ABYB AFRİN İÇİN TOPLANDI!

Anadolu Basın Yayın Birliği (ABYB)7. Başkanlar Toplantısı, 2-3 Mart tarihlerinde Kütahya’nın Simav ilçesinde bulunan Eynal Kaplıcaları’nda gerçekleştirildi. ABYB Kahramanmaraş Şube Başkanı Gökhan Şahin, Başkan Yardımcısı Mehmet Fiskeci ve Şube Yönetim Kurulu Üyelerinin de iştirak ettiği toplantının ana gündemini Zeytindalı Harekâtı oluşturdu.

ABYB AFRİN İÇİN TOPLANDI!
Vatanı uğruna canını feda eden şehitler anısına saygı duruşuve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantının açılış konuşmasınıAnadolu Basın Yayın Birliği İstanbul Şube Başkanı Nursen Bilgili yaptı.Bilgili, “Anadolu Basın Yayın Birliği Başkanlar Toplantımızı, Türkiye’nin zorzamanlardan geçtiği bu günlerde Zeytindalı/Afrin Harekâtı’na destek olmak içingerçekleştiriyoruz. Vatanımızın, devletimizin ve Türk milletinin bölünmezbütünlüğü, bekası için din, dil, ırk, renk, mezhep ayrımı olmadan gün birlik veberaberlik günüdür” dedi.ÖZKAN: ŞEHRİMLE ÖVÜNÜYORUM!

ABYB Başkanlar Kurulu Toplantısı’na ev sahipliği yapan SimavBelediye Başkanı Süleyman Özkan şöyle konuştu: “Sizleri burada ağırlamaktan sonderece mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Yeni dostlar yeni çevreleredinmekten ve bazı arkadaşlarımızla bazı konuları paylaşmaktan, istişareetmekten çok memnunum. Ben basının gücünü biliyorum. Siz isterseniz insanıyukarıya çıkarır; isterseniz de aşağıya indirirsiniz. İlçem için yaklaşık bu 4yıl içerisinde bazı şeyleri partim sayesinde, ekibim sayesinde yapmayaçalıştım. Yapmaya da çalışıyoruz. Bitirilmesi gereken bazı işler var. İnşallahonları da süresinde yetiştirmeye çalışacağız. Ben şehrimle övünüyorum, şehrimegüveniyorum. Allah’ın bize verdiği bu büyük nimet yani jeotermal enerji, bölgemiçin ilçem için tarif edilemeyecek kadar büyük bir enerji kaynağı. Nasıl kiArapların petrolü varsa Simav’da da 160 derece bir sıcak su kaynağı var.1990’lı yıllarda başlayan bu çalışmayı bu güne kadar da yaptık. Şehrimizinyüzde 95’ini sıcak ortamda insanları ısıtıyoruz. Bir sera uygulamamız var.İnşallah önümüzdeki zaman içerisinde de bir elektrik santralinde elektriküretmeyi de planlıyoruz. Bir kanalizasyon problemimiz vardı. Allah’a şükürçözdük. Atıksu problemi vardı, çözdük. Şimdi bir içme suyu ve yağmur suyuprojemiz var. Onu da Belediye Meclisimizde görüşüp karara vardıktan sonra İllerBankası’na yaptırım yolumuza devam edeceğiz.” Türkiye’nin etrafını terör örgütlerinin sardığını ifade eden BaşkanÖzkan, “Bildiğiniz gibi ülkemizin etrafı bir ateş çemberi ama dik duruşuyla,cesaretiyle Sayın Cumhurbaşkanımız ile Suriye’den de alnımızın akıylaçıkacağız. Ne yazık ki müttefiklerimizin bize zaman zaman ayak oyunlarıoynadıklarını görüyoruz. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dabunun hakkından gelecek diye düşünüyoruz. Ülkemizin savunmasında PKK, PYD gibine kadar unsur varsa bundan dolayı şehit olan tüm kardeşlerimize Allah’tanrahmet diliyorum. Gazilerimize şifalar diliyorum. Ailelerine sabırlar,metanetler diliyorum” ifadelerine yer verdi. 


ERGÜL: ŞEHİTLERİMİZCİĞERİMİZİ YAKIYOR!

Anadolu Basın Yayın Birliği Genel Başkanı Salih Ergül,Zeytindalı Harekâtı diğer adıyla Afrin Operasyonu’na destek içintoplandıklarını belirterek; “Birliğimizin amacı Türkiye genelinde teşkilatlanıpgazeteci, radyocu, televizyoncu, yayıncı ne kadar şair ve yazar varsa onlarıbir çatı altında toplamak. Bu amaçla yollardayız. Türkiye’de çeşitli idareler,şubelerimiz ve temsilciliklerimiz var. Biz, böyle Başkanlar KuruluToplantılarını değişik illerde yapıyoruz. Bu illeri hem tanımak hem tanıtmakamacıyla o illerde böyle toplantılar yapmaktayız. Ama bu defa AfrinOperasyonu’na destek amacıyla yapıyoruz. Bu toplantıyı da Simav’da yapalım diyedüşündük. Şehitlerimiz tabi ki ciğerimizi yakıyor. Ama biz şunu diyoruz ki;Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Onlar diridirler, diyen Ayeti-iKerime var. Bu Ayeti-i Kerime’nin neticesini çok iyi bilen şehitlerimiz vataniçin millet için bayrak için canlarını, kanlarını feda etmeye hazır vaziyettegüle oynaya oraya gidiyorlar. Tabi ki canlar yanıyor. Tabi ki analar ağlıyor.İnşallah bu Suriye’deki ve Irak’taki harekât en iyi şekilde sonuçlanır. Ve çokbüyük bir zayiat vermeden de bu terörün kökü kazınır diye düşünüyoruz” şeklindekonuştu. Başkan Ergül, şunları söyledi: “Biz, az olsun bizim olsun, fikrindedeğiliz. Çok olalım hep beraber birlik ve dirlik içinde olalım, beraber olalım.Bu işi beraber yürütelim diye bir düşünce içerisindeyiz. Ve onun için deçoğalmak onun için de Türkiye çapında her ilde her ilçede teşkilatlanmak içingayretler içerisindeyiz. İnşallah burada sizlerin de gayretiyle büyümeye devamedeceğiz. Tabi ki bu arada bizim kendimize göre ilkelerimiz var. Builkelerimize uymayan iller, yönetimler ve temsilciklerimizi de biz kendimizdenuzak tutmaya çalışıyoruz. Hatta şunu da söyleyebilirim: 26 tane ilde yateşkilatı oluşturamadıkları veyahut da bizim uygun görmediğimiz için değişiknedenlerle biz şubelerimizi feshetmek durumunda kaldık. Çünkü seçici olmakzorundayız. Bizim Denizli’de Kanun Hükmünde Kararname ile sadece 2 tane medyaderneği kapatıldı. Daha yakın zamana kadar 1 tane şubeme polis gelip de ifadealma durumunda olmadılar. Hiçbir tane yönetim kurulu üyem, şube başkanım veyatemsilcim Allah’a şükür ki; FETÖ gibi bir ihanetin içerisinde olmadılar. Ondandolayı da her şeyden önce bütün o teşkilatlarımın aynı duyarlılık içindeolduklarını düşünerek kendilerine buradan teşekkür ediyorum.”

Emperyalist güçlerin Osmanlı’dan bu güne Türkiye CumhuriyetiDevleti’ni ciddi bir tehdit olarak gördüklerini ve görmeye de devam ettikleriniaktaran Ergül, şu değerlendirmelerde bulundu: “28 Şubat’larla, 17-25Aralık’larla, Gezi Olaylarıyla, Mit Tırlarıyla gündem oluşturdukları ve nihayet15 Temmuz darbe girişimiyle de Türkiye’nin istiklal ve istikbaline kast etmeyedevam etmekteler. Bu emperyalist güçler sınırlarımızda, Afrin’de konuşlanmaktaterör örgütlerini beslemekte ve onları kendi saflarına çekmeye çalışmakta,silahlandırmaktadırlar. Biz de diyoruz ki; 15 Temmuz’da bu milletin vatansevgisini test ettiniz ve gerekli cevabı aldınız. Dün olduğu gibi bugün deyarın da sinsi ve hain planlarınız sökmeyecektir. Bitmeyecektir. Biz de Türkmilleti olarak dimdik karşınızda duracağız. Bunu biliniz bunu duyunuz, diyoruz.Fırat Kalkanı, Zeytindalı Harekâtı bizim bu şekilde dim dik durduğumuzun enbüyük kanıtlarındandır. Ve Zeytindalı Harekâtıyla da sadece savunmadaolmadığımızın bir göstergesidir.”
ALKAYA: GÜZELGÜNLERDEN ÜMİTLİYİZ!

Neredeyse ailesinde şehidi olmayan bir Anadolu ailesikalmadığını aktaran Anadolu Basın Yayın Birliği Genel Sekreteri Devrim Alkaya,şunları dile getirdi: “O şehitler noktasında hepimizin yüreği kanıyor tabi ki.Şu an ülkemizin genel durumu itibariyle baktığımızda ülkemizden çok şeybekliyoruz. Ve güzel günlerin geleceğini ümit ediyoruz. Hepimiz bunun için çalışıyoruz,bunun için birlikteyiz bunun için birlik oluyoruz. Ve bu toplantıdan bundansonra gidecek olduğumuz toplantılardan da çok olumlu sonuçlar elde edileceğinidüşünüyorum. Herkes yerel basın noktasında elinden geleni yapıyor, elini taşınaltına koyuyor. Bu küçümsenecek bir olay değil kesinlikle. Ve biliyorsunuzBandırma Vapuru denen küçük bir vapurla başladı Kurtuluş Savaşı veya MudanyaMütarekesi küçücük bir evde imzalandı. Sivas Kongresinin nerden çıktığınıherkes biliyor. Bu küçücük hareketler küçücük kıvılcımlarla büyüye büyüyeilerliyor. Anadolu Basın Yayın Birliğinin bu davranışı, bir araya gelmesifarklı ortamlarda vatanını, milletini, devletini savunur halde işler yapması daasla küçümsenemez ve çok da büyük olduğunu yüreği büyük insanlarla bir aradaolduğumuzu düşünüyorum. Daha sık bir araya gelebilmemiz, tabi Anadolu çok küçükbir coğrafya değil büyük bir coğrafya. Herkesin işi yoğun ekmek derdi var. Çokkolay olmasa da daha sık bir araya gelmeyi tabi gönlüm istiyor. Bubirliktelikten, bu toplantılardan da ülkemiz adına güzel sonuçlar çıkacağınıdüşünüyorum.”
ŞAHİN: ASKERLERİMİZİAİLELERİYLE BULUŞTURACAĞIZ!

Anadolu Basın Yayın Birliği Kahramanmaraş Şube BaşkanıGökhan Şahin, Kahramanmaraş Şubesi olarak son 1 yıl içinde hayata geçirdikleri veyapmayı planladıkları projeler üzerine konuştu. Kahramanmaraş’ta görev yapan veailesiyle görüşemeyen askerleri aileleriyle buluşturma kararı aldıklarınıkaydeden Şahin, şu açıklamalarda bulundu: “Bizler Kahramanmaraş Teşkilatıolarak yaklaşık 1 yıldan beri bu görevdeyiz. Anadolu Basın Yayın Birliği’ninbayrağını en yüksek yerlere çekmek için bu göreve geldik. Sağ olsun GenelBaşkanımız da bunu takdirleriyle karşıladı. Ben buradan Kahramanmaraş teşkilatıolarak 1 yıl içinde yaptığımız projeleri kısaca anlatmak istiyorum. BizKahramanmaraş’ta geçen yıl 55 tane ihtiyaç sahibi çocuğumuza ayakkabı dağıtımıyaptık. Yine 55 tane çocuğumuza kaban yardımımız oldu. Şehit ve gaziailelerimiz için Türkiye’nin ikinci büyük camisi olan Abdülhamit Han Camii’nde5 bin kişinin katılımıyla Mevlid-i Şerif okuttuk. Bu sene şanlı Türk ordumuzunAfrin’deki terör örgütlerine yönelik başlatmış olduğu operasyonda görev yapanaskerlerimize moral vermek için Kilis Gülbaba’ya giderek 300 paket kumanyadağıtımımız oldu. Yine Kahramanmaraş’ta Gazi olan büyüklerimizin torunlarına veçocuklarına ayakkabı dağıtımımız oldu. Yine buradan Kahramanmaraş’a dönünceHatay Hassa’da sınırda görev yapan askerlerimizin ayaklarının dibinde 12 tanekurban keseceğiz. Anadolu Basın Yayın Birliği Kahramanmaraş Şubesi olarak buzamana kadar yapılmamış bir projeye imza atıyoruz. Kahramanmaraş’ımızın 11 taneilçesi var. 11 tane ilçemizde askeri birliklerimizde görev yapıp da aileleriile görüşemeyen askerlerimizin ailelerini 2 günlüğüne Kahramanmaraş’a çağırarakaileleriyle askerlerimizi buluşturacağız. Temennimiz Anadolu Basın YayınBirliği’nin logosunun altında Şube Başkanlığı’nın altında elimizden gelen herşeyi yapmaya çalışıyoruz.”Anadolu Basın Yayın Birliği Kahramanmaraş Şube BaşkanYardımcısı Mehmet Fiskeci ise şu ifadelere yer verdi: “Kahramanmaraş’tan Sütçüİmam’ın bir torunu olarak bugün sizlerin karşısındayım. Bu toplantının anlamıbüyük! Neden büyük? Afrin Operasyonu’na destek amacıyla gerçekleştirildi. Onedenle buradayız. Biz de geçtiğimiz aylarda değerli Başkanım Sayın GökhanŞahin ile Afrin sınırlarına gittik. Kahramanmaraş’tan yüreğimizi götürdük.Oradaki askerlerimize dualarımızı götürdük. Ve gönlümüzden kopanKahramanmaraş’ın yöresel ürünlerini götürdük. Bu anlamda bu harekete bu güzeldavranışa katkı sağlayan değerli Başkanım Sayın Gökhan Şahin’e teşekkürediyorum.”DURMUŞ:TOPLANTILARIMIZ DAHA SIK YAPALIM!

Anadolu Basın Yayın Birliği Trabzon Şube Başkanı MustafaDurmuş, il başkanlarının daha sık toplanmasıyla Anadolu Basın Yayın Birliği teşkilatlarınındaha verimli çalışacağını bildirerek; “Burada toplanmamızdaki en büyük gayeilişkilerimizi geliştirmek, birbirimizi daha iyi tanımak ve yapacağımız işlerikonuşmaktır. Bu gibi toplantıları sık sık yaparsak eğer hem teşkilat açısındanhem de yapacağımız işler açısından çok daha iyi olacağını düşünüyorum. GenelBaşkanımız da uygun görürse bunların bazılarını Karadeniz’in incisi Trabzon’da7’nci ayın içerisinde yapmayı düşünüyoruz. Burada bizi ağırladıkları için SimavBelediye Başkanım ve değerli eşine, Genel Başkanımıza çok teşekkür ediyorum”şeklinde konuştu. 

“SINIRLARIMIZI ŞEHİTKANLARIYLA ÇİZDİK!”

Toplantıda konuşan Anadolu Basın Yayın Birliği Trabzon ŞubesiYönetim Kurulu Üyesi Duygu Karahasanoğlu, Türk halkının tarihini iyi bilmesigerektiğini ifade ederek şunları kaydetti: “Her birimiz vatan sevdalısı, birkarış toprağımızı vermemek için burada bulunuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti kolaykurulmadı. Şehit kanlarıyla sınırlarımızı çizdik. Ama ben tarihe biraz gözatmak istiyorum. Her birimiz tarihi bilmek zorundayız. İngilizlerin,Fransızların Suriye topraklarının sınırları çizdiğinde birçok Türk vatandaşıSuriye’de kaldı. Hatay, Gaziantep, Kilis’teki her birinin orada akrabası var.Şimdi yeni bir oyun! 7 yıldır Suriye’de kan akıtılıyor. Beşer Esad’ın DoğuGuta’da insanları nasıl öldürdüğünü gördük. Şimdi kimyasal silah kullanıldığınısöylüyorlar. Amaçları Türkiye’yi kenara sıkıştırmak. İngiltere ve Fransasessiz. Ne diyor Fransa Cumhurbaşkanı: Siz bana izin verin ben oradaki insanlarısavunabilirim! Savunmayacak. Irak’ta gördük Amerika’yı 2003 yılında nasıl birözgürlük vaat etti! Ama ne yaptı? O insanları hayatından bezdirdi. Saddam’ıarar duruma geldiler. Aynısı Libya’da yaşandı. Mısır’da yaşandı. Türkiye’de deöyle yapmak istiyorlar ama başaramayacaklar. Eğer birlik içinde olursak bunaizin vermeyeceğiz.”
JEOTERMAL ENERJİCENNETİ: SİMAV!

Türkiye’de önemli jeotermal kaynaklara sahip bir bölge olanKütahya’nın Simav ilçesinde ne odun-kömür ne de güneş enerjisi derdi var. İlçeninyüzde 95’i tamamen yeraltı kaynaklarından çıkan sıcak su ile ısınıyor. Dörtmevsim sıcak su imkânının bulunduğu Simav’da 4 kişilik bir aile 1 yıl boyuncaortalama 700 lira ile hem ısınma hem de sıcak su ihtiyacını karşılıyor. Şifalıkaplıcalarıyla termal turizmin vazgeçilmez adreslerinden birisi olan Simav;doğal hayatı, sakin insanları, huzurlu ortamıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.Altyapı çalışmaları neredeyse tamamlanan Simav’da sıcak su kaynakları seralarıbile ısıtıyor. Jeotermal kaynakları ile ilçenin hem ısınma hem de günlük sıcaksu ihtiyacı karşılanıyor. Görev yaptığı yaklaşık 4 yıl içerisinde ilçeninkanalizasyon ve atıksu sorununu çözen Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, artıkiçme suyu ve kaplıca turizmini geliştirme odaklı çalışmalarına başladı. Uzunyıllar kendi ilesinde görev yaptığı için ilçesinin sorunlarına hâkim olanÖzkan, Simav için bir velinimet olan jeotermal enerjiden elektrik üretimi içinkolları sıvadı.

Simav denilince akla ilk gelen Eynal Kaplıcasıdır. 3 binyıldan beri hastalara şifa dağıtan Eynal Kaplıcası için Evliya Çelebi’nin, 1671yılında Simav gezisinin ardından; “Dünyada ve Anadolu’da pek çok kaplıca gezdimgördüm; ama Eynal Kaplıcası gibisini görmedim. Böylesi yeryüzünde yoktur”ifadeleri, sıcak su tatiline düşkün insanları bölgeye çekmeyi başarmışgörünüyor. Tarihi ve modern hamamları, yüzlerce apartları, aquaparkları,restoran ve geniş çay bahçeleriyle hem huzur hem şifa dağıtan EynalKaplıcaları, özel yatırımcısıyla aynı günde 5 bin kişiye hizmet verecek birkapasiteye ulaşıyor. (HABER-FOTO:KENAN ONARAN)


Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2018, 11:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15