Kano Takımı 7 Madalya İle Türkiye 2. Si Oldu

Kahramanmaraşlı sporcular Kano yarışmasında Türkiye 2.'si oldular. Ali İhsan Kabakçı sporcuları makamında ağırlayarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kano Takımı 7 Madalya İle Türkiye 2. Si Oldu

24-26 Temmuz 2019 tarihleri arasında Eskişehir ilinde düzenlenen "Durgun Su Kano Türkiye Şampiyonasında” sporcularımız Merve Çetinkaya ve Nur Sena Cingöz yarıştıkları K1 500 mt, K1 200 mt ve birlikte yarıştıkları K2 200 mt. yarışlarında 4 Gümüş 3 Bronz olmak üzere toplamda 7 Madalya kazanmışlardır. Ayrıca takım halinde Kahramanmaraş Kano takımı topladıkları toplam puanlar ile takım Türkiye 2.liği Kupasını elde ettiler.

Başarılı sporcuları ve antrenörleri Orhan Karakız ve Seyit Özşahan Şampiyona dönüşü Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı’ yı makamında ziyaret ettiler. İl Müdürü KABAKCI antrenörlerimizden Şampiyona hakkında bilgiler aldı. Elde edilen derecelerden duyduğu memnuniyetini ifade eden Kabakcı Sporcularımızı ve antrenörleri ayrı ayrı tebrik etti. Ziyaret sonunda Şampiyona anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.

Kano nedir?

Kano; daha çok Kızılderililere ait, derin olmayan sakin sularda ulaşımı sağlamaya yarayan hafif bir tekne olarak bilinir. Kuzey Amerika’da var olan bu kullanımı tamamen doğru bir bilgidir. Fakat bilinmeyen bir yönüyle dünyada kano; Avupa, Afrika, Grönland gibi pek çok farklı coğrafyada kullanılmış bir ulaşım aracıdır. Hatta dünyada bilinen en eski kano; M.Ö. 8000’lere ait olmak üzere Hollanda’da bulunmuştur. Bunun yanı sıra Danimarka ve çevresinde bulunan kalıntılar da mevcuttur. Yani Vikinglerin ataları olan toplulukların da Baltık Denizi ve çevresinde ulaşım amacıyla kano yapımı konusunda kendilerini geliştirdikleri aşikardır.

Kano Sporu Nedir?

Kano sporu erkekler ve kadınlar tarafından yapılabilir özelliktedir. Yarışlar ve sporlar bireysel olabildiği gibi 3 – 5 kişilik gruplar halinde de yapılmaktadır. Hız sporu olduğu için bir parkur verilir ve yarışçıların bu parkuru kısa sürede tamamlamaları şart koşulur. Kano ile gidebilmek için bir küreğe ihtiyaç var. Bu küreğin adı ‘paga’ dır. Yarışlar yapılırken slalom yarışları ve durgun su yarışları olarak iki kategoride değerlendirilir. Bu iki kategorinin eğitimleri ve yarışçıları birbirinden farklıdır. Her iki dal da kendi içinde uzmanlık gerektirmektedir. Slalom yarışlarında bir akarsu olması gerekmektedir. Bu akarsuda kapı adı verilen aralıkları geçmek üzere tasarlanmış bir spordur. Durgun su yarışları ise, göl gibi durgun sularda yan yana sıralanmış kanoların sürat ile yarışmalarını sağlayan bir spor çeşididir. Durgun su yarışları yapısı itibari ile ve kanonun içinde durulması itibariyle daha fala uzmanlık gerektirecek bir spor dalıdır.

Kano sporu çok özel ve kendine has bir spor dalıdır. Kano sporu yapılabilmesi için belirli bir yaş kriteri bulunmamaktadır. Her yaştan insanın her mevsim yapabileceği eşsiz özellikte bir spor dalı olma özelliği göstermektedir. Kano ile keşfedilmemiş yerler keşfedilir. Zaten bu amaç ile doğmuş, her yere ulaşabilme özelliğini avantaja çevirmiş bir spor dalı olması da bundan kaynaklıdır. Kano ile gidebilmek için küçük yerler yeterlidir. Her yere uyum sağlaması nedeniyle yapması da izlemesi de çok zevkli bir spor olma özelliği göstermektedir.

Kano sporu fırtınalı havalarda mümkün olmamaktadır. Bunun dışında hemen hemen her mevsim yapılabilecek niteliktedir. Kano sporu özgür bir spordur. Bu sporu yapmak da bu sporun bahislerinde bulunmak da kano ile uğraşan özgür bireylere özgüdür. Bu nedenle kano sporları her zaman özgürlüğü temsil etmektedir. Kano sporu en az can kaybı yaşanan sporlardan biri olma özelliği göstermektedir. Suyun içinde olmasına rağmen en güvenli spor dalı olarak yurt dışında kabul görmesi onu en sevilen ve en çok oynanan spor dalı olma yolunda ilk sıralara doğru ilerletmiştir. Bireysel ve kendini kontrol edebilme yeteneği yüksek bir spor dalı olma özelliği göstermektedir.

HABER: YAVUZ NALBANTBAŞI

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15