ZEYTİN HASADI DEVAM EDİYOR

Türkiye'de zeytin üretiminde 6'ncı sırada yer alan Kahramanmaraş'ta zeytin hasadı devam ediyor. Zeytin üreticileri büyük bir özen ve çaba göstererek zeytinlerini topluyorlar.

ZEYTİN HASADI DEVAM EDİYOR

Zeytin üretimi bakımından Türkiye’nin en önde gelenillerinden biri olan Kahramanmaraş’ta zeytin hasadı çiftçilere ekonomik açıdanbüyük katkı sağlıyor. Zeytin toplama işlemi aralık sonlarına kadar devam edecek.

Verilen emeklerin karşılığının alınmaya başlandığını anlatanZeytin üreticileri, şunları söylediler: “Çok düşük olan zeytin rekoltesi busene daha da iyi düzeye gidiyor ve her sene daha da iyiye gidecek. Çünkü birkısmında gençleştirme, bir kısmında bakım, bir kısmında gübre ve ilaçlamaçalışmasıyla ağaçları ayağa kaldırıyoruz. Çok şükür doğa da bize bununkarşılığını veriyor”

“HASAT YAPARKENMODERN YÖNTEMLER KULLANILMALI”

Zeytin hasadın amacına uygun olarak doğru zaman dışındaolgunlaşmadan toplanmaması gerektiğinin altını çizen zeytin üreticileri,  “Yeni dikim yapılacak zeytinliklerde maliyetdüşürmek amacıyla mekanik yöntemler kullanılacaksa mekanik hasada uygun ekimyapılmalıdır. Mekanik yöntemlerin yanlış tatbiki ağaçta hasar bırakabilir,dikkat edilmeli. Kalite seviyesini tutturmak için verimden vazgeçmek olmuyor.Zeytin hasadında da en önemli açılardan biri de kalite arttıkça verim düşüyoroluşu. Zeytinin sırıkla dövülerek toplanması terk edilerek modern yöntemlerlehasat yapılmalıdır. Bu eski yöntem rekolteyi negatif etkilemekte, zeytin ve zeytinyağınınkalitesini de düşürmektedir” şeklinde konuştular.

“UYGUN ZAMAN ÇOKÖNEMLİ”

Zeytin hasadında zamanın önemine vurgu yapan zeytinüreticileri, “Kazancı artıran diğer kritik nokta ise “zamanlama”. Yöntem vezamanlama hatası yapılan hasatlarda ister istemez verim ve kalite kaybıyaşanıyor. Yemeklik salamura zeytin hasadında dikkat edilmezse verim ve kalite,yağlık zeytinlerde ise yağ verimi ve asit yükselmesi şeklinde sonuçlanıyor”açıklamalarında bulundular.

“ZEYTİN EKONOMİKAÇIDAN ÖNEMLİ”

Zeytinin gelir getiren bir ürün olduğunu çizen zeytinüreticileri, “Zeytin ekonomik açıdan çok önemlidir. Çeşitli ürün olmasındandolayı ekonomik olarak getirisi yüksektir. Özellikle kahvaltılarımızınvazgeçilmez ürünlerinden bir tanesidir. Zeytinyağı da çok önemli bir yeresahiptir. Uzmanlar zeytinyağının özellikle kalbe çok iyi geldiğini söylüyorlar.Ayrıca yemeklere farklı bir tat sunması onu vazgeçilmez kılıyor. Kısacasızeytin çeşitlilik açısından zengin bir ürün olmasından dolayı ekonomik açıdanönemli bir üründür” ifadelerini kullandılar

HABER: MERT POLAT

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2018, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15