Hackerleri değil, sevdiklerinizi mutlu edin!

Yılbaşı alışverişi artık ağırlıklı olarak ekran önünde e-ticaretsiteleri üzerinden yapılıyor. Müthiş kolaylık sağlayan dijital alışveriş, neyazık ki yeterli önlemi almayan tüketicileri hedefleyen siber suçlulara dayarayabiliyor.“İnternette gördüğünüz indirim teklifleri gerçek olamayacak kadariyi ise, genellikle gerçek değildir“ diyen ESET Türkiye Ürün ve PazarlamaMüdürü Can Erginkurban, bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarla güvenlionline yılbaşı alışverişi için 9 ipucu paylaştı.

İlk iş olarak önemli verilerinizi, fotoğraflarınızıyedekleyin. Bilgisayarınızın virüs saldırısı sonucu çökmesi ya daverilerinizin kötü amaçlı olarak şifrelenmesi gibi tehlikelere karşıbilgilerinizi ve dijital fotoğraflarınızı düzenli olarak yedekleyin.

Bildiğiniz yerden alışveriş yapın. Doyurucu bilgi sağlayan,teslimatta sorun yaşatmayan ve kendini kanıtlamış internet sitelerindenalışveriş yapın.

Adres çubuğuna ve SSL sertifikalarına dikkatedin. Online sipariş verirken, internet sayfasının SSL yani şifrelemekullandığına emin olun. Genel olarak tarayıcınızda küçük bir asma kilit simgesiolarak görünür. Eğer bu sembolü göremiyorsanız, URL (adres çubuğunu) kontroledin. İnternet sitenizin önünde http yerine https görmeniz gereklidir. Öteyandan bazı internet güvenlik yazılımları da parasal transferlerde ekstrakoruma sunuyor. ESET yazılımlarında yer alan ‘Bankacılık ve Ödeme SistemleriKoruması‘, finansal işlemlerde sahte sitelere karşı ek güvenlik sağlıyor. Bukoruma artık kripto para cüzdanlarında da geçerli.

Herkese açık Wi-Fi bağlantıları üzerinden alışverişyapmayın. Halka açık ücretsiz bağlantılar üzerinden kredi kartıbilgileriniz çok kolay görüntülenir ve bu da başınıza gelmesini istemeyeceğinizhırsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle online alışveriş ve online bankacılıkişlemlerinizi kendi bağlantılarınızla yapmayı tercih edin.

Kendi cihazınızı kullanın. İnternet cafeler gibi ortakkullanım alanlarında yer alan veya başkasına ait cihazlardan online finansalişlem yapmayın. Başka cihazlarının güvenlik durumunu bilemezsiniz, bir tuhaflıkolup olmadığını da anlamanız hayli zor olur. En iyisi siz alışverişte kendicihazınızı kullanın.

Sevdiklerini mutlu edin, hackerleri değil. Siber suçlular,inanılmaz ölçüde cazip tekliflerle, kişileri ağlarına düşürmeye çalışır. Ne yazıkki, pek çok durumda da başarılı olurlar. E-posta veya sosyal medya kanallarıüzerinden karşınıza çıkan indirim, promosyon hatta bedava ürün tekliflerigerçek olamayacak kadar inanılmaz ise, büyük ihtimalle gerçekdeğildir. Her indirim sahtedir demiyoruz, ama herhangi bir yere paraaktarmadan, kontrol etmeye çalışın. Biraz kontrol, sizi daha büyük sorunlardanuzak tutar.

Güvenlik yazılımı kullanın. Dijital dünyadaki zararlı yazılımsayısı 850 milyarı geçti. Cihazınıza ulaşmaları an meselesi. Belki de virüsbulaşmıştır farkında değilsiniz. Lisanslı, markalı, proaktif internet güvenliğiyazılımları, PC, tablet ve telefonlarınızı zararlı yazılımlardan korur. GüncelESET yazılımları sizi siber suçlulara karşı güvende tutar.

Telefonunuza daha da dikkat edin. Mobil cihazlar elimizinaltındaki alışveriş merkezleri haline geldi. Mobil e- ticaret yükselişte. Ancaktelefonlar, özellikle de Android telefonlar zararlı yazılımların hedefinde.Cihazlar ayrıca çok fazla unutuluyor, kayboluyor ya da çalınıyor. ESET Mobile Securitygibi mobil güvenlik çözümleri, kötü amaçlı yazılımları engellediği gibitelefonunuzu kaybolması durumunda kilitleyebilir, hatta kötü ellere geçmesindiye verilerinizi uzaktan silebilir: http://www.eset.com/tr/home/products/mobile-security-android/

Satınaldıktan sonra alışverişi bitirmiş saymayın, ekstrelerinizi kontroledin.Dolandırıldıysanız ilk olarak kredi kartı ekstresinden fark edebilirsiniz.Size yabancı gelen harcamalara dikkat edin. Antalya’da tatil yapmadıysanızfakat Antalya’da harcama yaptığınız görünüyor ise bankanızla hemen irtibatageçin.

YORUM EKLE

banner15