KİMYASAL PEELİNG NEDİR?

Kahramanmaraş Özel Sular Hayat Hastanesi Dermatoloji (Cildiye) Uzmanı Dr. Önder Köprülü; “Deriyi canlandırmak, gençleştirmek, görünüşünü iyileştirmek için bazı kimyasal solüsyonların uygulanmasıdır.” dedi

KİMYASAL PEELİNG NEDİR?

Bu tedavide deriye, yüzeysel tabakaların ayrılmasına vesoyulmasına neden olan kimyasal bir asit uygulanacağını belirten Köprülü, çoksayıda kimyasal peeling alanı olmakla birlikte en sık kullanılanların glikolikasit, Alfa hidroksi asitler (AHA), triklosetik asit (TCA), salisilik asit,jesnersolisyonu ve kombinasyonları olduğunu söyledi.

NASIL UYGULANIR?

Yüz, boyun, göğüs, eller ve kollara doktorun seçimi vehastanın derisinin durumuna göre bir asit solisyonu seçilerek hastaneşartlarında uygulanabileceğini de belirten Özel Sular Vatan HastanesiDermatoloji Uzmanı Dr. Önder Köprülü açıklamasını şu şekilde sürdürdü, “ Deri,yağlarından arındırıldıktan sonra tedavi alanına uygulama yapılır. İşlemesnasında 5–10 dk. sürebilen hafif yanma ve batma olabilir. İşlem sonrasınormal günlük yaşama dönülebilir. İstenilen sonuçlar için birkaç seansgerekebilir.

PEELİNG SONRASINDABEKLENEBİLEN DURUMLAR NELERDİR?

Kimyasal peelingin derinliğine bağlı olarak hafif veya güneşyanığı benzeri reaksiyon oluşur. Yüzeyel tipte 1-5 gün süren kızarıklık, hafifsoyulmalar olur. Derin tiplerde ödem ve deride gerginlik yanısıra kahverengibir tabaka oluşumu olağandır; bu tabaka 7-10 günde soyulur.

Güneş, yanık ve herediter faktörlerin deride oluşturduğukırışıklar, güneşe ve yaşa bağlı lekeler, karaciğer lekeleri, çiller, kanserpotansiyeli taşıyan kabuklu kızarıklık ve ya yüzdeki koyu renkli lekeler,melazma denilen hormonal ve ya gebelik lekeleri peeling ile düzeltilebilirhatta iyileştirilebilir. Aktif aknede iyileşmeye ve akne izlerinde düzelmeye yardımcıdır.Deride oluşturulan soyulmanın ardından yeni deri gelir ve yeni gelen cildindokusu ve rengi daha düzgün, daha homojendir.

NELER TEDAVİEDİLEMEZ?

Derideki gevşeme ve sarkmalar düzeltilemez. Kimyasal peelingişlemi yüz gerdirme, kaş kaldırma işlemlerinin yerini tutmaz ve ya gözkapağıdüşüklüğünü gidermede etkili değildir. Derin çukurlarda bir dereceye kadar yardımcıolabilmekte, küçük çukurlar ve izlerde ise çok etkilidir.” (MELİHA KÜÇÜKÖNDER)

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 08:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15