'ŞEFFAFLIK' AYARI

FACEBOOK TÜM DÜNYAYA DUYURDU! SİYASİ İÇERİKLİ PAYLAŞIMLARA 'ŞEFFAFLIK' AYARI

'ŞEFFAFLIK' AYARI


Sosyal paylaşım platformu Facebook,seçimlere müdahale amacıyla kullanıldığı ortaya çıkan siyasi içerikli reklam vesayfaların şeffaflığını artırmak için bir dizi yeni adım attı. Son dönemde veriskandalı nedeniyle eleştirilen Facebook’tan yapılan yazılı açıklamada,"siyasi içerikli reklamları ve sayfaları daha şeffaf hale getirmek”amacıyla yeni kurallar getirildiği bildirildi.

Açıklamada, “Facebook’ta bir sayfayı ziyaret ettiğinizde yada reklamı görüntülediğinizde kimden geldiğinin net olması gerektiğineinanıyoruz. Bu nedenle, bugün Facebook ve Instagram’daki reklamlara vesayfalara yönelik yönetim şeklimizde önemli değişiklikler açıklıyoruz.”ifadelerine yer verildi. Geçen yılın ekim ayından bu yana sadece yetki verilenkullanıcıların seçimlerle ilgili reklam yayınlamasına izin verildiği vurgulananaçıklamada, bu kuralın bugünden itibaren tüm siyasi içerikli reklamlara vesayfalara uygulanmaya başlayacağı kaydedildi.

Buna göre, siyasi içerikliyayın yetkisi alabilmek için Facebook’a lokasyon ve kimlik bilgilerininverilmesi gerekecek. Kullanıcıların paylaşımları, açıkça “Siyasi Reklam”etiketini ve kim tarafından finanse edildiği bilgisini taşıyacak.

'YABANCILARIN MÜDAHALESİNİFARKETMEKTE GEÇ KALDIK'Facebook’tan yapılan açıklamanın ilgi çeken bir başka noktası ise şirketin“2016 ABD Başkanlık Seçimleri’nde yabancıların müdahalesini farketmekte geçkaldığını” kabul etmesi oldu.

Bugün açıklanan düzenlemelerin gelecek seçimlerde benzersuistimallerin yaşanmasını önlemek amacıyla yapıldığı vurgulanan açıklamada,“Facebook’taki reklamların ve sayfaların şeffaflığını artırarak, reklamcılarınhesap verebilirliğini de artırabiliriz” görüşüne yer verildi. Facebook,başkanlık seçimleri sürecinde Rusya merkezli hesaplardan siyasi içeriklireklamlar aldığını basında çıkan haberlerin ardından geçen sonbaharda kabuletmişti.

GÜNLER ÖNCE GELDİBu arada, Facebook’un “reklamları ve sayfaları daha şeffaf hale getirmek”amacıyla attığı adımların, şirketin kurucusu ve Üst Düzey Yöneticisi (CEO) MarkZuckerberg'in ABD Kongresi’ne vereceği ifadeden günler önce gelmesi de dikkatiçekti. Zuckerberg, Facebook kullanıcılarının kişisel bilgilerinin Londramerkezli "Cambridge Analytica" adlı veri analiz firması tarafındanizinsiz ve usulsüz kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından ABD Kongresi'ndengelen talepler üzerine ifade vermeye geçen günlerde razı olmuştu.

10 Nisan Salı günü ABD Senatosuve 11 Nisan Çarşamba günü ABD Temsilciler Meclisi’nde ifade verecek Zuckerberg,milletvekillerinin yaklaşık 87 milyon Facebook kullanıcısının kişiselbilgilerinin seçimleri etkilemek amacıyla ihlal edilmesi konusunda sorularıyanıtlayacak.

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2018, 16:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15