Avukat Solak, ''Binaların önünde yazılan park ücreti kanuni değil''

Avukat Osman Solak, Türkiye'de uygulanan parkomat sisteminin yasal olmadığını, Kahramanmaraş dahil bir çok ilde bu uygulamada yanlışlık yapıldığını söyledi.

Türkiye'nin bir çok bölgesinde olduğu gibi Kahramanmaraş'ta da belediyeler tarafından veya devredilen özel işletmeler aracılığı ile parkomat sistemi uygulanıyor. Kahramanmaraş'ta da özellikle Trabzon Caddesi üzerinde parkomat'a ücret ödemeyen vatandaşların borçları bir hayli yükselmiş durumda. Her gün iş yerinin önünde park eden ve parkomat ücreti ödemeyen bir vatandaşın 8 bin 700 lira park borcu bulunuyor. Avukat Osman Solak ise bu ücretlerin yazılmasının da tahsil edilmesinin de kanuni bir dayanağının olmadığını belirtti.  

Kahramanmaraşlı vatandaşlar da uygulamanın doğru olmadığını söylüyor. Biz bunların hepsinin vergisini ödüyoruz diyen Serhat Uçar, ''Hepsinin vergisini ödüyoruz. Kaldırım kenarına park ücreti yazıyor. Bu kanuni değil'' ifadelerini kullandı.

Binalar yapılırken belediyelerin otopark durumuna bakarak, binada yeterli otopark alanı yok ise para aldığını ve yakın bölgeye otopark yapmayı taahhüt ettiğini ancak yapmadığını ifade eden Avukat Solak, ''Binanın kendisine ait olan, bina sakinin aracını bırakacağı yere bir başkası gelerek para yazamaz. Bunun tahsil kabiliyeti de yoktur. Yasal değildir'' dedi.

Türkiye'deki parkomatların uygulama sistemi yasal değil diyen Solak, ''Bir çok ilde bu yanlışlık yapılıyor. Binalar yapılırken, belediyeler otopark durumuna bakarlar. İmar izni verilirken, binanın içinde veya bahçesinde otopark ile ilgili düzenleme yapılıyorsa otopark parası almazlar. Ruhsat alınırken belli bir bölümün otopark için ayrılma imkanı yok ise bunların her daire başına belli bir bedeli vardır. Belediye bu parayı alır ve o bölgelerde otopark yapmayı taahhüt eder. Ama Türkiye'de bu yapılmıyor. Otopark için belli bir bedel alınıyor ancak otopark düzenlemesi yapılmıyor. Binanın önündeki alana vatandaş park edince de ücret yazılıyor. Bu kanuni değildir. Bununla ilgili zaten mahkemeler karar veriyor. İdari mahkemeler bir çok kez karar verdi. Bunun uygulanmayacağını söyledi. Bunun zaten yasal bir dayanağı da yok'' ifadelerine yer verdi.

Bu yanlış uygulamadan dönülmesi gerektiğini vurgulayan Solak, ''Belediye bu konuda kendisi aleyhine açılan davaları da kaybetmişken, tüm vatandaşın dava açmasına fırsat vermeden, bu yanlış uygulamadan dönmesi lazım. Yasal olanı da, doğru olanı da budur. Bence Trabzon caddesinde hiç bir yerden para alamazlar. Belediye geçmişte kendi imar sahası içindeki bir yeri otopark olarak düzenler yada kapalı otoparklarda yaptığı yerler gibi yaparak oradan ücret alır'' dedi.  

Bu park ücretlerinin tahsil kabiliyeti olmadığına değinen Solak, ''Binaların kendisine ait olan alanlarda, bina sakinlerinin araçlarını bırakacağı yerden ücret alamazlar. Parkomat ücreti yazılmış olsa bile bunun bir yasal dayanağı olmadığı için tahsil kabiliyeti de yok. Umuma açık otopark olarak bilinen yerlerde yada bir binanın kendisine ait yerlerde başkasının otopark ücreti almasının kanuni dayanağı yoktur. Bu yüzden alamazlar. Belediye bir alanı kendisi otopark olarak düzenler ise oralardan park alabilir işletmeye devredebilir. Vatandaş hakkını arasın.  Hukuki mücadelesini versin ki, bir kurumu idare eden yöneticiler yaptıkları hukuka aykırılığın çözüm yolunu bulsunlar'' diye konuştu.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2019, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15