JANDARMA HALKIMIZIN GÜLER YÜZÜ

Yazının başlığını okuyanlar; “Buda nereden çıktı dediğinizi duyar gibiyim”. Anlatacağım:

Kahramanmaraş Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti olarak Jandarma Alay Komutanı Numan Öksüz’ü ziyaret ettik.

Bu ziyaretimizde Cemiyet Başkanı Aslan Deveboynu, Aksu genel yayın yönetmeni Erol Öner, ilimizin büyük yazarlarından Serdar Erdoğan Yılmaz ve bendeniz. Yönetim kurulu olarak oradaydık.

Ülkemizin ne kadar geliştiğini, değiştiğini, güncellendiğini görmek bizleri mutlu etti. Jandarma deyip geçmeyelim. İl genelinde Jandarma 700 üzerinde kırsal mahallelerin, sağlık, güvenlik mutluluk ve birçok görevi bulunmaktadır. Başı ağrısa, yolda kalsa, eşi doğum yapma aşamasında olsa hep jandarmadan yardım bekler. Jandarma gece gündüz görev başındadır. Öyle zaman olur ki,  kırsal yerleşim yerlerine kardan ulaşmak mümkün olmaz. Ama onlar ne yapıp edip tüm imkânlarını kullanarak orada yaşayan insanlarımızın sağlını korurken aynı zamanda güvenliklerini de korumaktalar. Daha açıkçası vatandaş ve devletle aradaki köprüyü onlar kurarlar.  Alay komutanı Albay Öksüz’ün bir sözünü burada zikretmek istiyorum: Görevlilere “Vatandaş karakola geldiği zaman çok nazik davranacaksınız. Bizim yerimiz kaba davranma ve suçlama yerleri değildir. Eğer suçu varsa yargı gereğini yapar. Bizim talimatımızın başında bunlar vardır.

Jandarma insanlarımıza güler yüzlü olmak zorundadır. Çünkü “bizde burada vatan görevi yapmaktayız. Tüm görevimiz insanlarımızın malını, canını, namusunu ve huzurunu korumaktır.” Dedi.

+++

Dünya bir değişim ve savaş çılgınlığı yaşıyor. Bizde bundan ülke olarak etkileniyoruz.

“Güçlü devlet” kavramının bir tanımı elbette askeri güçtür. Tarihi nedenlerle bu anlayış bizde bir hayli yaygındır. Terörle mücadele, Fırat kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtları başarıyla sonuçlanmıştır. Bu coğrafyada güçlü bir ordu ülkemizin güvenliği için şarttır.

 Çağımızda “güçlü devlet”, demokratik özgürlükler, şeffaflık gibi değerler hem toplumsal dinamizmi, hem ekonomik verimliliği geliştirmek ülkemiz için hayati önem taşır.

İşte bunlar çağımızda “güçlü devlet ordusu” demokratik kurumların sayesinde oluşmaktadır.

Bizi diğer ülkelerden ayıran baş neden; güçlü demokrasiye sahip olmamızdan kaynaklanmaktadır. Suriye, Irak ve birçok devlette bunun sıkıntısının hat safhada olduğunu üzülerek görüyoruz.

 Diğer önemli bir konuda: TSK operasyonlarında kullanılan silahların büyük bir kısmının ülkemizde üretilir olması bizim gücümüzün arttığının bir göstergesidir.

+++

 Yerele döndüğümüzde: Kahramanmaraş insanının milliyetçilik duyguları ağır basar. Önce Devlet ve Millet kavramı ön planda yerini korur. Onun için kamu görevlileri bilhassa güvenlik güçleri, burada huzur içerisinde görev yaparlar.

Son söz olarak: Albay Numan Öksüz’ü son derece mutlu görmek bizleri sevindirdi. Bizim için asker baş tacımızdır. Bunun değerini il olarak iyi biliriz. Çünkü terör örgütü üreten bir coğrafya da yaşamaktayız.

Ülke olarak millet olarak uyanık olmamız olmazsa olmazımızdır.  

YORUM EKLE

banner15