'KAZAK TİYATRO EKİBİ' TÜRKİYE'DE İLK DEFA AFŞİN'DE SAHNE ALDI

Kazakistan’dan Afşin’e gelen 55 kişilik dev tiyatro ekibi, Malik Otarbayev tarafından kaleme alınan ‘Sonsuz Mutluluk’ isimli oyunu ile Kazakistan’dan sonra ilk defa Türkiye’de seyirci karşısına çıktı.

'KAZAK TİYATRO EKİBİ' TÜRKİYE'DE İLK DEFA AFŞİN'DE SAHNE ALDI

Afşin Belediyesi Düğün ve Konferans Salonunda sahneye çıkanKazak tiyatro ekibi, 2. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği tarafındantrenlerle sürgün edilen Ahıska Türklerinin yaşadıkları zorlu hayatı ‘SonsuzMutluluk’ isimli tiyatro oyunu ile Afşinli seyircilere aktardı.  Kazakistan Cumhuriyeti Sanat Emektarı seçilenve tiyatronun sanat yönetmenliğini yapan Rahimcan Otarbayev, Afşin’de olmaktandolayı mutlu olduklarını ifade etti. Afşinlilerin misafirperverliklerinden çoketkilendiklerini dile getiren Otarbayev, “ Bizlere burada sahne alma desteğiveren Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven Bey’e gerçekten ve Afşinlilereteşekkür ediyoruz. Bizleri en iyi şekilde ağırladınız. Çok memnun kaldık.  ‘Sonsuz Mutluluk’ isimli tiyatro oyunumuzKazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen uluslararası fuarda sahne almıştı.Kazak topraklarından sonra Türkiye’de ilk defa da Afşin’de sergilendi. Burandasonra inşallah Malatya’da ardından Ankara’da seyirci karşısına çıkacağız. BiziAfşinlilerle buluşturan Afşin Belediye Başkanımız Mehmet Fatih Güven’e teşekkürediyoruz” dedi.

‘İSLAM DİNİNE İNANANİNSANLAR ARTIK BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE GELECEĞE DAHA UMUTLA BAKIYOR’

Türkçe konuşan ülkeler, İslam dinine inanan insanlar artıkbirlik ve beraberlik içerisinde olduğunu söyleyen Afşin Belediye Başkanı MehmetFatih Güven, “ Anavatanından sürgün edilen Ahıska Türklerinin hikayesinihepimiz biliyoruz. Benim en çok üzüldüğüm noktalardan bir tanesi AhıskaTürklerinin önemli bir kısmı Amerika’ya götürülmesidir.  Ama inanıyorum ki Türkçe konuşan ülkeler,İslam dinine inanan insanlar artık birlik ve beraberlik içerisinde geleceğedaha umutla bakıyorlar. İnşallah yeniden tüm Türk kökenli kardeşlerimizle tekyürek olacağız. İnşallah ecdadımızı, atalarımızı, Orta Asya’dan gelerek tümdünyaya nizam getirdikleri gibi yine hep birlikte Orta Asya’da kikardeşlerimizle soydaşlarımızla, dindaşlarımızla yeniden dünyaya nizamgetireceğiz. Bu millete rabbim yeniden tüm âleme nizam getirme şerefinibahşedecek. Güçlerimizi, yüreklerimizi birleştirdiğimiz zaman bölünmez birbütün olacağız. Bu günleri gösteren yüce Rabbime hamd ediyorum. Kazakistangelen kardeşlerimi bağrıma basıyorum. Siz Afşin halkına da çok teşekkürediyorum bizleri yalnız bırakmadınız. İyi ki varsınız, iyi ki varsınız, iyi kivarsınız.” Açıklamasında bulundu. Konuşmaların ardından Kazakistan’dan gelentiyatro ekibi Afşin Belediye Başkanı Güven’e Kazak Kaftanı hediye etti.Güven’de tiyatronun sanat yönetmenliğini yapan Rahimcan Otarbayev ve ekibineEshab-ı Kehf tablosu takdim etti.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2017, 08:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15