MALAZGİRT RUHU

    Anadolu'nunİslamlaşma süreci Hoca Ahmet Yesevi hazretlerinin Alperenlerini bu topraklaragöndermesi ile başlamıştır. 1071  yılıöncesi Anadolu'ya gelen Alperenler burada çeşitli isimler altıda faaliyetgöstermişler . Adeta Anadolu'yu manen fethederek İslami bir ruh katmışlardır.

     1018 yılında ,Selçuklu Sultanlarından Çağrı Beyin Ahlat bölgesini başkent olarak kullanmayabaşlaması ile birlikte kısmen Anadolu kapıları Müslüman Türklere açılmış oldu.

    1071 yılındaSelçuklu Sultanı Alpaslan Gazinin Malazgirt Meydanında Bizans İmparatorluğunubüyük hezimete  uğratması ile birlikteAnadolu tamamen Türklere açılmış oldu. 26 Ağustos 1071 de Türklerin kazandığıbu savaşta Bizans İmparatoru Romen Diyojen esir edilmiştir. Ancak Büyük TürkHakanı Alpaslan Gazi, Bizans imparatoruna esir muamelesi yapmayarak Türklerinbüyük bir millet  olduğunu bir dahaanlatmıştır.

   Malazgirt debaşlayan bu zafer ruhu Çanakkale de ve Anadolu'nun 1919 işgali ile devametmiştir. Yedi düvelin işgaline uğrayan Anadolu düşmanlardan aynı ruh ve iman hareketi ile kurtarılmıştır. Bu toprağınaltında yatan şehitlerimiz üzerinde yaşayandan çoktur.

   Alpaslan Gazi , Malazgirtmeydan zaferinin arkasından bir konuşmasının içinde şu sözü geleceknesillere  büyük bir güvence olmuştur." SİZE ÖYLE BİR VATAN ALDIM Kİ EBEDİYEN SİZİN OLACAKTIR" demiştir.

    İşte AlpaslanGazinin bu sözü yerde kalmadı. Bin yıldan beri Türklerin olan bu vatantoprakları kıyamete kadar Türklerin olacaktır.

   Malazgirt ruhuilelebet Türk çocuğuna anlatılacaktır. Bu vatan ya bizim olacak. Ya hiç  kimsenin. Ama düşman halen Malazgirt'in, İstanbul'un intikamını almak için hertürlü oyuna baş  vuracaktır. O bakımdangaflete düşmeyeceğiz. Aldanmayacağız. Kandırılmayacağız.  Bu devlet yıkılmak için kurulmadı. Bu bayrakindirilmek için göndere çekilmedi. Bu vatan toprakları başkalarına verilmekiçin fethedilmedi.

   Okullarımızdailk okul birinci sınıftan başlayarak Malazgirt ruhu, Çanakkale ruhu,Kurtuluşruhu, 12 Şubat ruhu verilmelidir.

  26 Ağustos 2018de 947. yıl dönümünü kutladığımız Malazgirt Zaferi kutlu ve mübarek olsun.Malazgirt ruhu ile yaşamak dileği ile…

YORUM EKLE

banner15