine imza atacak ve kalkınmasını sürdürecektir. Yapısal reformlarıyla,millileşme politikası ve ileri demokrasi hedefleriyle ülkemiz aydınlıkyarınlara kavuşacaktır.” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15