Lise öğrencisi, Siri'nin açığını buldu

Kahramanmaraşlı 16 yaşındaki lise öğrencisi Yiğit Can Yılmaz, dünyanın en büyük teknoloji firmaları arasında yer alan Apple’nin uygulaması olan Siri’nin açığını yakalayarak adını internet sitesine yazdırdı.

Lise öğrencisi, Siri'nin açığını buldu

Kahramanmaraş Süha Erler Anadolu Lisesi 11. sınıföğrencisi Yiğit Can Yılmaz, Apple'ın güvenlik sistemine kendini adadığını ifadeederek, "Teknolojiyle ilgileniyorum, teknolojiyi çok seviyorumbilgisayarlara ilgim gerçekten çok fazla iyi. Apple ürünlerine 5’inci sınıftanberi ilgim var ve pek çok mühendislerden teşekkür mesajları aldım. Ardındanliseye geçtiğim günden bu yana Apple’ın güvenliğine kendimi adadım ve birçokteknoloji sitesinde yazarlık editörlük içerik sağlayıcılığı yaptım. ArdındanApple Siri’nin keşfetmiş olduğum bir güvenlik sorununu Amerika’daki Apple’nıngüvenlik ekibine bildirdim. Apple’nın güvenlik ekibi önce bunu güvenlik ekibinegönderdiler yoğunluktan dolayı. Güvenlik analisti bunu isterlerse kullanıcılarüzerinden engelleneceğini söylediler. Ben bunun aksini iddia ettim veayarlardan engellenmesine rağmen kötü amaçlı bir kişini kilitli bir cihazdabuna erişebileceğini söyledim kendilerine ve gerekli araştırmaları yapmalarıiçin bunu devraldıklarını söylediler. Güvenlik ekibi gerekli araştırmalarıyaptıktan sonra bu sorunun bir güvenlik sorunu olduğuna karar verdiler ve bunugelecek bir güncellemeyle düzelteceklerini söylediler. Ve IOS güncelleme 10bin. Bir güncellemeyle bu sorun düzeltildi. Ayrıca ismimde alfabetik birşekilde sıralı IOS 10 bin. Bir güncelleme sayfası içerisinde ismimigörebilirler” dedi.

Bu kapsamında çalışmalarının süreceğini kaydedenYılmaz, “Çalışmalarım hiç durmaksızın güvenlik üzerine devam edecek. AyrıcaApple’ın tarayıcısı ‘Safari’ ile ilgili bir güvenlik sorunu buldum. Güvenliksorunu şöyle bir şeydi, örneğin bir kullanıcı bir sayfaya girdi, bir bankanıngüvenlik sitesini güvenlik sitesini klonladım ben ve adres çubuğunudeğiştirebiliyordum tamamen. Apple ürün güvenliği bunu onayladı gelecekgüncellemeyle bunu düzelteceklerini, bu aslında bir güvenlik politikasıeksikliği olduğunu kararını verdiler. Ve bunun içinde listede benim ismimikoyacaklarını söylediler ve bunun güncellemesini bekliyorum. Bilgisayarlar çokciddi derecede ileri cihazlar, geleceğin mesleği olarak görüyorum. Öğrencilerkendilerine bir program yapabilirler, oyun yapabilirler, kendileri bir şeylerüretebilirler. Eminim kendileri de bunu çok faydasını görecekler” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2017, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15