“Tek tip proje ile özel Vizyon uygulayacağız”

“Tek tip proje ile özel  Vizyon uygulayacağız”

Cumhur İttifakı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör, Gönül Belediyeciliğini ve yol haritasını anlatarak Tekke ve çevresi ile alakalı oluşturduğu vizyon projeyi anlattı.

Cumhur İttifakı AK Parti Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek olan Mahalli idareler Seçimi çalışmaları kapsamında kentin bütün kesimlerini yoğun bir şekilde ziyaret etmeye devam ediyor. Ziyaretlerinde vatandaşlardan hem destek isteyen hem de talep ve sorunlarını dinleyerek, göreve seçilmesi halinde bu sorunların çözümü noktasında saha taraması yapan Güngör, Tekke ve civarı ile alakalı Tek Tip Proje ile Özel Vizyon Uygulayacağını ifade etti.

“BİZİM ÖNCELİĞİMİZ KENTSEL DÖNÜŞÜM”

Seçim ziyaretlerine aralıksız devam eden Cumhur İttifakı AK Parti Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör, “Kahramanmaraş’a baktığımızda belli yörelerimiz ve merkez olarak ifade ettiğimiz yerlerde ciddi kentsel dönüşüm ihtiyacı var. Kentsel dönüşüm bizim bir önceliğimiz. Şimdi bu varken başka bir şeyi önceliklendirmek rasyonel olmaz. Biz bu önceliğe çok dikkat edeceğiz” dedi.

GÜNGÖR; “ŞEHRİN CİDDİ BİRŞEKİLDE KENTSEL DÖNÜŞÜME İHTİYACI VAR”

Geçtiğimiz Günlerde Projelerini anlatan Cumhur İttifakı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör Vaat ettiği projeleri kent halkının beğendiğini kaydederek, belediye hizmetlerinde sürekliliğin esas olduğunu belirtti.

Başkan Adayı Güngör; “Projelerimizi açıklamadan önce de ciddi bir ilgi vardı, projelerimizi açıkladıktan sonra da olumlu bakış açısını gördük. Hemşerilerimiz projeleri çok olumlu buluyorlar. Çünkü bunlar şehrimizin ihtiyacı. Her zaman ifade ettiğim gibi idarelerde süreklilik esastır. Biz tabi şehrimizi bugüne kadar gelmiş olduğu aşamaya getirenlere teşekkür ediyorum. Bunun üstüne de yapılacakları bir öncelik dahilinde biz devam ettireceğiz. Tabi belediye hizmetlerinde ve diğer hizmetlerde bir öncelik vardır. Yani bir şeyin yapılması, bir başkasının yapılmasını anlamlı kılar. Eğer bu önceliği oluşturamazsanız bugünkü yapılanı ertelerseniz ileride yapılacağı bugün yaptığınızda bu sefer farklı bir maliyet ortaya çıkar ve bu da size daha farklı bir maliyet getirir” ifadelerini kullandı.

“ŞEHRE BİR BÜTÜN OLARAK BAKMAMIZ GEREKİYOR”

Cumhur İttifakı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör “İmar, çevre ve şehircilik alanında ilk başlığımız bu. Şehre bir bütün olarak bakmamız gerekiyor. Kahramanmaraş dediğimizde, Kahramanmaraş’ı geleceğe hazırlayacaksak, Kahramanmaraş’ın rekabet gücünü artıracaksak bu bütüncül açıyı korumamız lazım. Bizim ilk başta bunu yapmamız lazım. Bir de hedefimizin olması lazım. Vizyonumuzun olması lazım. Hangi alanda gelişme sağlayacağız. Hangi alanlar yeşil alan olacak? Çevre nerede olacak? Sanayi nerede olacak? Bunu yeniden ele almamız gerekiyor. Bizim öncelikli hedeflerimizden birisi iyi bir imar planı. İmar planında revizyon, ıslah yeni alanlar. Bunu ele alacağız. Birinci önceliğimiz bu olacak. Diğer bir husus, Türkiye’de yenilenmesi gereken 7 milyon konut bulunuyor. Afet riski olan binalar var. Bu binaların dönüşmesi lazım. Ülke olarak sorunlarımızdan biri kentsel yenileme kentsel dönüşüm. Bu ciddi bir kaynak gerektiriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir kanun çıkararak ve fonlar oluşturarak bu dönüşümü peyderpey yapmak istiyor. Kahramanmaraş özeline baktığımızda Kahramanmaraş’ımızda kentsel yenileme alanı olması gereken önemli bir alan var. Özellikle Onikişubat ve Dulkadiroğlu. Bizim hedeflerimizden biri nereye gitsek Tekke sorunu. Bunun bir maliyeti, bir hukuki süreci var. Bizim kentsel dönüşümdeki hedefimiz, yaptıkça bir diğerine başlamak. Yani hemşerilerimize; şurayı da yapacağız, burayı da yapacağız deyip, ümit verip bunları yapmamak değil. Başlanmış yerleri bitirerek bir öncelik dahilinde bir eylem planı hazırlayarak o sürede bitirmek. Hedefimiz bu olacak. Özellikle şehir merkezimiz, tarihi merkezde başlamak üzere devam edecek. En önemlisi Tekke. Zaten Tekke kentsel dönüşüm alanı ilan edilmiş. Şu ana kadar çeşitli sebeplerle yapılamayan bazı yerler var. Sağolsun önceki belediye başkanımızın ciddi yol aldığını görüyoruz. Tabii bu kaynak, zaman, hukuki süreç de uzadığı için burada bir sorun var” dedi.

“TEKKE’Yİ KENTSEL DÖNÜŞÜMLE ŞEHRE KAZANDIRACAĞIZ”

Cumhur İttifakı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör “İmar, çevre ve şehircilik alanında ilk başlığımız bu. Şehre bir bütün olarak bakmamız gerekiyor. Kahramanmaraş dediğimizde, Kahramanmaraş’ı geleceğe hazırlayacaksak, Kahramanmaraş’ın rekabet gücünü artıracaksak bu bütüncül açıyı korumamız lazım. Bizim ilk başta bunu yapmamız lazım. Bir de hedefimizin olması lazım. Vizyonumuzun olması lazım. Hangi alanda gelişme sağlayacağız” dedi.

“ÖNCELİĞİMİZ İMAR PLANINDA REVİZYON, ISLAH YENİ ALANLAR OLACAK”

Bir defa imar Çevre ve Şehircilik alanında ilk başlığımız bu diyen Cumhur İttifakı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör, “Biz şehre bir bütün olarak bakmamız gerekiyor. Kahramanmaraş dediğimizde, Kahramanmaraş’ı geleceğe hazırlayacaksak, Kahramanmaraş’ın rekabet gücünü artıracaksak, Kahramanmaraş’ı daha rekabeti yüksek bir hale getireceksek bu bütüncül açıyı korumamız lazım. Türkiye’de en önemli hususlardan birisi imar bütünlüğü ve imar disiplini. Bizim ilk başta bunu yapmamız lazım. Bir de hedefimizin olması lazım. Vizyonumuzun olması lazım. Bir vizyon ortaya koymamız lazım. Hangi alanda gelişme sağlayacağız? Hangi alanlar yeşil alan olacak?  Çevre nerede olacak? Sanayi nerede olacak? Bunun yeniden ele almamız gerekiyor. Bizim öncelikli hedeflerimizden biri iyi bir imar planı. İmar planında revizyon, ıslah yeni alanlar. Bunu ele alacağız. Birinci önceliğimiz bu olacak” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜME ÖNEM VERİLECEK”

Diğer bir husus Türkiye’de yenilenmesi gereken 7 milyon konut bulunuyor diyen Güngör, “Afet riski olan binalar var. Bu binaların dönüşmesi lazım. Ülke olarak sorunlarımızdan biri kentsel yenileme kentsel dönüşüm. Bu ciddi bir kaynak gerektiriyor. Çevre Bakanlığı bir kanun çıkararak ve fonlar oluşturarak bu dönüşümü peyderpey yapmak istiyoruz. Kahramanmaraş özeline baktığımızda Kahramanmaraş’ımızda kentsel yenileme alanı olması gereken önemli bir alan var. Özellikle Onikişubat ve Dulkadiroğlu. Merkez olarak düşündüğümüz yerde” dedi.

“BAŞLAMIŞ YERLER BİTİRİLİP, EYLEM PLANLARI HAZIRLANACAK”

Bizim hedeflerimizden biri nereye gitsek Tekke sorunu diyen Cumhur İttifakı Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör, “Bunun bir maliyeti, bir hukuki süreci var. Bizim kentsel dönüşümde ki hedefimiz yaptıkça bir diğerine başlamak. Yani hemşerilerimize; şurayı da yapacağız? Burayı da yapacağız deyip, ümit verip bunları yapmamak değil. Başlanmış yerleri bitirerek bir öncelik dâhilinde bir eylem planı hazırlayarak o sürede bitirmek. Hedefimiz bu olacak. Özellikle şehir merkezimiz, tarihi merkezde başlamak üzere devam edecek. En önemlisi Tekke. Zaten Tekke kentsel dönüşüm alanı ilan edilmiş. Şu ana kadar çeşitli sebepler ile yapılamayan bazı yerler var. Sağ olsun önceki belediye başkanımızın ciddi yol aldığını görüyoruz. Tabii bu kaynak zaman hukuki süreç de uzadığı için burada bir sorun var” dedi.

“BİR PROJEDE ÇALIŞMA YAPILACAK”

Yine o çevrede Trabzon Caddesi’nden başlamak üzere Kaleye kadar olan bir sorun var diyen Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör, “Bunlar parçalı olarak şu ana kadar ele alınmış. Tekrar bu sorun giderilememiş. Ama iyi olarak düşünülmüş hiç kimse kötü olsun İyi bir şey yapmaz. Fakat burada nedense hemşerilerimizin bir serzenişi var, sorunu var. Bizim burada yaklaşımımız şu olacak; Trabzon Caddesi’nden Kaleye kadar olan kısmı ve Tekke de dâhil olmak üzere tek bir proje yapmak. Bu projeyi de çeşitlendirmek. Yani 3 alternatifli bir proje. Bunu nasıl yapmak? İstişare ile” ifadelerini kullandı.

“PROJELER, YATIRIMLAR, ÇALIŞMALAR İSTİŞARE İLE YAPILACAK”

“Bizim Manifestomuzun başlığında istişare yer alıyor diyen Güngör, “Burayı kullanan paydaşlarımıza oturup, Sizce burada ne sorun var? Sorunları alıp tekrar paydaşlar ile istişare etmek. Evet, siz bir sorun söylediniz, biz bu bölgeyi bütüncül olarak planladık. Şu önerileri hazırladık. Tekrar bunları tartışalım diyeceğiz. Bu konuda da işin uzmanlarından, Ehil insanlarımızdan, şehir dışında bulanan ehil insanlardan yardım alacağız. Bunları en geniş bir mutabakat ile ortaya koyup ve projeyi etaplar halinde sonuçlandırmak. Bizim buradaki yaklaşımımız bu” İfadelerini kullandı.(HABER: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15