NİLÜFERLER SESSİZ BÜYÜR

Şair Lütfi Bilir uzun yıllardır tanıdığım dostum. Bu güne kadar şiirinden, şiir kitabından söz etmemişti.

Şairce bir özgün duruşu vardı. Gayet nazik, kimseyi incitmeyen, duygulu bir yapısı vardı. Zaman zaman çok güzel Türk sanat müziği şarkıları söylerdi.

Şiir kitabı NİLÜFERLER SESSİZ BÜYÜR’ ün çıktığını sosyal medyadan öğrendim. Hayırlı olsun dileklerimden sonra, merak ettiğim kitabı nasıl temin edeceğimi sordum. Kitabın editörü Metin Acıpayam çok yönlü bir sanat adamı. Bir yandan TV programı yapıyor, bir günlük gazetede bir sayfada röportajlar yapıyor, bir dergi çalışması yapıyor ve editörlük yapıyor. Sn. Lütfi BİLİR, Metin Acıpayam’la ziyaretime gelip ‘’Sevgili dostum’’ hitabıyla kitabını imzalayıp verdi. Her yeni kitap fırından yeni çıkmış ekmek kokusu, tadı, isteği verir bana.

Birkaç günlük dinlenmeye giderken yanıma aldığım kitapların başında şair Lütfi BİLİR’in şiir kitabı vardı. Kitabı özümseyerek, acele etmeden, notlar alarak okudum. Şunu çok iyi biliyorum. Bir kitap hakkında, bir yazar hakkında konuşmak, yazı yazmak, hele de kitap incelemesi yapmak çok zor. Birikim ister, emek ister. Bunları bilerek bu şiir kitabı hakkında düşüncelerimi edebi usul içinde yazmaya çalıştım.

NİLÜFERLER SESSİZ BÜYÜR şiir kitabı Akis Yayınları tarafından Mayıs 2019 Tarihinde Kenan Ofset Topkapı/İstanbul’da basılmış. 144 sayfa, 130 adet şiir bulunuyor.

Kitabın ilk sayfasında;

Ey sevgili

 Üşüten rüzğarları

 Islatan yağmurları

Seni beklediğim sokaklarda bıraktım

Kırılan kalbimle

Yıkılan hayallerimi                

 Yanıma aldım

Şair bu şiiriyle bize ipucu veriyor. Anlaşılıyor ki yıllardır yazdığı şiirlerini bu kitapta toplamış. Bize iç dünyasını sunuyor. Değerlendirmeyi ona göre yapmak gerekiyor.

Şairin mesleği mühendis ama duygusallığı ağır basıyor. Bunu kitabın ilk sayfalarındaki;

‘’Bu kitabın telifinin tamamı KAÇAV’a(Kanserli Çocuklar Vakfı) bağışlanacaktır, notu çok önemli bir insanlık görevini gösteriyor.

Şiirin dış Yapısındaki nazım biçimi serbest ölçüyle yazılmıştır. Hece veya aruz veznine kitabın tamamında rastlamıyoruz. Şair vurgu, tonlama ile şiirlerini daha anlamlı ve ahenkli hale getirmiş.

Şiirlerin konusu; aşk, unutulmuşluk, sevda, hüzün, umutsuzluk, ölüm, hasret, beklentiler, vefa, inanç, yokluk, açlık, hoşgörü, bıkkınlık, başlıca şiirlerinin konusudur.                              

Kitaba ismini veren ‘’nilüferler sessiz büyür’’ şiirinde aşkını, sevgiyi çok güzel, özgün anlatmış.         ‘’nilüferler

Nasıl kaplarsa suyun yüzünü

Sessizce

Ve suya hissettirmeden

Aşkından öyle büyüyor içimde

Belli ettirmeden

Sarıyor her yanımı

Ve de sabırla

Ulu çınara

Sardığı gibi sarmaşığın

Saracaksın kollarını’’

Hüzün ve yalnızlık şiirinde de ‘’yalnızlığı’’ ’’ sonra gölgen olur yalnızlık hüzün, ıssız ve yorgun patikalarda vefalı dostlar misali seninle gider’’ diye anlatmış şair.

Günümüz insanının en önemli problemlerinden birisi kalabalıklar içinde ‘’yalnız’’ olmasıdır.

Bir çok şiirinde ölüm konusu geçmektedir.

YORUM EKLE

banner15