KARANLIĞA İNAT

Dünya Emekçi Kadınlar günümüz kutlu olsun, bir kez daha kutluyoruz ve bin kez daha kutlanacak. Dünya var olduğu sürece.Kadınsız bir dünya elbette düşünülemez.Kadınsız  medeniyet olamaz.Kadın zarafettir,huzurdur , güvendir sadakattır fedakarlıktır yuvadır annedir,kadın emekçidir...Kadın; hizmetçi ,mal-eşya değildir.Kadın cinsel bir obje değildir.Kadın erkil öfkenin ve cehaletin kurbanı olamaz.Elli bin kez hep yazıldı çizildi.Medyalarda hep konuşuldu.Üçüncü sayfa haberleri halen düşmedi aksine arttı.Ne oldu da bu kadar emekçi ve fedakar bir canlıya toplumun her kòşesinden vuruldu,aşagılandı.Okumuşu da cahili de kadına zulmediyor.

Bizim dinimizde kadınlar erkeğine emenet edilmedi mi.Bu kadar varlıklar ne ara merhameti vicdanı sevgiyi saygıyı kaybetti ve karekter yoksunu sadece nefes alan iki ayaklı yaşayan toplum haline getirildik.

Yuvayı dişi kuş yapar diyerek erkeğinin şiddetini sindirttirdik.Yuvayı dişi kuş yapar diyerek aldatmaları sindirttirdik özgürlüklerini ellerinden aldırttık, hizmetçi gibi kullandırttık.Yuvayı dişi kuş yapar diyerek, cinselliğini kimliğini unutturduk; sanki sadece erkeğin her şeyde hakkı varmış vurgusu yapılarak, ataerkil toplumu kadınlara empoze ettirdik.

Pekela bu problemler bitecek mi? Asla..Yazarlar yazmaya devam edecek, görsel medyalarda şiddeti,kadının onurunun yıkılışına, feryat figanlarına, şahit olmaya devam edeceğiz.

Şiddeti uygulayan ve karekter yoksunu erkekler de, gòrsel medyada gördüğü şiddeti kınayacak,sanki kendi yapmıyormuş gibi, asla o görüntülere vicdanıyla bakmayacak,çünkü; bu tipler empati yeteneği olmayan vicdandan merhametten emanetin ne olduğunu bilmeyen yozlaşmıs tipler prof'uda en cahilide..

Yasalarda kadın haklarını korumuyor.Şöyle; adam akıllı en ağır yasalar çıkarsa belki diyebiliriz. Bir gariplikde var "kadına o kadar sindirtilmiş ki, kadın şiddeti görüyor ve şikayetçi de olamıyor;olanlar da sonun da yine o erkeğin kurbanı oluyor.Üçüncü sayfa haberinde yada medyalarda canlı canlı izliyoruz cenaze namazlarını..Ne yapmak gerekiyor çözüm ne olmalı.Bu ataerkil döngüyü nasıl yıkmalı?.Burada erkek çocuğu annelerine iş daha fazla mı düşüyor. Erkek çocuklar babalarından gördüklerini mi eşlerine uyguluyorlar.Düzenin neresine baksam,elimde kalıyor. Saygı,hizmet,fedakarlık,annelik,herşey  kadından bekleniyor. Kadınlar mutsuz...

 Kadın kendi kimliğiyle yaşayamıyor.Kendi kimliğiyle yaşarsa yaşayabilirse;bu toplum daha da ileriye gidecektir.Kadın  elinde süpürge karnına bırakılan çocuktan ibaret değildir.Kadın bu kadar çileyi haketmiyor.Burada ev hanımlarından bahsetmiyorum;ev hanımı da çalışanı da aynı şiddeti görüyor ya fiziki ya da psikolojik ama her kadının şiddete maruz kaldığı bir gerçek.Maskeleri takıp da dışarıya oynayanlar sizin de gerçeginiz bu.Kadınsan maalesef erkeğin dòverde,sòverde,severde sloganı artık empoze edilmiş.

Bana hep garip gelmiştir; erkek kendi eksikliğini dahi kadının üzerine atarak kendini haklı çıkartma" yoluna gitmiştir.Bir üstünlük bir "ego" "ben asla hata yapmam benim asla eksiğim olmaz ortada bir yanlış varsa o kadından kaynaklıdır" gibisinden.İşte "eyyy adem ve havva dan olma insan;siz insan mısınız siz erkek misiniz siz adam mısınız?"diyesim geliyor.İnsan denilince; karekter gelir akla değil mi? Vicdan, merhamet, onur, sabır, hak ve hakkaniyet,olgunluk, adalet vs.Pekala, sen yada  siz; kadına şiddet uyguluyorken, ben size, insan adam yada erkek diyebilir miyim?, tabiki diyemem. Sadece iki ayaklı nefes alan mahlukatlar diyebilirim.Hayata boş gelip bir de kendilerini adam ilan etmişler ya!! Vay halimize..

Oysa kadın o kadar, denizler ,deryalar,okyanuslar gibidirler.Öyleki zenginliklerle doludur onlar.Üretimse üretim,düzense düzen,sevgiyse sevgi, saygıysa saygı,kadın,ahtapot gibidir.O kadar çok kolları var ki,onlar her yere yetişebilirler fıdratı gereği; yeterki kanatlarını yeniden verin.

Bu dünyayı güzelleştirmek daha huzurlu yaşanır hale getirmek istiyorsanız kadınlarınıza değer verin ve değerli olduklarını hissettirin konuşun onlarla empati kurun yada öğrenin.Sevmeyi öğrenin,şiddetinizin yerini sevgi ışığına bırakın inanın ki o zaman her problem daha kolay aşılacaktır.

Vicdan, merhamet, sabır, fedakarlık, kadın herşeydir; çünkü kadın anaçtır ve kadın en güzel dünyadır. Yeter ki kadınlara dünyalarını geri verin.

Şiddetin ve zulmün karşısında dik dur, kendini ezdirme,kanatlarını eline al,bu senin sloganın olsun.Zindanından çık.

YORUM EKLE

banner16

banner15