İlk turda bitirmeliyiz

MHP Genel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan; “muhalefetin yapabileceği en önemli hamle buydu, her kesimin bir adayı var. Çatı adayı ile Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında duramayacaklarını biliyorlardı. Bölebildikleri kadar bölmeye çalışıyorlar. Vatandaşlarımızın teveccühü ile ilk turda bu işi bitiririz.” Dedi.

İlk turda bitirmeliyiz

Seçim bölgesi Kahramanmaraş’ta hem halkın nabzını tutmak hemde partisinin seçim çalışmalarına katılmak üzere Kahramanmaraş’a gelen MHPGenel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan Bugün Gazetesini ziyaret etti. 24 Haziranseçimleriyle ilgili yapılan çalışmaları anlatan Aycan Türkiye’nin her kaossürecine sürüklenmeye çalışılmasında Liderleri Devlet Bahçeli’nin öne çıkarakhükümete verdiği destekle kaosun önüne geçtiğini söyledi.

MHP’ye her geçen gün ilginin arttığına da değinen Aycan,“Muhalefet partililerin beklediği kaos ortamıydı. Liderimiz Devlet Bahçeliseçimlere 1,5 yıl kalasıyla Cumhurbaşkanı adayımızın Recep Tayyip Erdoğanolduğunu söyledi. Bu açıklamaya diğer partiler çıldırdı, çünkü; onlar karmaşaolsun, kaos olsun istiyorlardı. Liderimiz erken seçim tarihini açıklamasıylayerel seçimlerden sonra oluşabilecek kaosunda önüne geçti.  Ve bunu da herhangi bir pazarlık yapmadanyaptı. Danışıklı döğüş olduğunu söyleyenler yanılıyor, her hafta GenelBaşkanımız basına kapalı özel analizler yapıyor, haftalık değerlendirmeleryapıyor. Toplantılarda da atıfta bulunuyordu bizler Divan Üyeleri olarak buaçıklamayı bekliyorduk. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk turda seçilmesigerektiğini düşünüyorum. Eğer ilk turda bir seçim olmazsa 7 Haziran- 1 Kasımseçimleri arasındaki gibi bir durum ortaya çıkabilir” Dedi.

Partilerine karşı Kahramanmaraş’taki ilgiden de memnunolduklarına değinen Aycan, Kahramanmaraş nüfusunun çok büyük bir çoğunluğununmilliyetçi ve muhafazakar bir tabana sahip olduğunu, bu tabanın söylenildiğigibi 1980’den sonra değişmediğini, tabanlardan başka partilere geçiş olduğunufakat MHP’ye büyük bir ilginin olduğunu söyledi. Aycan, daha önceki seçimlerdekentte seçim çalışması yaparken soğuk davranan bazı çevrelerin şimdikendilerini bağırlarına bastıklarını ifade etti. Aycan Milletvekili sayısındada iyi bir artış beklediklerini sözlerine ekledi.


Kaosun önüne geçtik

Kahramanmaraş’ın MHP tarihinde ilk Genel Başkan Yardımcılığıgörevine getirilen Sefer Aycan sahaya inerek çalışmalara hızlı başladı. Kentintüm genelini karış karış gezen Aycan nabız yokladı. Kahramanmaraş’tapartilerine artan teveccühün kendilerini memnun ettiğini belirten Aycan MHP’ninher zaman kritik durumlarda hükümete destek vererek kaosun önüne geçtiğiniifade etti.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı SeferAycan seçim bölgesi Kahramanmaraş’ta çalışmalara hızlı başladı. Kenti ilçe ilçegezen Aycan teşkilatıyla seçim çalışmalarında stratejilerini belirledi.

1 Kasım seçimlerinin ardından Türkiye’de ilk defa millimutabakatı gündeme getiren isim olarak dikkat çeken Aycan bu söyleminde haklıçıktı. Bugün Gazetesine yaptığı açıklamalarda MHP ile Ak Partiyi aynı çatıdadüşündüğünü dile getiren Aycan; “Hakikaten o zaman da söylemiştim bunu. Çünküdurum ortada Adalet ve Kalkınma Partisinin bizim de desteğimizi alarak, geniştabanlı bir hükümet kurarak, ülkede sorunlara daha iyi çözümler bulabileceğini,elini güçlendireceğini düşünüyorum. Yaşadığımız olaylarda bunun göstergesizaten.

BU MODELİ GENEL BAŞKANIMIZ OLUŞTURDU

Sayın genel başkanımız özellikle On Beş Temmuzdan sonrakiyaklaşımı orada verdiği destek sadece cumhurbaşkanlığı seçimiyle alakalı birşey değil. Evet, biz ittifakı yaparken cumhur ittifakını kurarken cumhurbaşkanlığıseçimi için bunu yaptık aslında ama genel başkanımız ne dedi? Ondan sonraki beşyıllık süreyi de kapsıyor. Öyle demesinin sebebi; çünkü cumhur ittifakınınanayasal sistemi hayata geçirmesi için görevli olduğunu düşünüyoruz. Bucumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili modeli de genel başkanımızoluşturdu. Yani bu bizim modelimiz. Bu modelin kurumlarıyla kuruluşlarıylayerleşmesi oturması içinde 5 yıllık sürede de bunun ittifakının süreceğinisöylüyor.

BİRLİK VE BERABERLİK BAŞARIYI GETİRDİ

Sayın cumhurbaşkanı da şimdi bunun uzun süreli olduğunu o dasöyledi. Böylece hükümetin eli güçlendi. Bu hem terör de başarıyı getirir hemuluslararası konularda başarıyı getirdi. Ve birlik beraberlik orduyu dakuvvetlendirdi. Ve sınır ötesi harekâtlar da yaptık. Afrinde bugün eldeettiğimiz başarı aslında bizim hükümete verdiğimiz desteğinde bir ölçüsüdür.Artık poliste kendini daha güçlü hissediyor, asker de kendini daha güçlü hissediyor.Bununla birlikte dış âleme karşı da güç oluşturduk. Orada genel başkanımızınduruşu çok önemliydi. Eğer genel başkanımız bu duruşu göstermeseydi. Sayıncumhurbaşkanı ve hükümet sıkıntıya girerdi diye düşünüyorum. Hem seçimdekidönem de hem de seçimden sonraki dönem de sıkıntıları ortadan kaldırdı.” Dedi.

LİDERİMİZİN ÇIKIŞLARI TAKDİR EDİLMELİ

MHP Lideri Bahçeli’nin aslında çok önemli çıkışları olduğunadikkat çeken MHP Genel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan bu çıkışların takdiredilmesi gerektiğini savundu. Aycan konuşmasını şöyle sürdürdü; “Daha bir buçukyıl varken seçime biz aday çıkarmayacağız bizim adayımız Recep Tayyip Erdoğanve o duruş zaten muhalefet partilerini çıldırttı. Ne yapacaklarını şaşırdılarve onların uluslararası arenayı da şaşırttı. Böyle bir şey beklemiyorlardı. Karmaşaolsun, kaos olsun istiyorlardı. Bir hamlesi de son seçim tarihiyle ilgilihamlesidir. Bu da özellikle yerel seçimlerden sonra kaos bekleyenlerinde önünütıkadı. Genel seçimlerin tarihini erkene alarak bizi yine bir kaos ortamındankurtardı. Ve bunu da herhangi bir pazarlık yapmadan yaptı. Anlaşmalı olarakyapıldığı söyleniyor ki öyle değil. Her pazartesi genel başkanımız basınakapalı özel analizler yapıyor, haftalık değerlendirmeler ve toplantılar yapıyor.Orda her hafta buna atıf da bulunuyordur. Bir şeyler yapacağını bütün divandakiarkadaşlar bekliyordu zaten.

Sayın genel başkanımız bütün bu kaos ortamlarını öncedengörerek önüne geçmek istedi bunların. Genel başkanımız milliyetçi duruşungereğin olarak bunu yapıyor. Söylediği şu: Biz ne istiyoruz? Güçlü devlet,güçlü millet istiyoruz. Milletimiz güçlü olsun refahı yerinde olsun. Ülkemizinbeka sorunu olmasın ülkemizin geleceği açık olsun. Önemli olan milletingüvenliği, huzuru.

Cumhur ittifakı ilkturda seçilemez deniyor.  Anketleryapılıyor kim seçilir? Deniliyor. Siz ne görüyorsunuz bu konu da?

Bunlar engel olmak için yapılan şeyler. CHP ilk turdaengellemeye çalışıyor. Yapabileceği en önemli hamle buydu. Her kesimim şu andabir adayı var. Her kesime hitap eden bir kesim var. Böylece bölebildiklerikadar bölecekler. Tek bir isimle Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısındaduramayacağını biliyorlar. Herkesi sandığa götürüp kendi adayına sahip çıkmayaçalışacaklar. Ama ben ona rağmen ilk turda biteceğini düşünüyorum. Bir gerçekvar MHP’nin ve Ak Parti’nin oyu var. Burada bizim açımızdan pek sorungörmüyorum. Bizim oylarımızın ciddi bir şekilde artacağını düşünüyorum. Normalşartlarda bir sorun olacağını beklemiyorum. İlk turda seçilmesi gerekir diyedüşünüyorum. Eğer ilk turda seçilemezse yine öyle bir durum ortaya çıkabilir.

Biliyorsunuz bu sitem de şöyle oluyor. İkinci turdaseçildiğinde sadece cumhurbaşkanlığı seçimi oluyor. Milletvekili seçimiolmuyor.

MHP’deKahramanmaraşlı olarak ilk Genel Başkan Yardımcısısınız? MHP Kahramanmaraş’tane durumda?

Bizim Kahramanmaraş’ın büyük çoğunluğu milliyetçi muhafazakârbir tabanı var. Yani bu taban seksen sonrası değişmedi aslında. Tabandageçişler oluyor ama şimdi artış bekliyoruz. Bu üç partiden hangisi alırsa halkrazı. Düşmanmışız gibi yansıtılıyordu ama iktidar çabamız vardı. Ama şu andagenel başkanımızın sağladığı cumhur ittifakı sayesinde birlikteliği kardeşliğisağladı.

Vekil belirlemede kikriterler neler olacak?

Biz çalışmaya başladık. Ben bir haftadır. Sahaya indimekipleri de sahaya indirdik. Bütün ilçelere gidiyoruz esnaf ziyaretleriyapıyoruz. Aday adayı arkadaşlarımızla tüm teşkilatımızla katıldık. İlçelerigeziyoruz.

Derdimiz şu tabi ki kriterlerimiz bir kere fetocu olmayacak.PKK’lı HDP’li zaten olmaz. Ama fetoya bulaşmış kişileri de istemiyoruz. Zararverici, partinin aleyhin de konuşmuş, genel başkanımızın aleyhine konuşmuş,kişileri de istemiyoruz. Çünkü o kişiler bugün bunu yaptı yine yapabilir. Onun dışındamilliyetçi ülkücü duruşu mutlaka olsun. Şehrin seveceği kabul edeceği oygetirecek kişi olsun. Biz parti olarak MHP’nin daha güçlü olmasını istiyoruz.Potansiyeli olan, getirisi olan tepki çekmeyecek kişiler olacaktır. Buna genelbaşkanımız karar verecek. Adaylar üzerinde ilçe ve meslek değerlendirmeleriyapılıyor. Meclisin bir meslek değerlendirmesi de olması lazım. Meclis çokdeğişti teknik bir yapı oldu meclis. Tek işi yasama organı yönetimden deayrıldı. Yasama organı olarak kanun çıkartacak yürütmeyi denetleyecek. Bir detabadan gelen beklentileri, istekleri oraya yansıtacak. Son olarak genelbaşkanımız değerlendirip karar verecektir. HABER-FOTO: MESUT TUĞRUL 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 10:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner19

banner34

banner37