Dünya Toprak günü coşkuyla kutlandı

Kahramanmaraş İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Ramada otel salonunda ‘Dünya Toprak Günü’ etkinliği gerçekleştirildi.

Dünya Toprak günü coşkuyla kutlandı

İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüklerinin hazırlamışoldukları stantlarda, ilçe Müdürlükleri temsilcileri tarafından yörelere özgüürünler sergilendi.  
Program Açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı KırsaldaKadın Hizmetleri Koordinatörü Nimet Kaleli, 1 santimetre kalınlığındakitoprağın oluşumunun bin yıl sürdüğü, birkaç saat içerisinde yok edildiğiniifade etti. Kaleli, "1 santimetre kalınlığında ki toprağın oluşumunun binyıl sürdüğü fakat birkaç saat içerisinde yok edildiğini unutmama günü bugün.Bugünü dünyanın en önemli günü olarak kabul etmemiz gerekiyor. Çünkü dünyaüzerindeki insanların varlığını sürdürebilmesi toprağımızın sağlıklı olabilmesiiçin son derece alakalı. Eğer, beslenmede ve gıda güvenliğinde hedeflere ulaşmakistiyorsak, iklim değişikliğiyle ilgili yapılması gereken çalışmalarıniçerisinde var olmak gerekir. Ve sürdürülebilir kırsal kalkınmayı sağlamakistiyorsak, toprağımızı çok iyi bir şekilde korumak ve sağlıklı bir şekildegelecek nesillere ulaştırmamız gerekiyor” dedi.

 

‘TOPRAKKARŞILIKSIZ DOSTLUK SAĞLAR’

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Mustafa Bozkurtise, toprağın fiziksel parçalanma kimyasal ve biyolojik ayrışma sonucu oluşanüzerindeki canlılara durak ve bitkilere besin kaynağı temin eden canlı birvarlık olduğunu söyledi. Bozkurt, "Canlı bir varlığın yüzünü tırmalarız,göğsünü deşeriz, bağrını yere sereriz ve beton yığınlarını üzerine yığarız bizeseslenmez. Yani toprak öyle bir dosttur ki, karşılık beklemeden karşılıksızbize bir dostluk sağlar. Toprak her türlü ayıbımızı ve çirkinliğimizi bağrınabasar” diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından, Dulkadiroğlu İlçe Gıda Tarım ve HayvancılıkMüdürlüğü teknik personelleri tarafından oluşturulan tiyatro gurubu tarafındançocuklara toprak ve meyvelerle ilgili tiyatro sergilenmesinin ardından programsona erdi.
Dünya Toprak Günü Etkinliğine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı KırsaldaKadın Hizmetleri Koordinatörü Nimet Kaleli, Kahramanmaraş Dulkadiroğlu İlçesiKaymakamı Kadir Okatan, KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Kıllı, İl GıdaTarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Mustafa Bozkurt,  Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. AliKaygısız, , Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü HasanGezginç, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, TKDK İl Koordinatörü AhmetCemil Ceyhan,  Tema Vakfı BaşkanıAbdülkerim Akpolat,  Kurum Amirleri,  Şube Müdürleri,  İlçe Müdürleri, Öğrenciler ve çok sayıdadavetli katıldı. HABERMERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2017, 08:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15