STOKÇULUK AHLAKSIZLIKTIR

Kurt puslu havayı severmiş. Nedeni belli, avını tuzağadüşürmesi kolay olacak diye düşünüyorum! Maağlesef Ortadoğu’da yaşanansıkıntılar ve siyonizmin hayalleri insanlığı bir defa daha puslu havaya boğdu.

Konuya direk girdim, çünkü sabah sabah markete gittiğimdebütün fiyatlar zamlanmış. Market görevlisi tek tek fiyat değişikliklerinietiketlere yansıtıyordu. Hangi mallara zam geldi? Diye sordum: “Ağabey, herşeyezam geldi, iş sıkıntılı!” diye cevap verdi.

Peki, gıda maddelerinin dolarla ne işi var? Diye kendikendime sordum, hadi deterjanı falan anladım da, peynire, makarnaya, bulgura neoluyor?

Dedim ya kurtlar puslu havayı severmiş!

Tabi devlet yetkilileri de bu durumdan rahatsız ardıardına açıklama yapıyor. TicaretBakanlığı maliyetleri döviz kuruna bağlı olmayan ürün satan kişilerinürünlerine zam yapması durumunda 'aldatıcı ticari uygulama' sayacak.

Zamcıyastokçuya anlık takip olacağı açıklandı. Konu dünkü ulusal basında geniş yeraldı…

Vatandaş, takip yapıldığı takdirde, fırsatçıların zamdankaçınacağına inanıyorlar ama işin ahlakı boyutunu da unutumamak gerek! Bunedensiz zam yapanların ahlakları sorgulanmalı, vatandaş da gerekli uyarıyıyapmalı diye düşünüyorum.

 

SAVAŞ MI GELİYOR?

Haberler iç açığı değil. Rusya Askeri Deniz FilosuKomutanı Vladimir Korolev, Hava Kuvvetleri ve Askeri Deniz Filosu’nun Akdeniz’deki tatbikatının düzenleneceğibölgelerin gemiler ve uçuşlar için geçici olarak tehlikeli ilan edildiğinibildirdi. Yetkili 1-8 Eylül tarihleri arasında ki tatbikata Kuzey,Baltık, Karadeniz ve Hazar Filoları ve uzak mesafe uçakları dahil edilecek…”  derken.

Esed rejimi cephesinde ise müttefiklerinin saldırıhazırlığı içerisinde, yani İdlib’de gergin bekleyiş sürüyor. Bu kentbiliyorsunuz Türkmenlerin çoğunlukta bulunduğu bizim için stratejik önemi olanbir kenti.  Uzmanlar, bu kentbombalanırsa, enaz 250 bin insan ülkemize göç edebilir diyorlar…

 İdlib İl Meclis Başkanı Ghassan Hamo, yaptığıaçıklamada, “4 milyona yakın sivilin yaşadığı kent konusunda kansız tek çözümTürkiye’nin önerdiği formülün tatbik edilmesidir”

Türkiye’siz girişilen her teşebbüsün bölgede yenifelaketlerin tetikleyicisi olacağı uyarısı yaptı. Hamo, “Böyle bir durumdaherkes kaybeder, Türkiye İdlib içinbarış ve istikrarın tek anahtarı” açıklaması yaptı.

“Esed rejimi ve Rusya’nın sırasıyla Halep, Guta, Humus veDera’da yaptıkları ortada. Teslim olan sivillere ve silahlı kişilere neleryaptıklarını biliyoruz. Rusya, İran ve Esed’e hiçbir biçimde güvenmiyoruz.İdlib halkı Türkiye’nin içerisinde yer almadığı hiçbir çözüm yolunu kabuletmeyecek. Çocuklarımıza bir ihanet tablosu bırakmak istemiyoruz…” deniyor.

 

ÖSO’YU BOĞMA PLANI

Bilindiği gibi veya iddia bu: “Beşşar Esed’in DışişleriBakanı Velid Muallim geçtiğimiz hafta Lazkiye’ye geldi. Orada kameralar önünde‘İdlib’den sonra hedefimiz Hatay’ dedi. Hama bölgesinde 3 binden fazla PKK’lı,İdlib’e saldırı için komut bekliyor.

İşin içinde sadece Rusya yok, Çin, ABD neredeyse tüm ABülkeleri dahil olmuş durumda. Nedeni, Akdeniz’deki yeni bulunan enerjikaynakları ve tabi ki siyonizmin  arz-ımevud hayali.

Adamlar ciddi ciddi dünyayı savaşa sürüklüyor ve tabi kiolan mazlumlara oluyor. Bunun için Rabbimmize çok dua edelim, içerdi birlikolalım, puslu havayı gördüğümüzde zalimler gibi ‘kakalama’ yapmayalım. Yoksaolan hepimize olur!

Son olarak ; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,ın  'tek ders kursu' adı altında açılan merdivenaltı dershanelerin kapatılması talimatını da hatırlatmak istiyorum.

İnşallah bu konuda kökünden çözülür.

Peki kalın sağlıcakla.

 

 

 

YORUM EKLE

banner15