ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ ÜZERİNE

      Öğretmenlik, insanlığın yaratılışı ilebirlikte  ortaya çıkan bir meslektir. İnsan doğuştan itibaren ,hatta anakarnında eğitim almaya  başlar.  İnsanın ilk öğretmeni annedir. Doğumu ile birlikte baba da ikinci öğretmendir.  Ortaya ne çıkıyorsa anneve babanın ürünüdür.

    Büyük medeniyetleri  oluşturanlar  öğretmenlerdir. Medeniyetlerin temelinde öğretmen vardır. Doğruyu yakalamak,bilgiye ulaşmak  aileden başlar. Bu süreç de belli bir zaman sonra diğeröğreticiler devreye girer. Eğer bu süreçlerde kişi farklı bilgi ve değerlerlekarşılaşırsa çatışmalar ortaya çıkar. 

    Milletlerin ortak değerleri ve kültürleri vardır.  Bu değerler çerçevesinde eğitim verilir. Bu değerler içindeterbiye, davranış kuralları,bilgi,saygı, ahlak,görgü ve nezaket kurallarınıiçeren anlayışlar vardır.

   Eğitimde bilgi ile birlikte değerler sunulur. Öğretimde dünyamilletleri seviyesinde  bilgiler verilir. Eğitim aile merkezlidir. Öğretim  bilim merkezlidir.

   Okullarımızda öğretmenlerimiz hem  eğitim , hem de öğretimyapar.

   Eğitim insanların inançları ile doğru orantılıdır. Kültürü ilebarışıktır. İnançlara ve kültüre  aykırı bir eğitim  toplumlarısarsar. Yani aileden başlayan eğitim  süreci , okullarla paralel birşekilde sürmelidir.

  Genel manada Türk milleti  anne ve babaya verdiği önemiöğretmene de vermektedir. Daha geniş manada da İslam da öğretmen kutsaldır. Bütündinlerde öğretmenlik mesleği çok önemlidir.

   Eğitim öğretim işi insanın huzur ve refahı için yapılır. İnsanodaklıdır. Keza dünyada icra edilen tüm meslekler insan içindir. Ancaköğretmenlik mesleğinin malzemesi de insandır.

     Röntgen makinesini üreten bir usta bunu insanlarınfaydası için yapar. Ama öğretmenlik de röntgen makinesini yapan insan daöğretmenin malzemesidir.  Bu insan da insanlığa faydalı olmak içinyetiştirilir.

    Malzemesi de insan olan öğretmenlik mesleğinin elbette kidiğer mesleklerden farkı vardır. O zaman bu meslek de yalnız parakazanmak  hedefinin  ötesinde  öğretmeninde kendi geleceğineimza atacağından  ”bu paraya bu kadar çalışılır”  fikri yanlış olur.Çünkü kendi elleri ile kendi bindiği dalı kesmiş olur. Öğretmenin ellerine vevicdanına teslim edilen öğrencinin yanlışı hem öğretmene hem de topluma zararverir.

   Öğretmenin mesleğine elbette paha ve ücret biçilemez. Çalışanların  arasında  en yüksek maaş da öğretmene verilmelidir.Çünkü öğretmen geleceğimizi inşa edecektir. Öğretmen, başka işlerle meşgulolmamalıdır. Onun kafasında sadece mesleği olmalıdır.  Onun kafasında evkirası, araba markası olmamalıdır. Öğretmen vaktini  öğrencisi ilegeçirmelidir. Onun eğlence  merkezi eğitim yuvaları olmalıdır. Eğitim sevgitemelli yapılmalıdır. Eğitim de hoş görü esastır.  Eğitimde emek verilmelidir. Fedakarlık  gerekir

 

YORUM EKLE

banner15