98 YIL SONRA AYNI COŞKU

Kahramanmaraş’ın tarihinde düşman işgalinden kurtuluşunun bir simgesi haline gelen Bayrak Olayı’nın 98 yıl dönümü, yağmurlu havaya rağmen büyük bir coşku içinde kutlandı.

98 YIL SONRA AYNI COŞKU

Şeyh Adil Mezarlığı’nda Rıdvan Hoca’nın kabri başında duaedilmesi ve Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan anma programı AtatürkMeydanı’ndaki kutlamalarla devam etti. Burada saygı duruşu ve İstiklalMarşı’nın okunmasının ardından, öğrenciler tarafından Bayrak oratoryosu gösterisiyapıldı.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekibinin gösterilerininyer aldığı Bayrak Olayı anma etkinliğinde Kahramanmaraş Büyükşehir BelediyeBaşkanı Fatih Mehmet Erkoç, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.Erkoç, “Bundan tam 98 yıl önce bugün büyük bir kahramanlık destanı yazıldı.Bundan tam 98 yıl önce bugün özgürlüğün ne demek olduğunu ay yıldızlıbayrağımızın bizim için ne kadar kıymetli ve anlamlı olduğunun dünyayahaykırıldığı gündü” dedi.

Ay yıldızlı al bayrağın aynı zamanda, tevhidin de  bayrağı olduğunu kaydeden Başkan Fatih MehmetErkoç, şöyle konuştu: “Ay yıldızlı al bayrağımız 98 yıl önce Avukat Mehmet AliKısakürek Bey’in beyannamesinde belirttiği gibi Millet-İ Necibe-i Osmaniye’ninbayrağıdır. Ay yıldızlı al bayrağımız; yüz yıllarca yüz milyonlarca insanınbağımsızlığının, özgürlüğünün sembolüdür. Hamdolsun bugün de gönülcoğrafyamızda gezdiğimizde aynı saygıyı o yıllar önce ataların dedelerinözgürlüğünün sembolü olan al yıldızlı al bayrağımıza gönül coğrafyamızdakiülkelerde de aynı sevgi aynı muhabbet gösterilmekte. Hamdolsun, bunun gururunuyaşamaktayız. Kalede bayrak olmayınca Cuma namazı kılmanın caiz olmadığınıifade eden ve bu ince düşünceyle ölümü hiç düşünmeden canını ortaya koyanKahramanmaraşlıların yazdığı bir destandır. Bununla ne kadar gurur duysakazdır. Çünkü dünyada emsali çok az görülen bir olaydır; bu davranış ve düşünce.Hamdolsun bugün de Kahraman hemşerilerimiz bu milletin necip milletin kahramanevlatları aynı sevgi aynı düşünce aynı muhabbetle omuz omuza al yıldızlı al bayrağına,vatanına sahip çıkmakta. Maraş, güneşsiz ve bayraksız birsabaha uyanmanın ölümden kötü olduğunun çok farkında olan bir şehirdir, birmillettir.”

Yıllar önce Sütçü İmam, Rıdvan Hoca,  Arslanbey, Senem Ayşe gibi kahramanlarınyaşattığı direniş destanının aynı zamanda bir humusun kurtuluşunun da ilhamkaynağı olduğunu kaydeden Erkoç, şöyle devam etti: “Bu kahramanlara inançlarıve vatan sevgisi yardım etmiş bu topraklara düşen şehit kanı sadece bu şehirdedeğil bütün ülkede özgürlük ateşini yakmıştır. Bu şehrin milletimizin tarihyolculuğunda çok özel ve güzel yeri vardır. Maraş’ın kahramanlığını bir dahaasla unutulmamasını sağlayacak olan madalyayı yüce meclisimiz 5 Nisan 1925yılında şahıslara değil tüm kahraman şehir ahalisine verildi. Türkiye BüyükMillet Meclisi 7 Şubat 1973 tarihinde bu şehre kahraman unvanını vererekMaraş’ın ismini ve kahramanlığını ise ölümsüzleştirmiştir. O özgürlük sevdalısıkahramanların başlattıkları şanlı yürüyüş bugün büyük bir azim ve kararlıklayeni Türkiye yolunda devam etmektedir. Bizi biz yapan bu milleti büyük yapan buülkeyi güçlü yapan işte bu azim ve kararlılıktır. Bu toprakların nasılkazanıldığını; özgürlük ve bağımsızlığımızın hangi şartlarda korunduğunu aslaunutmamalıyız.  Eğer o kahramanlarolmasaydı; bugün biz burada olmayacaktık. Böyle bir vatanın sahibi olarakonlarla ne kadar gurur duysak azdır. Kahraman bir milletin çocukları olaraktarihimize şehitlerimize gazilerimize sahip çıkmalıyız. Bize düşen yöneticilereve vatandaşlara düşen bu kahramanların hatırasını yaşatarak yeni kuşaklaraaktarmaktır.” Başkan Erkoç’un konuşmasının ardından Avukat Mehmet AliKısakürek’ün Beyannamesi okundu. Adnan Menderes Üniversitesi Halk Oyunlarıekibinin gösterisinin ardından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi MehteranTakımı mini bir konser sundu. Bayrak şiirinin okunmasının ardındanKahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye BaşkanıFatih Mehmet Erkoç öncülüğünde protokol mensupları, vatandaşlar, öğrenciler vesivil toplum kuruluşu temsilcileri hep birlikte Mehter Takımı eşliğindeKahramanmaraş Kalesi’ne yürüdü. Kahramanmaraş Kalesi’nde yapılan etkinliklerdeise havaya ay yıldızlı balonlar bırakılırken; Şanlı Türk Bayrağımız göndereçekildi. Burada bir açıklama yapan Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan,Kahramanmaraş Milli Mücadelesinde önemli bir yeri olan Bayrak Olayı’nın bir kezdaha anılmasının çok anlamlı olduğunu ifade etti. (HABER-FOTO: KENAN ONARAN)

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15