ŞAİRLER VE YAZARLAR MÜZESİ OLMALI

    Büyükşehir Belediyesi tarafından imarı ve düzenlemesi yapılan eski  lise binası "YEDİ GÜZEL ADAM MÜZESİ " olarak isimlendirilmiştir. Yedi Güzel Adam  Cahit Zarifoğlu'nun bir şiirinin ismidir.

   "Yedi Güzel Adam" diye edebiyatımıza isimleri kazandırılan şair ve yazarlarımız elbette bu şehrin değerleridir. Zira bu isimlerden Sezai Karakoç ve Akif İnan Maraşlı olmamasına rağmen Kahramanmaraşlının kültür ve gönül dünyasına girmiştir. Buna itiraz yok.  Rasim Özdenören ve Alaattin Özdenören kardeşlerinde anaları Maraşlı olması şehrimiz için önemli bir zenginliktir.

    Erdem Bayazıt,Nuri  Pakdil,Cahit Zarifoğlu yedi güzel adam olarak edebiyat sayfalarımıza işlenmiştir.

    Ancak Kahramanmaraş şairler ve yazarlar şehridir. Bu şehri daha geniş bir şekilde temsil edecek bir yapılanmaya ihtiyaç vardır. Türk Edebiyat Tarihinin derinliklerinde Maraş'ın önemli yazar ve şairleri vardır.

   Tüm şair ve yazarlarımızı,düşünür ve tasavvuf alimlerimizi  içine alacak şekilde bir müze oluşturulması daha anlamlı olur.

   Elbette  Edebiyat müzesinin isimleri zikredilen yedi güzel adamı anlatmadığı ortadadır. Ancak Edebiyatın ve şiirin başkenti, ismi ulusları arası kitabelere taşınmış Necip Fazıl, Bahaettin Karakoç, Abdurrahim Karakoç, Kuddisi ve daha bir çok yazarlarımız Yedi Güzel Adamın   gölgesinde kalmaktadır.

   Bu müze yüzyıllara kalacaktır. O bakımdan tüm şair ve yazarlarımız içine alacak bir ifade ile isimlendirilmelidir.

   "KAHRAMANMARAŞ ŞAİRLER VE YAZARLAR MÜZESİ " daha anlamlı olur düşüncesindeyim.

   Yedi Güzel Adam elbette müze içinde özel bir bölüme taşınabilir. O isimler edebiyatımızın önemli bir kesitidir. Şehrimiz adına  kıymettir. Bir zenginliktir. Ama bu isimler tamamen Edebiyatın Başkenti şairler şehri Kahramanmaraş'ı temsil etmemektedir. Edebi güç olarak Üstat Necip Fazıl Kısakürek hepsinin üstündedir. Ama biz bu ismi Yedi Güzel ismi adı altına sığdırırsak gelecek nesiller bunu  yargılar.

   Açılacak müzenin adının    " KAHRAMANMARAŞ ŞAİRLER VE YAZARLAR MÜZESİ" olması için yeniden bir değerlendirme yapılmasını tavsiye ediyorum.Zira müze bu isim altında zikredilirse daha anlamlı ve kapsamlı olur.

YORUM EKLE

banner15