Cüzzamın kökü hala tam kazınmış değil!

Bulaşıcılığı son derece düşük olsa da tarih boyunca en korkulan hastalıklarından biri olan cüzzamın insanlarda yarattığı tahribat nedeniyle hastalar daima toplum dışına itilmişler.Yapılan başarılı çalışmalar sonucunda günümüzde artık çok fazla görülmese de geçmişte büyük bir sosyal yara olan cüzzama dikkat çekmek için her sene Ocak ayının son haftasında özel etkinlikler düzenleniyor.

Cüzzamın kökü hala tam kazınmış değil!

“Cüzzam, günümüzde artık tamamen iyileşebilen bir hastalıkhaline gelmiş durumda. AncakDünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyadahala yaklaşık 4milyon,ülkemizdeki ise 2.500 civarında cüzzam hastası olduğunu tahmin ediliyor”diyen Medline Adana Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Nalan Kükürt,Dünya Cüzzam Haftası nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Cildi ve sinir sistemini etkiliyor

Norveçli bilim insanıGerhardArmauerHansen tarafından 1876 yılında keşfedilen cüzzamın öncelikle deri ve sinir sistemini tutarak belirtilerini gösteren kronik seyirli bir enfeksiyon hastalığı olduğunu anlatan Dr. Nalan Kükürt,“Hastaların dünyanın geri kalmış ülkelerinde;daha çok kırsal bölgelerdeki yoksul ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamayan bir kesimde yoğunlaştığını görüyoruz. Cüzzam genellikle çok çocuklu ailelerde yaygınlaşmış durumda. Tek odada yaşayan, aynı kaptan yemek yiyen, yetersiz ve tek tip beslenen, direnci düşük ailelerde enfeksiyon daha çabuk yayılıyor” diyerekcüzzamın bebeklik çağından ileri yaşlara kadar her iki cinste de görülebileceğini söylüyor.

İnsandan insana bulaşıyor

Verem hastalığını yapan basille hemen hemen aynı türde olan bu mikroba karşı doğal bağışıklığın bulunmaması ve cüzzam mikrobu taşıyan bir hastayla uzun süreli ve yakın temas sonucunda hastalığa yakalanmanın mümkün olduğunu ifade eden Dr. Nalan Kükürt,bu hastalığın tek taşıyıcısının insan olduğunu belirterek ekliyor:“Günümüzde erken teşhis ve sonrasında tedavi edildiğinde cüzzam tamamen iyileşen bir hastalıktır.Ayrıcahala bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar listesindeyer almaktadır.”

Erken teşhis ile tamamen tedavisi mümkün

Teşhisi gecikmiş veya hiç tedavi almamış hastalarda 10 ila 15 yıl sonra sakatlıklar gelişebileceğinianlatan Dr. Nalan Kükürt, “Hastaların ilk teşhis ve tedavileri deri hastalıkları uzmanları tarafından yapılır.Aynı verem tedavisinde olduğu gibi birden fazla ilaçtan oluşan bir kombine tedavi ile en fazla 2 yıl içinde hastalar tamamen iyileşebilirler. Tedavide etkin ilaçların varlığı ve bulaşıcılık durumu baskı altına alınabildiğinden hastalar sadece ön tedavi için hastaneye yatırılırlar” diyerekmeydana gelmiş şekil bozukluklarının ise ancak ameliyatladüzeltilmesi yoluna gidilebileceğini söylüyor.

**************************************** KUTU BİLGİSİ ***************************************

Cüzzamın belirtileri

  • Vücudun herhangi bir yerinde deriden açık renkte, oval veya yuvarlak, kabarık olmayan, hiçbir şikâyet yaratmayan kepeksiz, bazen hafif duyu kusuru gösteren lekeler
  • Çocuklarda ve gençlerde burunda sürekli tıkanma ve sık tekrarlayan burun kanamaları
  • Deri üzerinde bir veya daha fazla kabarık, plak şeklinde, kılsız, terlemeyen, kepekli ve mutlaka duyu kusuru olan lezyonlar
  • Vücudun belirli yerlerinde, özellikle ön kol iç yüzeyinde duyu eksilmesi
  • 4. ve 5. parmakların elin iç kısmına doğru kıvrılması, avuç içi kaslarda erime başlangıcı, kol ve bacak sinirlerinde kalınlaşma ve ağrı
  • Kaşların uçlardan dökülmesi
  • Yüzde ödem, alın derisi ve kulakların mora çalan kabarık ve sert nodüllerle dolması
  • Alt göz kapaklarının kapanmaması

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15