Kanserde erken tanı konferansı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü (KSÜKAM) ve KSÜ Tıp Öğrenci Topluluğu tarafından meme kanseri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Meme Kanseri: Erken Farkındalık, Koruma ve Tedavi Yöntemleri’ konulu konferans gerçekleştirildi.

Kanserde erken tanı konferansı

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda düzenlenen KSÜTıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik OnkolojiBölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Güzin’in konuşmacı olarak katıldığıkonferansın açılış konuşmasını KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci yaptı. KSÜTıp Fakültesinin bütün anabilim dallarının yeni alınan personellerlegüçlendirildiğini ifade eden Rektör Deveci, “Tıp Fakültesi hastanemizde birçokbranşta dünya çapında yapılan ameliyat ve diğer tedavi yöntemleri başarıylauygulanmaktadır. İnanıyorum ki birkaç yıl içinde İstanbul ve Ankara gibibüyükşehirlerde faaliyet gösteren önemli sağlık merkezlerinde yapılan her türlütedavi Kahramanmaraş’ta da yapılabilecek. Bu seviyeyi yakalamak için gerekliuzman ekibi bir araya getirmek ve hastanemizi en modern tıbbi cihazlarladonatmak için bütün imkânlarımızı seferber ediyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYEİLK SIRALARDA

Dünya çapında önemli başarılara imza atan ve Türkiye’ninönemli jinekolojik onkoloji uzmanlarından biri olan Prof. Dr. Kadir Güzin’i KSÜailesine katmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Deveci, Prof. Dr.Kadir Güzin’in çok az hastanede yer alan jinekolojik onkoloji alanındaKahramanmaraş’a ve bölgeye önemli katkılar sunacağını belirtti. KSÜKAM MüdürüYrd. Doç. Dr. Yekta Gezginç de kısa bir selamlama konuşması yaparak KSÜKAM’dayürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Açılış konuşmalarının ardındanKSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanları Okutman Dr. Arzu Mustafayeva veÖğretim Görevlisi Alper Şakalar piyano ve flüt resitali sundu. Müzikdinletisinin ardından KSÜ Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AnabilimDalı Jinekolojik Onkoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Güzin ‘MemeKanseri: Erken Farkındalık, Koruma ve Tedavi Yöntemleri’ başlıklı konferanssunumunu gerçekleştirdi. Meme kanserinin Türkiye’de görülen kanser vakalarıiçerisinde yüzde 30’luk görülme sıklığıyla ilk sırada yer aldığını, kadınlardagörülen kanser türlerinin ise yüzde 33’ünü oluşturduğunu ifade eden Prof. Dr.Güzin, her 8 kadından birinin meme kanseri olduğunu söyledi. Yoğun alkoltüketimi, sigara, yağ oranı yüksek yiyeceklerle beslenme, ilk doğumu 30yaşından sonra yapma, hareketsiz yaşam ve obeziteyi meme kanserine yol açanetkenler olarak sıralayan Prof. Dr. Kadir Güzin, meme kanserinin erkentespitinin tedaviden olumlu sonuç alabilmek açısından son derece önemliolduğunun altını çizdi. “Elle yapılan muayenelerde memede ele gelen kitlelerin yüzde90’ından fazlası kanser değildir.” diyen Güzin, “Bunlar genellikle meme içindebüyüyen kistler, iyi huylu tümörler olabilir veya memenin kendi dokusu kitlegibi bir hal alabilir. Daha çok regl öncesinde meme içyapısı çok yoğunolduğundan, bu dönemde yapılan meme kontrolleri kitle varlığı düşüncesioluşturabilir.” şeklinde konuştu. Fibrokistlerin ise meme içindeki fizyolojikdeğişimler olduğunu ve hastalık olarak kabul edilmediğini, bu nedenle kanseredönüşme risklerinin olmadığını söyleyen Prof. Dr. Güzin, “Fibrokistik yapılarınvarlığı sırasında memede kanser gelişebilir ancak sebep bu yapılar değildir.Stres, üzüntü ve sıkıntı durumlarında fibrokistlerin sayısı artar ve bu durumgerginliğe yol açar. Kafein kullanımı, fazla tuzlu ve yağlı yiyecekler de bugerginliği tetikler. Fibrokistlerin artışı, memede ağrıya neden olur.” dedi.

Memede oluşan fibroadenomu ise iyi huylu bir tümör olaraktanımlayan Prof. Dr. Güzin, “Fibroadenomun çevresinde kapsülü vardır ve çevreyeyayılması mümkün değildir. Bunda meme kanseri oluşma riski, normal memedokusundan kanser gelişme riski kadardır. Çapı arttıkça riski yüzde 1-2oranında artar. Fibroadenom, soya tüketimi ve doğum kontrol hapı kullanımınedeniyle bir miktar büyüyebilir ancak kanser yapıcı bir etkisinin olduğusöylenemez.” ifadelerini kullandı. Kadınların 20 yaşından sonra her ay kişiselgöğüs kontrollerini yapmalarını öneren Güzin, “Ancak daha sonrakimamogramlarınıza referans olması için 30’lu yaşlarınızda en azından birmamografi çektirerek saklamanız önerilir. Aile tarihçesi, ırk, ilk adet yaşı,çocuk sayısı gibi pek çok faktör kadınların meme kanseri için yüksek risktaşıyıp taşımadığını belirler. Meme kanseri yaşla birlikte artışgösterdiğinden, 40 yaşından sonra her kadının yılda bir kez düzenli olarak mememuayenesi ve mamografi yaptırması gerekir. Meme kanseri, erken tanı ile tamamentedavi edilebilir” dedi.Prof. Dr. Kadir Güzin, konferans sunumunun sonbölümünde katılımcıların konuya ilişkin sorularını cevaplandırdı.
Konferans sunumunun ardından Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci, Prof. Dr. KadirGüzin’e günün anısına Kahramanmaraş el sanatlarının en güzel örneklerinden biriolan oyma ceviz sandık hediye etti.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2017, 07:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15