ZABUN: 'TÜM İHRACATÇILARIMIZI KUTLUYORUM'

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun Kahramanmaraş’ın Ekim ayında 84,4 milyon dolar ihracat yaptığını, Ocak-Ekim döneminde ise bir önceki döneme göre %9,6 artışla 857 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiğini söyledi.

ZABUN: 'TÜM İHRACATÇILARIMIZI KUTLUYORUM'

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) eylül ayı ihracatverilerine göre; Ekim ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,1 artışla 15,7 milyardolara yükseldi.

Buna göre, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat değerineulaşıldı. Son 12 aylık dönemde ise ihracat yüzde 7,9 artışla 166,8 milyar dolaroldu. İlk 10 ayda ise ihracat yüzde 7,6 artışla 138,8 milyar dolara çıktı.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı SerdarZabun Kahramanmaraş’ın Ekim ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Zabun, “Kahramanmaraş’ta Ekim ayında 83 ülkeye 84,4 milyon dolar ihracat yapıldı. Ocak-Ekim döneminde ise856,9 milyon dolar ihracat yaparak Türkiye’nin16. büyük ihracatçı kenti olan Kahramanmaraş, son 12 ayda 1 milyar 23 milyon dolarihracat gerçekleştirdi. Buna göre, 2018 Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayınagöre %0,9, Ocak-Ekim döneminde ise bir önceki döneme göre %9,6 ihracat artışı sağlandı.Bu 10 aylık dönem içerisinde ihracatçı şirket sayımızı da artırdık. Ocak-Ekimdöneminde bir önceki döneme göre ihracatçı şirketlerimiz 269’dan 285’eyükseldi.” şeklinde konuştu.  

En çok ihracat yapılan ülkeler hakkında bilgi veren Zabun,“Kahramanmaraş’ta, 2018’in ilk 10 aylık döneminde İtalya, Mısır, Almanya,Portekiz, Bulgaristan İspanya, , Yunanistan, Özbekistan, Bangladeş ve Fas en çokihracat yapılan ülkeler olurken, bu ülkelere 10 ayda toplam 530,5 milyon dolar ihracat yapıldı. Buna göre en çokihracat yapılan ülkelere satışta %14,9 artış gerçekleştirildi. İhracatınsektörlere dağılımında ise tekstil, demir ve demir dışı metaller, hazırgiyim vekonfeksiyon, kağıt ile iklimlendirme sanayii ana ekseni oluşturdu. Busektörler, Ekim ayında toplam 81 milyon dolarihracat yaparken, ilk 10 aylık dönemde ise %11,3 artışla 805,4 milyon dolara ulaştı. En çok yükselişi ise iklimlendirmesektörü %47,2’lik artışla sağladı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ihracatındaki gelişmeleri de değerlendiren KMTSOBaşkanı Zabun, yıllık ihracatın 170 milyar dolara yaklaştığını belirterek Ekimayında tüm zamanların en yüksek aylık ihracat değerine ulaşılmasının çok büyükbir moral ve motivasyon getireceğini söyledi. Zabun, “Türkiye ihracatta yenibir rekora imza atmıştır. Türk özel sektörü her türlü oyunlara, her türlüengellere rağmen çalışarak, üreterek ihracatını artırmıştır. Kahramanmaraş’tasanayici ve işadamlarımız da bu başarıda çok önemli bir pay sahibidir. Tümihracatçılarımızı kutluyor ve başarılarının artarak devamını diliyorum.” dedi.

Kahramanmaraş’ın Türkiye ekonomisinde çok önemli bir yeresahip olduğunun altını çizen Zabun, şehrin üretim ve ihracatını güçlendirmekadına gayret sarf ettiklerini söyledi. Zabun, “Türkiye’de, üretimle büyüme konusundaen iyi örneklerinden birisi olan Kahramanmaraş ihracatta da stratejik önemesahiptir. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak şehrimizin üretim veihracatını, rekabetçiliğini geliştirmek adına tüm gücümüzle çalışıyoruz.”şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2018, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15