Hacker'dan sevgili olmaz!

Sibersuçlular, 14 Şubat Sevgililer Günü’nü kullanarak romantizmi parayadönüştürmenin peşinde. Pek çok internet kullanıcısı şu dönemde e-mail ya dasosyal medya üzerinden ‘aşk‘ temalı oltalama projelerine maruz kalabilir. ESET uzmanları,Sevgililer Günü’nde ve öncesinde karşımıza çıkabilecek başlıca aldatmacayöntemlerini sıraladı.

1.‘Paraya ulaşmanın yolu aşktan geçer‘ diyen fırsatçılar

SevgililerGünü dönemi, kötü adamların bilgisayarlara zararlı yazılımları daha kolaybulaştırabilmek için kolladıkları fırsat zamanlarından biri. Siber suçlular,kurbanlarının merak duygusunu tetiklemek için virüs ya da truva atıbulaştırılmış, kutlama kartları, şiirler, şarkılar veya videolara yönlendirenromantik linkleri kullanır. Amaç, kişinin bilgisayar, tablet ya datelefonundaki özel bilgilere ve özellikle de banka giriş şifreleri veya kredikartı bilgilerine ulaşmak. 

2.Sahte tebrik kartları

SevgililerGünü tebrik kartları sanal dünyada çok rağbet görüyor. Saldırganlar da bunungayet farkında olduklarından birçok sahte kart ve karta yönlendiği düşünülenlinki dolaşıma sokuyorlar. Gerçekte bu linkler, kullanıcıyı bulaşıcı siteleregötürüyor.

3.Ararken zehirlenmeyin!  

BlackHatSEO ya da arama motoru zehirlenmesi olarak tanımlanan tekniklerle kişiler sahteveya virüslü sitelere yönlendiriliyor. Bulaşıcı sitelerin, özellikle“sevgililer günü” ile ilgili kelime aramalarında Google gibi arama motorlarındaüst sıralarda çıkması sağlanıyor. Arama motoru zehirlenmeleri bazen reklamiçerikli sitelere yönleniyor ve sadece zaman kaybı oluyor.

5.Hayatta pek az şey bedava

İnternetteve sosyal ağlarda karşılaşacağınız özel teklifler, bedava hediyeler ya da süperindirimler içeren her iletiye şüpheyle yaklaşmalısınız. Twitter ya daFacebook’ta buna ilişkin linklere sıkça rastlayabilirsiniz, ki bunlarsaldırganların vazgeçilmez araçları arasında sayılıyor.

4.Yabancı sevgili

Sevgililergünü sadece çiftler için değil, birçok bekâr için de fırsat. Bu nedenlebekârları hedefleyen çok daha fazla sayıda ileti görmemiz muhtemel. İngilizceyazılmış, yabancı isimli ve yalnız olduğunu söyleyen hanımlardan şu tarzarkadaşlık mesajlarıyla karşılaşabilirsiniz:

Butür aldatmacalar, aşk arayan güzel bir bayandan geliyormuş gibi görünüyor.İlerleyen aşalamalarda acil para ihtiyacı olduğu belirtilip, nakit paraistenebiliyor. Cevap vermeyin, maili ya da mesajı silerek, virüssüz hayatınızadevam edin!

 

6.Özel bilgilere erişmek isteyen uygulamalara dikkat!

Dikkatetmeniz gereken tek tehdit türü zararlı yazılımlar değil. Sevgililer Günü ileilgili çeşitli sosyal ağlara bağlanan ve kullanıcıların romantik duygularınahitap ederek özel bilgilere erişim sağlama amacı olan birçok uygulama var.Uygulamalara erişim izni verirken hangi bilgilerinize erişmek istendiğinedikkat edin.

7.Güncel güvenlik yazılımı pek çok derdi uzak tutar

SevgililerGünü dolandırıcılığından korunmak için e-postalarınıza basit bir spam filtresi,sıkı kişisel güvenlik duvarı ayarları ve güncel güvenlik yazılımları kullanınve iç sesinize de kulak verin.

 

YORUM EKLE

banner14

banner13

banner17