Doğal Ağrı Kesici: AŞK

Aşk ve sevginin kişilere mutluluk verdiği bilinen bir gerçek. Özellikle aşk kişileri psikolojik olarak büyük oranda etkilerken, bedensel olarak ta doğal ağrı kesici özelliği uzmanlar tarafından söyleniyor.İşte aşka dair uzmanlardan derlediğimiz bilgiler:

Doğal Ağrı Kesici: AŞK

DOĞAL AĞRI KESİCİ

Hepimiz aşk ve sevginin mutlu hissettirdiğini biliyoruz.Ancak aşk bizi sadece psikolojik olarak etkilemekle kalmayıp fizyolojik olarakda etkileniyor. Aşkın zihin ve bedenimiz üzerindeki etkilerden biri dedoğal bir ağrı kesici ilaç olmasıdır.

 

BAŞ AĞRISINA BÜYÜKETKİ

Aşık olduğumuzda beynimizde salgılanan oksitonin,adrenalin, dopamin gibi hormonlar beyinde uyuşturucu etkisi yaratıyor.Bunlardan oksitosin hormonunun baş ağrılarını önemli ölçüde azalttığıbiliniyor. Yapılan son çalışmalar 15-20 saniyelik sarılmanın vücutta oksitosinmaddesinin salgıladığını ve bu maddenin özellikle baş ağrılarıyla savaştığınıgösteriyor. Sevgi dolu bir sarılma insanın rahatlaması ve iyi hissetmesi için iyibir yol.

 

AĞRIYADAYANIKLILIK YETİSİ GELİŞİYOR

Dayanıklılık eşiğini arttıran bir diğer yöntem sevdiğinizkişinin fotoğraflarına bakmak. Aşkın verdiği olumlu duygular sayesindebeynimiz ağrılara katlanabilme yetisi geliştiriyor. Bu yöntem orta düzeydeki ağrılarıyüzde 40, şiddetli ağrıları ise yüzde 15 oranında azaltıyor.

Derleyen: KÜBRAŞİMŞİR

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2017, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15