8 Saat 38 Dakikada 100 Kilometre Koştu

Elbistan Kaymakamlığı, Elbistan Belediyesi ve Elbistan Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından bu yıl 10.’su düzenlenen Elbistan-Afşin-Ekinözü (EAE)  Ultramaraton Türkiye Şampiyonası’nda birinciliği 8 saat 38 dakikalık derecesi ile Murat Kaya elde etti. Kadın kategorisinde yarışan eşi Svetlana Shepeleva Kaya da, zorlu parkuru 10 saat 31 dakikada tamamlayarak birinci oldu.

8 Saat 38 Dakikada 100 Kilometre Koştu

Türkiye Atletizm Federasyonu faaliyet takviminde yer alan Elbistan Kaymakamlığı, Elbistan Belediyesi ve Elbistan Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından bu yıl 10.’su düzenlenen Elbistan-Afşin-Ekinözü (EAE)  Ultramaraton Türkiye Şampiyonası, Kavaktepe Mahallesi’nden 5 Ekim Cumartesi günü saat 08.00 itibariyle başladı. Almanya’da yaşayan astım hastası İbrahim Şahin’in 2009 yılında tek başına koştuğu önemli spor organizasyonunun 10.’sunun startı, saat 08.00’de Kavaktepe Mahallesi’nden Elbistan Kaymakamı Özkan Demir tarafından verildi. Elbistan’dan başlayıp Afşin ilçesini içine alan 100 kilometrelik parkuru tamamlamak için yurtdışından ve Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen 3’ü kadın 72 sporcu start aldı.

10. Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra Maraton Türkiye Şampiyonası’na katılan sporcular, 100 kilometrelik zorlu parkuru tamamlamak için büyük çaba harcadı. Kavaktepe Mahallesi’nden start alan sporcular, sırasıyla Türkören, Demircilik, Söğütlü, Çiçek Mahallelerini geçtikten sonra Afşin ilçesi sınırlarına girdi. Buradan da Afşin ilçe merkezinden geçen sporcular, Göksun-Elbistan yoluna indi. Sporcular, bu yol üzerinden Elbistan’a ulaştı ve Hükümet Konağı önündeki finiş noktasına vardı.

10. Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra Maraton Türkiye Şampiyonası’nı erkekler genel klasmanda 8.38’lik derecesi ile Murat Kaya birinci olarak tamamladı. İkinciliği ise Mehmet Aydıngör ve üçüncülüğü de Ramazan Erhan elde etti. Kadınlar genel klasmanda Svetlana Shepeleva Kaya 10 saat 31 dakikalık derecesi ile birincilik kupasını alırken Deniz Çiçek ise ikinci oldu. Erkekler 40 yaş altı kategorisinde İsmet Özler birinci ve Fatih Akkaya da 2.oldu. Erkekler 40 yaş üstü kategorisinde Hüseyin Pamuk birincilik elde etti. 50 yaş üstü kategorisinde ise, sırasıyla Mecit Çelebi, Levent Özcan, Mehmet Korha Uymaz, Osman Göğebakan, Rıfat Erdoğan ve İbrahim Şahin ödül kazanan sporcular oldu. Erkekler 60 yaş üstü kategorisinde ise Fikret Baydar’a kupa verildi. En genç katılımcı olarak Ahmet Can Mıhçı ve en yaşlı katılımcı olarak da Muharrem Karaçizmeli kupa aldı. 10. Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra Maraton Türkiye Şampiyonası’nın ödül ve madalya töreni ise Elbistan Hükümet Konağı önünde gerçekleştirildi. Dereceye giren sporculara ödül, kupa ve madalyaları, Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Elbistan İlçe Jandarma Komutan Vekili Soner Arslan,  AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Av. Hasan Sungur, Elbistan Gençlik ve Spor İlçe Müdür Vekili Ahmet Yılmaz, Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Cuma General, Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can ile Afşin İlçe Tarım ve Orman Müdürü Muttalip Kurt tarafından verildi. Ödül töreni öncesinde konuşma yapan organizasyon komitesi başkanı Prof. Dr. Ahmet Duran Şahin, organizenin ülke çapında tanıtılması gerektiğine dikkati çekti. Daha sonra mikrofona davet edilen Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz ise, koşunun, önümüzdeki yıl tamamen Elbistan Belediyesi uhdesinde gerçekleştirileceğini söyledi. 10. Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra Maraton Türkiye Şampiyonası’nı birincilikle tamamlayan Murat Kaya ise, “Parkur gerçekten zordu. Hava da sıcaktı şansımıza. Herkes bize çok yardımcı oldu. Güzel bir şekilde bitirdik. 8 saat 38 dakikada tamamlayabildim” dedi. Kadınlar klasmanında birinci olan eşi Svetlana Shepeleva Kaya da, “Organizasyon çok iyiydi. Su ve yemek çok iyiydi. Parkur çok zor değildi. 10 saat 31 dakikada tamamladım” şeklinde konuştu.

Ultramaratonu 2009 yılında tek başına koşarak bu seviyelere gelmesinde büyük emeği olan İbrahim Şahin de, “Çok mutluyuz. 10 sene önce başladığımızda tek başıma koşmuştum. Sonraki yıl ise 2 kişi ile koşmuştuk. Şuanda 2 senedir Türkiye Ultramaraton Şampiyonası’nı düzenliyoruz. İnşallah gelecek yıl daha önemli organizasyonlara imza atacağız. Katılan tüm sporcularımızı tebrik ediyorum” dedi.

Daha sonra ödül törenine geçildi. 10. Elbistan-Afşin-Ekinözü Ultra Maraton Türkiye Şampiyonası’nın ödül töreni, tüm sporcuların katıldığı hatıra fotoğrafının çekimi ile son buldu. (HABER: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15