Kağıtsız İhracatı Gerçekleştirdik

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’de bugün elektronik gümrükle beraber kağıtsız ihracatı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kağıtsız İhracatı Gerçekleştirdik

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KMTSO) Bölgesel İstişare Toplantısı’nda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, gümrük kapılarında yapılan projeleri değerlendirdi. Toplantı, KMTSO Başkanı Serdar Zabun, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ve Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan’ın selamla konuşmasıyla başladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise Türkiye’nin gümrük kapılarında yapılan modelleşme projeleri hakkında bilgi vererek, "Hedefimiz Türkiye’yi, ticari merkezlerinden birisini yapmak. Bu doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

İş adamlarının gümrük işlemlerini ofisinden yapabileceğini söyleyen Bakan Pekcan, 30 Nisan’a kadar yeni sistemi Türkiye geneline yayacaklarını söyledi. Bakan Pekcan, “Gümrük kapılarımızın modelleştirilmesi için çalışıyoruz. Yakın zamanda Sarp ve Kapıköy gümrük kapımızın açılışlarını gerçekleştirdik. Diğer kapılarımızla ilgili genişletme ve modelleştirme çalışmalarımız hızla devam ediyor. Gümrüklerin dijitalleşmesiyle ilgili tek pencere liman ve konteyner liman takip sistemi gibi pek çok projeyi hayata geçirdik. Bir olması bir hayali gerçekleştirdik bugün. Ben bununla çok gurur duyuyorum. En çok istediğim en çok takip ettiğim projelerin birisiydi. Türkiye’de biz kağıtsız ihracatı gerçekleştirdik bugün elektronik gümrükle beraber. Şu anda 4 gümrüğümüzde fiilen başladı bu uygulama. Artık gümrük işlemlerini siz ofisinizden yapabileceksiniz. Gümrük memuru ve beyannameyi açan arasında tek irtibat noktası aranızdaki bilgisayar. Her şey kayıt altında, her türlü iletişim bilgi işlem üzerinde yapılacak ve sistem üzerinden cevaplanacak. Evrak arşivinden de kurtuldunuz, 30 Nisan’a kadar bütün Türkiye genelinde bu projeyi yaygınlaştıracağız” dedi.

Küresel ekonominin bir yavaşlama sürecinde olduğunu belirten Pekcan, "Hepimizin bildiği gibi, dünya ticaret örgütü verilerine göre kürsel ticaret, yüzde 4’den yüzde 3.20’ye revize edildi. Ve 19 Şubat’ta yaptıkları açıklamalarda Ocak ayı öncü verilerine göre aşağı revize edilebilir. Bizim buradaki başarılarımızı çalışmalarımızı değerlendirirken dünya nereye gidiyor lütfen ona göre değerlendirin. Burada bir şeyler yapılıyor ve büyük bir çaba sonucu yapılıyor. Bu şartlar altında biz 2018’de cumhuriyet tarihi rekoru kırarak 168 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, istihdam alanında tarihte benzeri görülmemiş desteklemelerin yapıldığına dikkat çekerek, “İlk 3 ay maaş, sigorta ve prim devletten” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı olarak Kahramanmaraş’a 14. gelişi olduğunu belirten Rıfat Hisarcıklıoğlu, ''Kahramanmaraş’a yılda 1 kez gelmeye özen gösteriyorum. Kahramanmaraş sanayi ve tarım kenti.  Ayrıca 2 üniversitesiyle bir eğitim kentidir. Kahramanmaraş 80 milyon için çok önemli'' dedi ve şöyle konuştu;

''İstihdam maliyetlerini azaltan, finans erişim hizmetlerini artıran, piyasayı harekete getiren ve vergi indirimleri noktasında gerekli tedbirler alındı. Hepimiz bunları yakından takip ediyoruz. 8. aydan sonra bizim önümüzü açan işlerin arkasında Bakanımız hükümette bizler adına bu işi takip etti. KDV’lerin iadelerini hızlandıran yeni bir sistem devreye girdi. Bizim için devrim niteliğinde olan, Türk iş dünyası olarak yıllardır 2010’dan beri dile getirdiğimiz ticari alacak sigortası yürürlüğe girdi. Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımızın katılımıyla 21 Ocak’ta gerçekleştirdiğimiz ve TOBB olarak ‘Türkiye Ekonomik Şurası’nda gündeminde olan konuları aktarmıştır. Yine bu şurada Cumhurbaşkanımız, oda ve borsalarımızdan istihdam sözü aldık. Daha sonra 25 Şubat’ta ‘Burası Türkiye burada iş var’ sloganıyla istihdam seferberliği 2019 başlattık.  İstihdam seferberliği kapsamında Kahramanmaraş’ta 20 bin kişilik yeni istihdam hedefini açıkladı. Kahramanmaraş’ta tüccar ve sanayicilerimizin bunu rahatlıkla başaracağına inanıyorum. Hükümetimizde devrim niteliğinde istihdamı destekleyen tedbirleri aldı ve bizlere sunuyor. Bunlardan 1. öncelik şudur. Herhangi bir üyemizin işletmesinde üretimde sıkıntısı varsa bu sistem devreye girerek, ‘işçini çıkarma 3 ay boyunca işçinin maaşını, vergisini sigortasını ben öderim.’ Tarihimizde böyle bir şey görülmedi. İlk 3 ay boyunca yeni işe alacağımız kardeşlerimizin maaşı, sigortası, primi hepsi devletten. 3 ayın sonrası 9 ay boyunca işveren sadece ücreti ödüyor, üzerinde vergi yükü tamamen devletten. Bunlar benzeri görülmemiş tarihi destekler.''

KALKINMA MODELİ ÜZERİNDE ISRARLA DURUYORUZ

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, Reel sektörün içinden gelen bir bakanımız olarak özel sektöre verdiğiniz destek, gösterdiğiniz yoğun ilgi dolayısı ile şükranlarımızı sunuyoruz diyerek sözlerine başladı ve şunları kaydetti;

''Teknolojiye ve katma değere dayalı yeni bir kalkınma modeli üzerinde ısrarla durmamız gereken bir dönemi yaşıyoruz.Ülkemizin temel sorunlarına çare olacak aktif politikalarla, son yıllardaki kazanımlarımızı, istikrar ve güven ortamını daha da güçlü hale getirmemiz gerektiğine inanıyorum. Bunu gerçekleştirebilirsek küresel boyutta daha güçlü, daha aktif bir konum elde ederiz.Böyle bir dönemde, Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan, çok önemli ve zor bir görev üstlenmiştir. Ekonomiye, ticarete, kadın eli değmiştir. İnanıyorum ki, başarılı icraatları güçlenerek devam edecektir.

Türkiye'nin hız kesmeden 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine doğru ilerlemesi için bizler de iş dünyası olarak hiç durmadan çalışıyor, üretiyor, ihracat yapıyoruz diyen Zabun, ''2018 yılını, Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ihracat rakamı olan 168,1 milyar dolar ile geride bıraktık. Özellikle döviz kurları üzerinden yapılan ekonomik saldırılara karşın, 2018’de iş dünyası olarak rekorlar kırdık. Kahramanmaraş’ın da aralarında bulunduğu 17 ilimiz 1 milyar doların üzerinde ihracat yapıyor. Bugün, Türkiye’nin en güçlü sanayi merkezleri arasında yer alan Kahramanmaraş, 125 ülkeye ihracat yaparak, Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde güçlü bir Türk markası olarak anılmaktadır. Ticaret Bakanlığımıza müracaatını yaptığımız İhracat Destek Ofisimizle birlikte Kahramanmaraş, dış pazarlarda yep yeni ihracat kapılarını aralayarak ülkemizin kalkınması adına küresel konumunu daha da güçlendirecektir. Ülkemizin, bölgemizin ekonomik ve sosyal gelişimi, cari açık, işsizlik, enflasyon gibi ana ekonomik sorunlarımıza çözüm üretebilmesi için en önemli üç unsur; yatırım, üretim ve ihracatın geliştirilmesidir. Nitelikli üretim ve ihracat yapısının oluşturulması, Türk emeği ve Türk sermayesinin gelişmesi, millileşme ve yerlileşme politikasının genişlemesi çok önemli'' ifadelerini kullandı.

İSTİHDAMDA UZUN VADELİ BİR YÜKSELİŞİ GERÇEKLEŞTİREBİLİRİZ

Zabun, ''Milli emek ve sermayenin desteklenmesi adına 5084 sayılı Teşvik Yasası’nın yeniden hayata geçirilerek enerji ve SGK teşvikinin uygulanmasının, ekonomide yeni başarı hikayelerinin altyapısını oluşturacağına inanıyoruz. Böyle bir teşvik sistemi ve yeni istihdam seferberliği ile birlikte yatırım ve istihdamda uzun vadeli bir yükselişi gerçekleştirebiliriz. Haksız ithalatın engellenmesi ve yerli üretimin gözetilmesi anlamında iplik ve kumaş ürünlerinde bölgemiz sanayisine vermiş olduğunuz destekler nedeniyle Şahsınıza ve Hükümetimize bir kez daha teşekkür ediyoruz. Diğer yanda, ipliğe getirilen vergi, ithalatı tam olarak azaltıcı oranlarda olmasa da, sektörümüzün nefes alması adına, önümüzdeki dönemde ek vergi oranlarının yeniden gözden geçirilmesi en önemli beklentiler arasındaki yerini korumaktadır. Korumacılığın giderek arttığı bu dönemde, Uzakdoğu kökenli ülkelerle yapılan Serbest Ticaret Anlaşmaları müzakereleri özellikle emek yoğun sektörlerimiz açısından önemli bir tehdit oluşturmaktadır'' dedi.

Özellikle Pakistan’la yürütülmekte olan ve dolaylı olarak Çin ürünlerinin de ülkemize serbestçe girmesine imkan sağlayacak müzakereler; başta tekstil ve hazır giyim olmak üzere tüm emek yoğun sektörlerde önemli kayıplara sebep olacaktır diyen Zabun, ''Her yıl 15 milyar dolar ülkeye net döviz getiren tekstilin, global piyasalarda rekabetçiliğini devam ettirmesi, ekonomiye ve istihdama katkısını artırması için tekstilde küresel pazar payı yüksek ülkelerle yapılan serbest ticaret anlaşmalarında tekstil sektörü kapsam dışında tutulması büyük bir önem arz etmektedir. Finansmana erişimin güçlendirilmesi, özellikle Hazine garantili KGF kaynaklarının artırılması piyasaları geliştirecektir. Mevcut 250 milyar liralık kaynağa ilave olarak 150 milyar daha sağlanabilirse piyasalarda ciddi bir canlılık hakim olacaktır.  Diğer yanda, Eximbank kaynaklarının sınırlı olması, piyasada yaşanan finansman sıkıntısı ile birleştiğinde üretim ve ihracat yapan şirketleri işletme sermayesi açısından zora sokmaktadır. Bu nedenle, Eximbank’ın sermayesi kademeli olarak her yıl artırılarak özel sektöre ve özellikle KOBİ’lere daha fazla kaynak sağlanabilirse üretim, ihracat ve istihdam alanında büyük bir atılım oluşacaktır. Eximbank kaynaklarının güçlendirilmesi ile birlikte firmaların limitlerinin ve kredi vadelerinin artırılması da en büyük beklentilerden birisidir.Kahramanmaraş için çok önemli bir sektör olan mutfak gereçleri sektöründen gelen en önemli talepler arasında, son günlerde bazı sektörlere getirilen KDV indiriminin metal mutfak gereçlerine de uygulanmasıdır. Sektörde %18 olan KDV’nin %8’e indirilmesiyle önemli bir avantaj ve ticari hareket sağlanacağı değerlendirilmektedir'' dedi.

EK VERGİNİN İPTALİ SEKTÖRÜ RAHATLATACAK

Zabun, ''Yine, ana hammaddesi paslanmaz çelik olan metal mutfak gereçleri sektörü, bu hammaddenin ithalatında uygulanan ek vergilerle rekabet gücünü kaybetmektedir. Bu durum, yurtiçi satışlarda maliyet artışına ve ihracatta gerilemeye yol açarken ithal edilen metal mutfak eşyalarının cazibesini artırmaktadır. Dolayısıyla Türkiye ekonomisi çift yönde zarar görmektedir. Bu itibarla, sektörün rekabet gücünü ciddi ölçüde olumsuz etkileyen bu ek verginin iptali sektörü oldukça rahatlatacak ve ülke ekonomisine katkısını güçlendirecektir. Kahramanmaraş’ta hayvancılık alanında çok büyük bir yatırım potansiyeli bulunmaktadır. Bu itibarla, Kahramanmaraş’ta hayvancılık sektörünün mevcut potansiyelinin tam olarak kullanılması ve ülkemiz et ve süt üretimine katkısının artırılması adına GAP, DAP, KOP ve DOKAP projeleri kapsamındaki 36 ilde uygulanan, yüzde 50 hibe desteğinin Kahramanmaraş’ta da uygulanması, hayvancılık sektörü ve özellikle et üretimi konusunda çok önemli bir itici güç oluşturacaktır. Sayın Bakanım, 21 Ocak’ta, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın iş dünyasına yönelik yeni istihdam seferberliği çağrısı ile birlikte, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız, Hazine ve Maliye Bakanımız ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız tarafından; hızlı bir şekilde hazırlanan istihdam teşvik paketi ile birlikte; Türkiye tarihi bir adımla özel sektöre ve işgücü piyasalarına verdiği önemi çok net bir şekilde ortaya koymuştur'' dedi.

HEDEF 20 BİN İLAVE İSTİHDAM

Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için Sayın Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize, Sizlere ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyoruz diyen Zabun, ''Kahramanmaraş, 2017 yılındaki istihdam seferberliğinde 7500 kişi ilave istihdam sağlamayı taahhüt etmiş ve bu taahhüdünün tam iki katına ulaşarak büyük bir başarı göstermişti. Bu defa hedef 20 bin ilave istihdam. Dürüst ve çalışkan girişimcilerimizle bugün yine yaparız diyorum. İnanıyoruz ki, bu toprakların bereketine, ülkemizin yarınlara inanan, her türlü zorluğa karşı yatırımdan, üretimden ödün vermeyen Türk özel sektörü, ihracatta olduğu gibi istihdam alanında da tarihi rekorlara imza atacak ve insanımıza iş ve aş kapısı olmaya devam edecektir. Öte yanda, özel sektörün nitelikli işgücü ihtiyacının karşılanması amacıyla; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan mesleki eğitim işbirliği protokolü; inanıyoruz ki, ülkemizde bu sorunun çözümüne çok büyük katkılarda bulunacaktır. Bu vesile ile Sayın Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’na şükranlarımızı sunuyoruz.  Bu duygularla, şehrimiz, bölgemiz, ülkemiz adına hayırlı bir toplantı olmasını diliyor, şahsım ve Odam adına teşekkür ediyor, sizleri saygı ve muhabbetle selamlıyorum'' ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Vali Vahdettin Özkan, ''Sayın Bakanımız bugün ekonomimizin durumu nedir? iyileştirmemiz gereken alanlar nedir?  Bunlarla ilgili tüccarlarımıza üreticilerimize sizlere hizmet sunacağız. Bu nedenle ilimiz açısından bir şanstır. İlimize yönelik, istihdamı artırmaya yönelik bir iş. Kabine üyesi bakanlarımız ve meslek kuruluşları temsilcilerimizi gönderdiği için Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Kahramanmaraş deyince, milli birliğin bütünlüğün, kurtuluş mücadelesinin meşalesinin yakıldığı yer. Bu değerlere bağlı bir istinat noktası yapıp, insanların maişetini temin etmede çok nitelikli bir iş ortaya koyan, sanayi yapımız var. Sermaye birikimimizin temelinde, alın teri ve toprak var. Tarımsal hasıladan gelen sermaye sanayiye taahhül etmiştir. Bu teşvikleri en iyi yerinde kullanıp sanayi yapısını güçlendiren bir il olarak yer alıyoruz. Kahramanmaraş'ta ki sanayicilerimiz, esnafımız özellikle mahalli idareler ile kamu kuruluşlarıyla hep beraber bilgi teknolojilerini esas alan ve yüksek derecede yer alan yöneticilere teşekkür ediyoruz'' dedi.

BALSUYU, TALEPLERİ İLETTİ

Üreticilerin taleplerini ileten Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, ''Artan enerji maaliyetleri ve diğer maaliyetler dolayısıyla ithalata konan yüzde 5 ve 8'lik fon yeterli olmamaktadır. Bunların 15 ve 20'ye çıkarılmasını arzu ediyoruz. Sektörümüzün geleceği buna bağlı. Ülkemiz, tekstil sektörünün ana bayii olan pamuk için geçtiğimiz 2018 yılında 750 bin ton ve yaklaşık bir buçuk milyar dolarlık ithalat gerçekleştirilmiştir. Buna yağ ve hayvan yemini de eklediğimiz de bu rakam 2 buçuk, 3 milyar dolarlara çıkmaktadır. Cari açığın önüne geçmek için ülkemizde yeterli arazi ve insan gücümüz mevcuttur. İkinci el pamuk toplama makinelerinin Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ithalatına müsaade edilmelerini arzu ediyoruz. Çağın gerisinde kalmış çırçır işletmelerinin revize edilerek, hasada uygun hale getirilmesi için devletimiz tarafından teşvik verilmesini istiyoruz. Pamuk için tek balya sistemine geçilip, destekleme yerine, balyalanmış preslenmiş pamuğun alınarak sanayicilerimize dünya fiyatlarından verilerek, uluslararası piyasada tekstil sektörünün rekabet gücünün artacağını biliyoruz'' dedi.

Balsuyu, ''Lisanslı depoculuğu geliştirirsek, Dünya'da tarımda gelişmiş ülkelerde olduğu gibi tek balya sistemine geçilirse, ümit  ediyorum Dünya standartlarında çiftçimizin alın teriyle ürettiği pamuğun kaliteli bir şekilde hasat ve çırçırlanma şeklinde ithalatın tamamen durup, ihracatımız arttıracaktır. Çiftçilerimiz çok iyi pamuk üretmekte Dünya'nın 3 ülkesinden biriyiz. Bu arzularımız gerçekleşirse tekstil sektöründe ihracatımız 40- 50 milyar dolarlara çıkar. İstihdamda bu oranda artar'' diye konuştu.

HABER: ÖMER FARUK SALMAN/İLKER YİYEN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner35

banner15

banner41

Kahramanmaraş eczane