ŞAİR BAHAETTİN KARAKOÇ AYAKTA ÖLDÜ

Şairler ölmez. Bir ayet var mealen  " Şehitler ölmez" .Şehitler nedenölmez ? Hiç düşündük mü ? Ben bu ayet üzerinde biraz tefekkür ettim. Anlamayaçalıştım. Şehit olan kimse bir manayı ve maddeyi geride bırakıyor.  Onların ayakta kalmasına vesile oluyor. Ocanını ortaya koyarak kendinden sonra yaşayanlara güven veriyor. Güç veriyor.Mülkün devamına aracı oluyor. Dolayısı ile herkes  onu yaşatıyor. Ondan bahsediyor. O her anaramızda dolaşıyor.

    Bir eser ortayakoyan şair,yazar, ressam,ilim adamı da toplumun her an gündeminde olabiliyor.Eserleri okunuyor.  O toplumun arasındayaşıyor. Eser sahipleri de ölmüyor.

    Şairler deşiirleri ile yaşamaya devam ediyor. Tıpkı şehitler gibi.

     Tarih 16 ekim2018  şiirimizin yaşayan BeyazKartalı  zamanımızın Dede Korkutu , ünüAsya doruklarına yükselen  BahaettinKarakoç vefat etti. Ben kendisini öğretmen okulu yıllarımdan beri tanırım.Kahramanmaraş Kanlıdere'nin başında Dispanser var idi. 70'li yıllarda oradaçalışırdı.Sağlık  memuru idi. Zaman zamanziyaretine giderdim. Yazdığım şiirlerimi gösterirdim.

   Oğlu,OğuzKarakoç ile öğretmen okulunda yollarımız birleşti. Enver  Karakoç ile İstanbul yıllarımızdabuluştuk.  Bahadır Karakoç ile de  yine İstanbul   Maraş yurdunda beraber  olduk.Çetin ve Ümmet de    Bahaettin Karakoç'un evlatlarındandır. Bizkendisini bu bakımından da ailecek severdik. Onun son zamanlarında şiirdezirveye gelmesi  bizi yürektensevindirirdi.

     Şiirin Beyazkartalı unvanına erişmek Kahramanmaraş için büyük bir ödül. Biz Maraşlılarolarak Necip Fazıl Kısakürek,Abdurrahim Karakoç,Erdem Bayazıt  sürecinde başlayan şiirin ve edebiyatınbaşkenti olma yolunda ilerlememizde  Bahaettin Karakoç'un etkisi büyüktür.

       BahaettinKarakoç da ölmeyen insanlar arasında yerini almıştır. Dünya durdukça ismiyaşayacaktır.

     BahaettinAbinin taziyesinde Şair Fatih Okumuş ile karşılaştık. Şairin ölümü arkasındanyazdığı "Kartalın Dönüşü" adlı  şiirini  paylaşmak isterim:

Ihlamurlar çiçek açtı o bilinmez yaylada

Bir çift beyaz kartal gördü erenler

Aksakallı bir atanın düşünde

Boşandı dizgininden tay

Çözüldü kirişten yay

Ihlamur kokusu sardı yaylayı

Takvim ıhlamur ayı, vakit dolunay

 

Bir çift beyaz kartal gördü görenler

İkisi de bir,bildi erenler

Dağ çiçeklerini kim çağıracak ?

Her birini kendi adıyla

Onca kelimeyi kim avlayacak ?

Kumaşı som ipek şair

Bir çift beyaz kartal

İkisi de bir

Çiçek açtı yaylada ıhlamurlar

Savağı açıldı kelimelerin

Sahibine geri döner er nöker

Şiirden mücevher döker yoluna sevgilinin

Sermaye erir,azık tükenir,yol biter

Beyaz dilekçesi pençelerinde

Bir çift beyaz kartal kanatlandı Maraş'tan

"Ihlamurlar çiçek açtığı zaman"

 

     Allah mekanınıcennet etsin.

YORUM EKLE

banner15