ÖĞRETMENLER ASLA UNUTULMAZ! Mustafa Önyurt

  “Öğretmenler;Yeninesli,Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcilerini,sizler yetiştireceksinizve yeni nesil,sizin eseriniz olacaktır”….Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenlere verdiği değerli bir sözle,tümöğretmenlerimizi saygıyla 365 gün hatırlıyoruz.

İnsanların kendileri vebaşkaları için anlamlı buldukları bir davranış şekli ile değerlere sahiplenmek,geleceğe koşmak demektir. “ÖğretmenlerGünü” nün anlamı aslında eğitimciye ve öğrenciye verilen önemdir. Gelişmiştoplumların temelindeki kaliteli eğitim ve öğretim, o toplumun dünyadaki yerinibelirler.

“Öğretmen meyveli ağaç gibidir. Hep saygıyla anılır. Buülkenin geleceği onlara bağlı, çünkü bu ülkenin iyi yetişmiş insanlara ihtiyacıvardır. Dolayısıyla kendi medeniyetimizi, tarihimizi çocuklarımıza öğretecekolan  ve çocuklarımızı geleceğeşekillendirecek olan öğretmenlerdir.. Onları kendi değer yargılarıylayetiştirecek, bu yönde gelişmelerine imkân sağlayacak olan öğretmenlerimizdir.

Kişi kaç yaşında olursa olsun, belki hayatevrelerinde çok şeyi unutmuştur, ama herkesin unutmadığı öğretmenleri halen zihnindedir,kalbindedir. Çocukken bize harfleri ilk öğreten öğretmenimizi  nasıl unutabiliriz.

Hele o ilk okumayı öğrendiğimiz günleri veokuma alışkanlığına başlanılan günler, hafızalarımızda daha tap tazedir..

Özellikle bu günlerde, öğretmenlerimizinçocukları okumaya heveslendirmeleri takdire şayandır.

Okuma denilince, Hemen aklıma, ChristopherMorley’in şu anlamlıcümleleri geldi, ”Bir adama bir kitapsattığın zaman, ona yarım kilo kâğıt, mürekkep ve tutkal satmış olmazsın.

Onatamamıyla yeni bir yaşam satmış olursun. Sevgi, dostluk, mizah ve geceleyindenizlerde dolaşan gemiler. Eğer o kitap gerçekten benim anladığım anlamda birkitapsa, onun içinde  bütün gökler ve yer vardır.”

Bu arada İslamâlimlerinden İmam-ı Azam’ın  şucümlesi de, hepimizin bir kere daha oturup düşünmesi gerektiğini ima ediyorolsa gerek,” Bilmediklerimi ayaklarımınaltına alsaydım, başım göğe değerdi.”

Öğretmenlerimizsadece okuma yazma ile kalmayıp, çocuklarımıza ilim ve fen’i de öğretirler.

Toplumdabir ustanın karşılığı nasıl büyükse, bir öğretmenin, hocanın da büyük değeri vekarşılığı vardır.
Bu konuda Hz.Ali Efendimiz söylemiş sözü zaten.

“İlim servetten üstündür. Çünküserveti sen korursun; oysa ilim seni korur.”

Ülkemizdeki eliöpülecek öğretmenlerimizin “24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ”  nü canı gönülden kutluyorum!                                                                 23KASIM2018

YORUM EKLE

banner15