MİLLİ EĞİTİMDE DEĞİŞİM

    Öğretmenlikmesleğine 1975 de başladım. Halen de eğitim öğretimin içindeyim. Çok seviyorumders anlatmayı. Öğretmenliği seviyorum. Bilgilerimi öğrencilerime,daha doğrusuherkese anlatmayı seviyorum.

    43 seneden beribir çok okul ve kurumda öğretmenlik ve idari görevler yaptım. Sayısınıbilmediğim kurum müdürleri ile müşerref oldu. İl müdürlüğü makamına gelenlerinhepside  iktidar doğrultusundaatanmıştır.

   Ancak eğitim esnekbir yapıdır. İnsan çok değişkendir. Öğrenci sürekli kendini yeniler. Dolayısıile öğretmende sürekli kendini yenilemek zorundadır. Değişen dünya ve teknolojikarşısında tek düze ayakta durmak zaten mümkün değildir.

   İlimizin milli eğitimmüdürü değişti. Sayın Mehmet Emin AKKURT merkeze alınmış. Güzel insan. Şaibesiçıkmadı.  Kendini çarpık ilişkiler içindeduymadık. Mütebessim yüz ifadesi ile eğitim camiasına güven veriyordu. Bizimeğitim sistemimiz merkezi yönetime tabi olduğu için atanan milli eğitimmüdürlerinin çok fonksiyonu yoktur. Sayın Mehmet Emin AKKURT Bey de kendinegelen tamimler ile üzerine düşeni yaptı.

    Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğüne,İstanbul Küçükçekmece ilçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz atandı. Peki yerineatanan ne yapacak. Bence oda eline verilen mevzuata dayalı olarak göreviniyapacaktır. Bu göreve gelenler eğer şaibeli işlere karışmazsa büyük birkazanımdır ülke için. Geçmişte bunun sıkıntılarını bu ülke çok yaşadı.

   İl müdürlüğü  önemlidir. Özellikle nüfusu bir milyondanfazla ve büyük şehir statüsünde olan Kahramanmaraş  il müdürlüğüne atanan bir eğitimcinin  gerçekten çok çalışması gerekir. İl Müdürününsahada olması gerekir. Odasına girip aylarca tebrikleri kabul ederek zamangeçirmemeli. Öğretmenlerin yanında olmalı. Tatbikata katılmalı. Yerindekararlar alabilmeli. Öğretmene,veliye ve öğrenciye dokunmalı. Denetimden ziyadesevgi merkezli  olmalı. Tüm eğitimyöneticileri bu mantıkla hareket etmeli.

   Sayın Milli EğitimBakanımız Ziya SELÇUK Beyden bir talebimiz var. İl müdürlerimize eğitime başarı katabilmeleri için inisiyatifverilsin. Her toplumun,her çevrenin,her insanın yapısı farklıdır. Toplum içinegirmeliler. Değerlere bölgesel olarak önem verilmeli. Eğitim yöneticileriöğretmene otoriter olarak yaklaşmamalı. Moral artırıcı  yaklaşımlar ve dokunuşlar gerçekleştirmekgerek.

     Bu vesile ile bireğitici olarak Sayın Mehmet Emin AKKURT Beye emeklerinden dolayı teşekkürediyorum.  Yeni atanan Sayın Cemal YILMAZBeye de yeni görevinde başarılar diliyorum.

 

YORUM EKLE

banner15