Zabun: 'Türkiye ekonomisine çok önemli katkılarda bulunuyoruz'

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş’ın Türkiye ekonomisinin temel taşlarından birisi olduğunu vurgulayarak Kahramanmaraş’ın sanayisiyle, ticaretiyle, ihracatıyla çok önemli bir kalkınma modeli oluşturduğunu söyledi.

Zabun: 'Türkiye ekonomisine çok önemli katkılarda bulunuyoruz'

Kahramanmaraş’taOrkis Otel’de düzenlenen ve TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan ve şubebaşkanlarının katılımıyla gerçekleştirilen TÜMSİAD Akdeniz Bölgesi EkonomiÇalıştay’ındakonuşan KMTSO Başkanı Serdar Zabun,Kahramanmaraş’ın Türkiyeekonomisinin temel taşlarından birisi olduğunu, sanayisiyle, ticaretiyle,ihracatıyla çok önemli bir kalkınma modeli oluşturduğunu söyledi.

Programdolayısıyla TÜMSİAD Genel Başkanı Yaşar Doğan’a ve Kahramanmaraş ŞubeBaşkanıAdnan Toprak’a teşekkür eden Zabun, Kahramanmaraş’ın 40 milyar liralıkekonomisi ve 2000’e yakın sanayi işletmesi ile Türkiye ekonomisine çok önemlikatkıda bulunduğunun altını çizdi.

2018 yılınınekonomide döviz kuru manipülasyonları ile birlikte çalkantılı bir seyir izlediğinibelirten Zabun, özellikle finansa erişimde ciddi sıkıntılar yaşadıklarını ancakher şeye rağmen Türk özel sektörünün motivasyonve ülkesine olan inancını kaybetmedençalıştığını vurguladı.

Kahramanmaraştarihinde ilk kez 1 milyar doları aşarak ihracatta önemli bir rekora imzaattıklarını söyleyen Zabun, “İhracat yaptığımız ülke sayısını 110’dan 122’ye,ihracatçı şirket sayımızı ise 290’dan 303’e ulaştırdık.2018’de, geçen yıla göre11 bin 500 kişiye ilave istihdam sağlayarak 150 bin kişiye ulaştık. Şehrimizdebugün itibariyle 10 şirkette ar-ge merkezi, 1 şirkette tasarım merkezi kurulmuşbulunmaktadır. 2019 sonuna kadar, toplamda 27 ar-ge merkezimiz faaliyetlerinebaşlamış olacaktır.” şeklinde konuştu.

Türkiye Odalarve Borsalar Birliği nezdinde yürütülen çalışmalara değinen Zabun, “Hükümetimizinuygulamaya koyduğu, kısa çalışma ödeneği,SGK primini düzgün ödeyenlerden sonbir yılda sıkıntı çekenler için 60 aya kadar vade imkânı, 150 liraya çıkarılanasgari ücret desteği,kamuya iş yapanlar için tasfiye ve devir sözleşmeleri ileilgili kanun tasarısının TBMM’ye sunulması,ticari alacak sigortası, doğalgazdaindirim, nefes kredisi,kobi değer kredisi,Ziraat Bankası aracılığı ile sağlananyeni imkanlar, inanıyorum ki, KOBİ’lere ve vatandaşımıza ciddi anlamda nefesaldıracaktır. Bu vesile ile Sayın Cumhurbaşkanımıza, Hazine ve MaliyeBakanımıza, ilgili tüm bakanlarımıza iş dünyası adına şükranlarımızı sunuyoruz.”dedi.

Ticaret Bakanıve ilgili bakanlara iletmiş oldukları taleplere değinen Zabun, şöyle devametti: “5084 sayılı Kanun’daki gibi enerji ve SGK desteğinin yenidenuygulanması, organize sanayi bölgelerinin kamulaştırma sorunlarındanarındırılması,her yıl 15 milyar dolar ülkeye net döviz getiren tekstilin,global piyasalarda rekabetçiliğini devam ettirmesi için dampingli sentetik vepamuk ipliği ithalatına ek vergi uygulanması,metal mutfak gereçleri sektörününrekabet gücünü ciddi ölçüde olumsuz etkileyen çelik ithalatındaki ek vergilerinkaldırılması, finans alanında yaşanan sorunların çözümü ve bankalardaşirketlere ilave limit tahsis edilmesi, KGF garantili kredilerin yenidenaçılması ve en azından borcunu ödeyen firmalara açılan limitleri kadar yenidenkredi verilebilmesi, Eximbank kaynaklarının artırılması ve firmalarınlimitlerinin ve kredi vadelerinin artırılması, teminat oranlarının düşürülmesive KGF teminatı ile kredi tahsis edilmesi,ihalesi 2015-2016-2017’de yapılmışişlere fiyat farkı verilmesi konuları da hayata geçirilebilirse, inanıyorum ki,ülkemizde yeni bir yatırım ve ihracat hamlesinin altyapısı oluşacak ve büyükbaşarılara imza atılacaktır.” 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 06:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15