Kaykusuz; "Kahramanmaraş'ta Mozaikler Zinciri Müzesi Kuracağız"

Dulkadiroğlu Bağımsız Belediye Başkan adayı Ejder Kaykusuz, Kahramanmaraş’ta mozaikler zinciri müzesi kuracağını söyledi.

Kaykusuz; "Kahramanmaraş'ta Mozaikler Zinciri Müzesi Kuracağız"

Yerel seçim çalışmaları kapsamında Namık Kemal, Bağlarbaşı ve Dulkadiroğlu mahallelerinde esnaf ve mahalle ziyareti yapan Dulkadiroğlu Bağımsız Belediye Başkan adayı Ejder Kaykusuz, bölge ekonominse can suyu olacak Germenicia müzesi müjdesi verdi.

Türkiye’nin en büyük mozaik müzesini kuracağını ifade eden Ejder Kaykusuz; “Türkiye’de en büyük mozaik müzesi yapacağız. Hem Dulkadiroğlu hemde Bağlarbaşı mahallemizde çok miktarda mozaik var.  Gelen turistler burada zengin bir kültür yolculuğu yapacak. Kahramanmaraş’ta bir mozaikler zinciri müzesi kuracağız. Çünkü çok eserimiz var.” diye konuştu.

Germenicia mozaiklerinin 2 bin yıllık geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Kaykusuz kurulacak müzeyle Kahramanmaraş’ın dünya şehir olacağını dile getirdi.

Kaykusuz; “Dulkadiroğlu’nda 2 bin yıllık geçmişe sahip Germenicia medeniyetinin kalıntıları bulunmaktadır. Buranın turizme kazandırılması Kahramanmaraş’ı dünya şehri yapar. Bu tür mozaikler çıkartılarak Gaziantep’teki Zeugma müzesi gibi burada da Germenicia müzesi kurulup bu eserler müzede sergilenebilir. Gaziantep’teki 200 metrelik Zeugmaya dünyanın her yerinden yılda 1 milyon turist gelmektedir. Fakat bizim şehrimizdeki 2 bin yıllık tarihi eser atıl vaziyette bekliyor.” Şeklinde konuştu.

Mozaiklerin Efes ve Mardin’deki tarihi yapılar kadar değerli olduğunu anlatan Kaykusuz şunları kaydetti: “Büyükşehir olalı 5 yıl oldu, buraya düzenli bir bütçe ayrılsaydı ve Kültür ve Turizm Bakanlığından bu bütçe alınsaydı tarihi eserlerimizi müzede sergilerdik.

Biz göreve geldiğimizde Turizm Bakanlığı ile iş birliği içerisinde bu zenginliği çıkartıp bu bölgede Germenicia müzesi kurarak bu eserleri sergileyeceğiz. Bir milyon turist Kahramanmaraş’ta 70 tane otel demektir. Binlerce esnaf ve işyeri açma imkanı çıkacak. Kıymetini bilirsek burası bir Efes ve Mardin kadar değerlidir. Bizim için kutsal değeri yok ama maddi değeri çok fazla. Biz bunun çıkartıp Germenicia müzesinde sergileyeceğiz. Yapacağımız tek iş buranın zenginliğini gün yüzüne çıkartıp yeni iş sahaları açmaktır” ifadelerini kullandı. (HABER: YAŞAR ERİKLİ)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15