SABIR VE ŞÜKRÜN ÖNEMİ

Rabbül  alemin   buyuruyor ki: “  Kullarımdan her hangi  birine ; bedenine ,malına veya  evladına bir  musibet tevcih  ettiğim  vakit, bu  musibeti  sabr-ı  cemil   ile  ( güzel  bir  sabırla ) karşılarsa, kıyamet günü  onu  için mizan  kurmak veya  defter açmaktan   haya ederim”  demektedir. Bir  hadis- i şerifte  ise “Kim bir musibetle karşılaşır  ve  Allah’ın  emrettiği gibi ( inna  lillah  ve inna  ileyhi  raciun )   dedikten sonra , Allah’ım  bu  musibetten beni  mükafatlandır   ve bunun ardından  da  hayırlısını bana ver,  derse, Allahu  Teala onu  istediğini  verir )  buyurulmaktadır.  Enes (ra)  rivayetinde de ( s.a.v.)  “ Kulun  iki yutkunması  kadar Allah  katında sevimli  hiç bir  yutkunma yoktur. Bunlardan biri,hiddetini  yenmek için  yutkunmak sureti ile  onu yumuşaklıkla  reddetmek,diğeri  de  musibete  sabrederek ,yutkunarak  onu  sabırla karşılamaktır. Allah  uğrun daakıtılan kan ile  Allahtan başka  kimsenin görmediği  gece karanlığın da  secde de   akıtılan göz  damlasından Allah  katında daha sevimli bir şey yoktur. Yine camiye  gitmek için  attığı adım ile sıla-i   rahim için  attığı adımdan, Allah  katında daha  hayırlı  adım yoktur.” Buyurmuştur. ( İhya  cilt dört )

                DOĞRULUK   İYİLİĞE    İYİLİK  İSE     CENNETE     GÖTÜRÜR.

Doğruluk , Müslümanın  en önemli  özelliklerinden  biridir. Ondandır ki   mümin insanların kendisinden  eminolduğu  kişidir.  Allah  Resul’ü ; “ Allaha   inandım desonra dosdoğru ol” Buyurarak  imandansonra   hemen ardından  doğruluğa vurgu yapmıştır . Peygamberimiz  (sav)   şaka yollu  bile olsa  yalanı tam terk etmeyenin  kamil  mümin olamayacağını  ifade etmiştir. (İbn  Hanbel).   Yalan söylemek   ahde vefa  göstermemek ve emanetehıyanet gibi  doğrulukla bağdaşmayan  tavırların, münafıkların  özelliklerinden  olduğu  belirtilerek ( Buhari)   müminlere   şu tavsiyede  bulunmuştur: “  Doğruluktan ayrılmayınız. Muhakkak  ki doğruluk  iyiliğe , iyilikte   cennete götürür. Kişi  devamlı  doğru  söyler ve  doğru olanı ararsa  Allah  katında SIDDIK  Yani;( Özü sözü  bir olan kişi ) olarak yazılır.   Yalandan sakının ! Çünkü  yalan  kötülüğe , kötülükte  cehenneme  götürür. Kişi yalan  söyler  ve  yalan peşinde  olursa   Allah katında   yalancılardan olur. (Hadis müslim).

Her  ne  koşulda  olursa  olsun    yalandan  kaçınmak    zorundayız.  Çünkü  yalan toplumda   insanı  değersizleştiren   ve güvensizleştiren   kötü  bir sıfattır. Yalancını  mumu   yatsıda  sönermiş   derler.Yalancı ya  kimse güven duymaz   ve   ondan  emin   olamaz.

 Yüce   yaratıcı  bizi  her türlü  yalan ve dolandan, Özellikle de yalan  söyleyerek  insanları  aldatanlardan     uzak tutsun. Rabbül   Alemine emanet   olun.

                                                                                                              Ahmet   OÜUZ

 

 

YORUM EKLE

banner15