EGZERSİZ YAŞLANMAYI ÖNLER Mİ

ABD New York Dominican Üniversitesi Fizik Tedavi Programı Araştırma Komitesi Başkanı Doç. Dr. Fizyoterapist Ayşe Özcan Edeer, “Kronolojik (takvim) yaşı kontrol edemeyiz ama bize canlılık veren yaşımızı control edebiliriz” dedi.

 EGZERSİZ YAŞLANMAYI ÖNLER Mİ


 

Doç. Dr. Edeer, SANKO Üniversitesi tarafındandüzenlenen SANKONUK Programı kapsamında, halka açık konferansta “EgzersizYaşlanmayı Önler mi” konusunu anlattı.

 

Güncel çalışmaların, sedanter (hareketsiz) bir yaşamtarzıyla hücrelerin daha hızlı yaşlandığını, kronolojik yaşla biyolojik yaşın herzaman eşleşmediğini gösterdiğini anlatan. Doç. Dr. Edeer, “Araştırmalargösteriyor ki, kendinizi ne kadar genç hissederseniz o kadar uzun yaşıyorsunuz.Yani, kronolojik gerçek yaşınızla size canlılık veren yaşınızı eşitlemenizgerekiyor. Bunu yapabilmenin en kolay yollarından biri de düzenle egzersiz yapmaktır”diye konuştu.

 


Düzenli fiziksel egzersize (hem aerobik hem dekuvvetlendirme egzersizleri) katılımın sağlıklı yaşlanmaya katkı sağlayan birseri olumlu yanıt ortaya çıkardığını vurgulayan Doç. Dr. Edeer, “Düzenliegzersizmetabolizmanızı düzene sokar, kalp damar sağlığınızı korur, insülin direncinizikırar, kemik erimesini (osteoporoz) önler, kasları kuvvetlendirir, duruşudüzeltir, stresi atar, moral verir, yaşlanmayı geciktirir” ifadelerinikullandı.

 


Egzersizleberaber mitokondrial faaliyetler artarak, insanların kendilerini daha zinde hissettiklerinianımsatan Doç. Dr. Edeer, şöyle devam etti:

 

Ayrıca yeni vegenç mitokondriler enerji üretirken daha az serbest radikal bırakır. Bu dahücre yaşlanmasını yavaşlatır. Bu nedenle düzenli egzersizin, yaşlanma sonucu ortaya çıkan fonksiyonel düşüşü önlediğiniveya yavaşlattığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte fiziksel aktivitelerin gerçek anlamda ‘egzersizolarak’ algılanabilmesi için, düzenli (haftada en az 3 kere 40 – 45 dakika)uygulanması gerekmektedir.”

 

Sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtlayanDoç. Dr. Edeer’e, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı tarafındanhediye ve teşekkür belgesi takdim edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2018, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15