SURİYE İŞİ KARANLIK GÖZÜKÜYOR

  Son zamanlardaTürkiye'ye gelen Suriyelilerin karanlık yüzleri gözükmeye başladı. İlk geldikleri gibi değiller.

   Ciddiolarak  artan nüfusları bazışehirlerimizde  üstünlük sağlamapsikolojine giriyorlar. Genç yaşta evlilikler gerçekleşiyor. Genç çiftlerin 3-4çocukları olmuş. Bu Suriyelilerin küçük yaşta evliliklerin etrafta kültürel veinanç yapılarımıza  olumsuz etkilerigözüküyor. Bizde gençlerin evlenmeleri için iş sahibi olmaları ve askerlik görevini yapmaları gerekir. Ancak çarşıpazar gezen Suriyelilerin iş kaygıları yok. Sokaklar ,çarşı pazar adeta işgaledilmiş görüntüsü veriyor.

    Yeni yetişenSuriyeli gençler çarşı ortasında adeta gövde gösterisi yaparcasına işsizgüçsüz  geziyorlar. Çevreye rahatsızlıkverecek şekilde hareketler  yapıyorlar.Trafik kuralları çiğneniyor. Araba kullanan çok sayıda Suriyeli  uygunsuz araba sürüyor. Uyarmak istersenizArapça bir şeyler söyleyip el sallayarak gidiyor.

   Bir kısımSuriyeli çocuklar ve ızarlı kadınlar halen dileniyorlar.

   Militangörünümlü Suriyeliler var. Cadde ortasında yüksek sesle şakalaşarak yürüyorlar.Yeni yetişen 12-14 arası çocuklar sokaklarda ve araçların arasında koşuşturarakdolaşıyorlar.

   Kısaca şehrinkültürel yapısını ve sosyal dokusu etkiliyorlar. Suriyelilerin geleceğiülkemize zarar veriyor gibi geliyor bana.

    Devlet olaraketkin tedbirler almalıyız. Sınırlarımız daha sıkı denetlemeli. Tavizverilmemeli. Bunlar kullanılmaya müsait. ABD ajanları cirit atıyor. 4-5 senesonra ellerine  silah verip bizi içtenvurabilirler.

   Uyanıkolmalıyız.

YORUM EKLE

banner15