Cezalar açıklandı!

Sporda şiddete karşı yeni önlemler içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu´nda kabul edilerek yasalaştı. Müsabakalarda şiddetin önüne geçilebilmek için Meclis´e uzun mesai harcatan yasa, spor müsabakalarında şiddetvari hareketlerde bulunanlara ağır cezalar sunuyor.

Cezalar açıklandı!

6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair kanun üzerinde yapılması planlanan değişikliklerle ilgili olarak, Sporda şiddete karşı yeni önlemler içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu´nda kabul edilerek yasalaştı.

Eski Gençlik ve Spor Bakanları AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak ve Samsun Milletvekili Çağatay Kılıç ile bazı AK Partili milletvekillerinin imzasını taşıyan Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

ŞİDDETİN KAYNAĞI YALNIZCA FANATİKLER DEĞİL

Araştırma sonuçları, toplumda yaygın düşüncenin aksine stadyumda görülen şiddetin kaynağının fanatik grupların yanı sıra ‘’sıradan kişiler’’ de olduğunu ortaya koyuyor. Katılımcıların yüzde 58’i yalnızca fanatik grupların, yüzde 36’sı “sıradan kişiler” de dahil herkesin stadyumlarda şiddete sebep olduğunu düşünüyor. Araştırmaya göre her 10 kişiden 7’si spor müsabakalarında görev yapan özel güvenlik görevlilerinin eğitimini yetersiz görüyor ve spor güvenliği konusunda eğitim almış özel güvenlik personellerinin stadyumlarda şiddeti önleyebileceği görüşünde. Yaklaşık her 10 katılımcıdan 7’si, polis, özel güvenlik ve savcı işbirliğinin sporda güvenliği artıracağını düşünürken yüzde 65’i stadyumlarda ırkçı, ideolojik ve siyasi içerikli slogan atılması ile şiddet suçlarının ve holiganlığın önlenmesi için spor savcılarının görevlendirilmesini uygun buluyor.

“SPOR ALANI” TANIMI

Kanunla müsabaka öncesinde, esnasında veya sonrasında taraftarların sürekli veya geçici olarak gruplar halinde toplandıkları yerler, müsabakanın yapılacağı yere gidiş ve geliş güzergahları, takım veya taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçlar ya da takımların kamp yaptığı yerler, "spor alanı" tanımına alındı. Böylece güvenliğin sağlanması bakımından müsabaka alanı dışındaki yerlerde de tedbir ve yaptırımlar uygulanabilecek. Buna göre spor alanlarında güvenliğin sağlanması için müsabaka güvenlik amirinin yanı sıra yardımcı da görevlendirilecek. Saha içi ve saha dışında alınması gereken tedbirlerin takibi ve güvenliğin sağlanması bakımından güvenlik amirinin görevi paylaştırılacak.

AYAKTA SEYİRCİYE BAKANLIK KARAR VERECEK

Yasaya göre, seyircilerin ayakta seyredebileceği şekilde düzenlenen numaralı alanla ilişkilendirmek suretiyle de bilet satışı yapılabilecek. Bu uygulamayla ilgili kararı, federasyon ve İçişleri Bakanlığının görüşü alınarak Gençlik ve Spor Bakanlığı verecek. Seyir alanlarına kapasitenin üzerinde veya biletsiz seyirci alınamayacak. Futbol dalında en üst lig ile bir altındaki ligde seyir alanlarına girişi sağlayacak biletler, elektronik sistem üzerinden, usul ve esasları Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen şekilde elektronik olarak oluşturulacak. Futbol dalında en üst lig ile bir altındaki ligde bulunan kulüpler, bilet sistemi ve spor alanlarında güvenliğin sağlanmasına ilişkin teknik donanımları kendi kullanımındaki müsabaka ve seyir alanlarında kuracak.

SPORDA ŞİDDET YASASI, YAPILAN DÜZENLEMEYLE YENİDEN TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNDE!

Futbolda şiddeti önlemeye yönelik yeni yasa teklifi verildi. AKP Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak ve AKP milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin gerekçesinde, barışın, sevginin, toplumsal duyarlılığın, sağlıklı yaşamın oluşmasındaki en önemli faktörlerden birisi olan sporun, zaman zaman yaşanan şiddet olaylarıyla gündeme geldiği ifade edildi. Sporda şiddet ve düzensizlikle etkin mücadele amacıyla yaptırımların artırılması, spor alanlarında tehdit olarak algılanabilecek tezahüratların suç sayılması, müsabaka alanlarına girişlerde biyometrik kimlik doğrulaması yapılması, TFF Süper Lig ve 1. Lig dışındaki ligler ile futbol dışındaki branşlarda da elektronik kart ve elektronik bilet uygulamasına geçilmesi gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

FEDERASYON ÖDEMELERİ DOĞRUDAN YAPACAK

Kanunla federasyonlar ve spor kulüplerine özel güvenlik hizmeti satın alabilme imkanı tanınacak. Bu durumda müsabakada görevlendirilecek özel güvenlik görevlilerinin kimlik bilgileri müsabakanın başlangıç saatinden en geç 48 saat önce ilgili kolluk birimine bildirilecek. En üst profesyonel futbol ligi kulüplerinin müsabakalarında güvenliğin sağlanması amacıyla görevde olmayan genel kolluk görevlileri de görevlendirilebilecek. Bu görevlendirme, ilgili kulübün başvurusu ve federasyonun talebi üzerine, müsabakanın yapılacağı yerdeki yetkili kolluk birimince gerçekleştirilecek.

GÜVENLİĞE İLİŞKİN EŞGÜDÜM TOPLANTISI

Spor müsabakalarından önce müsabaka güvenlik amirinin başkanlığında müsabakanın güvenliğine ilişkin eş güdüm toplantısı yapılacak. Bu toplantının yapılacağı müsabakalar, toplantıya katılacaklar ve gerekli diğer hususlar, yönetmelikle belirlenecek. Spor alanı tanımının genişletilmesi ve kanunda geçen cezai hükümlerin uygulama alanının net şekilde belirlenebilmesi amacıyla kanunda yasaklanan maddeler müsabaka, seyir, özel seyir ve antrenman alanları ile takım veya taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçlara sokulamayacak. Müsabaka, seyir ve antrenman alanlarında alkollü içecek sokulması, kullanılması ve satılmasına ilişkin usul ve esaslar ilgili federasyonlar tarafından belirlenecek.

MÜSABAKANIN GÜVENLİĞİNİ BOZANLARA 3 YILA KADAR HAPİS

Kanunla müsabaka için seyircilerin kabulüne başlanmasından müsabaka sonrası tamamen tahliyesine kadarki sürede yetkisiz olarak müsabaka alanına, soyunma odalarına, odaların koridorlarına, sporcu çıkış tünellerine girenlere 20 günden az olmamak üzere verilen adli para cezası, 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası olarak uygulanacak. Müsabakanın seyrini veya güvenliğini bozanlar hakkında 3 aydan 1 yıla kadar uygulanan hapis cezası ise 1 yıldan 3 yıla kadar olacak.

ŞİDDETİ TEŞVİK EDEN 1 YIL İZLEYEMEYECEK

Müsabakalarda özel güvenlik görevlisi bulundurmayan spor kulüplerine, eksik özel güvenlik görevlisi sayısı itibarıyla 100 lira olarak kesilen idari para cezası, eksik olan her bir özel güvenlik görevlisi sayısı itibarıyla 300 liraya çıkarılacak. Spor müsabakalarında saha komiserleri de kendilerine karşı işlenen suçlar bakımından kamu görevlisi sayılacak. Sporda şiddeti teşvik edecek şekilde basın ve yayın yoluyla açıklamada bulunan kişiler, idari tedbir olarak 3 ay yerine yeni düzenlemeyle 1 yıl süreyle spor müsabakalarını seyredemeyecek.(HABER: İLKER YİYEN)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15