BAŞKAN ERKOÇ: 'KADINA ŞİDDETİ HİÇBİR ŞEKİLDE TASVİP ETMİYORUZ'

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenledi.

BAŞKAN ERKOÇ: 'KADINA ŞİDDETİ HİÇBİR ŞEKİLDE TASVİP ETMİYORUZ'

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve SosyalHizmetler Dairesi Başkanlığı Kadın ve Aile Şube Müdürlüğü tarafındangerçekleştirilen programa il genelinde faaliyet gösteren kadın sivil toplumkuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Atatürk Meydanı’nda gerçekleştirilen program Saygı duruşuve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Kahramanmaraş Büyükşehir BelediyeBandosu’nun mini konserinin ardından açılış konuşmalarına geçildi.

Açılı konuşmaları bölümünde Kadın ve Demokrasi DerneğiKahramanmaraş İl Temsilcisi Mutlu Aslantürk, İl Müftü Vekili Süleyman Yavuz,Kadın Girişimciler Derneği ve Kadın Platformu Başkanı Kibar Özdemir, Sağlık veSosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Ayşe Taşkıran, AK Parti Kahramanmaraş KadınKolları Başkanı Ayşe Cesur günün anlam ve önemine ilişkin birer konuşmayaptılar.

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş BüyükşehirBelediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, kadına yönelik şiddeti hiçbir şekildetasvip etmediklerini söyledi.

Başkan Erkoç yaptığı konuşmada: “Milletleri inşa edenlerkadınlardır. Kahramanları dünyaya getiren kadınlardır. Onların şahsiyetine yönveren yine anneler yani kadınlardır. Tarihe baktığımız zaman bu milletin lideriolmuş, bu milletin önüne düşmüş, destanlar yazmış kahramanlarımızın arkasındanice kahraman kadınlar vardır. Bizzat kendisi destan yazan kadınlar vardır.Hemen yanıbaşımızdaki mahallelerde bundan 100 yıl önce kahramanlık destanıyazan Senem Ayşeler,  Nene Hatunlarvardır.

Bizim medeniyetimizde kadın kutsaldır. Onurlu, şahsiyetlitoplumlar inşa etmemiz için, insanın onur ve şerefini korumamız lazım. Bu kadınolsun, erkek olsun çok önemli. Saygı çok önemli, aile huzuru çok önemli. Ancaktüm bu söylediklerimize rağmen, çok üzücü olaylarla çok büyük vahşetlerle karşıkarşıya kalmaktayız. Bu konuda hamd olsun, hep beraberiz ve hep berabercemücadele etmeye de devam edeceğiz.

Kadına şiddetin mazur görülecek hiçbir yanı yoktur. Yokgeçim derdi, yok şu, yok bundan dolayı gelip evinde hanımına, kadınına, eşinezulmeden adamın Allah belasını versin. Bunu söyleyenleri de kınıyoruz buradan.Hiçbir mazereti yok, çok üzüldük bu cümleleri ana muhalefet liderinin ağzındanduymak, o ailesine, kızına, karısına zulmeden zalimleri haklı gösterecek,onların o zulmünü başka sebeplerle başkalarının üzerine siyaset yaparak atmayaçalışması çok üzücü.

İşte ülkemizde bu düşüncenin değişmesi lazım. Zulmedensorduğumuzda kendine göre bir haklı sebep söylemekte. Konuşturduğunda herkeskendine göre bir sebep söylüyor ve kimse haksız değil. Ama bu yanlış ve bunuhaklı gören zihniyette yanlış. Böyle bir cümle ve konuşmanın bugünlerin arefesindeyapılması çok üzücü. Hep beraber, annelerimize, eşlerimize, kardeşlerimize,evlatlarımıza sahip çıkacağız. Bizim için annelerimiz en değerli varlıklarımız.Empati yapmamız gerek. Bilakis onlara el uzatmayı bırakın, onlara uzanan ellerikırmak gerek.

Saygıdeğer Kahramanmaraşlılar, Senem Ayşelerin NeneHatunların torunları bizim medeniyetimizde kadınların yerini ve değerini bileninsanlarımız ve bizim başımızın tacıdır. Evlerimizde adaletli ve hakkaniyetlidavranamadığımız zaman sokakta da adaletli ve hakkaniyetli davranamayız.

Kadına Şiddete Hayır diyoruz, kadına uzanan ellerkırılsın diyoruz. Bu gün dolayısıyla bu programa iştirak eden tüm sivil toplumkuruluşu temsilcilerimize hoş geldiniz diyor saygılar sunuyorum” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen AK Parti KahramanmaraşMilletvekili İmran Kılıç ise, Peygamber Efendimizin ve İslam Dininin kadınaverdiği değer ve önemden bahsetti.

Konuşmaların ardından mor ve turuncu balonlar gününanısına havaya bırakıldı ve daha sonra ise katılımcılar ellerini mor ve turuncuboyalarla boyayarak beyaz platforma Kadına Şiddete Hayır diye el bastılar. HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2017, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15