TRUMP=SCANDAL (1)

Trump ABD başkanı olduğundan bu yana pek çokskandala imza atmıştır. Hatta  Trump’lıskandal süreci seçimle başlamıştır. Normal koşullarda seçim öncesianketlerde, yapılan seçim bağış miktarları ve bir çok göstergelere görebakıldığında Hillary Clinton bir adım öndeydi. Ama ne oldu? Rusya seçime hile karıştırak Trump’ı birinci yaptı.Bu şüphe ve spekülasyon hala sırrını korumaktadır. Trump kişisel egosu ve hegomanyası en yüksek eksantrik bir kişiliğesahip olduğu için yönetime geldiği ilk günden beri bunu bir çok defagöstermiştir. Bu pervasız tutum ve davranışlarını önce kendi çevresindeyakın çalışma arkadaşlarına karşı göstermiş bir skandal abidesindenbahsediyoruz. Göreve başladığı ilk haftalarda atamasını yaptığı başkanyardımcılarını, bakanlarını ve diğer kurum başkanlarını 3 ayını doldurmadangörevlerinden alması gibi Trump’ınskandallar zinciri; Tillerson’ı kovarak yerine aşırıcılığı ile tanınanİsrail yanlısı Pompeo’yu Dışişleri Bakanlığına ataması, Ulusal güvenlikdanışmanını görevden alıp yerine Neo-Con kanadın şahin ismi Boltonu ataması,kendine muhalif bazı basın yayın organlarını aşağılaması gibi bir çokskandallara imza atmış bir şahısdan bahsediyoruz. Aslında Trump’ın gel-gitleri bu tür davranışları kişiliğinin dışayansımasıdır. Ulusal GüvenlikDanışmanı Flynn’ın görevden alınması, FBI, CIA başkanın görevden alınması skandallarıbitmedi, Trump'ın BeyazSaray'daki görüşmede Almanya Başbakanı Merkel'in"El sıkışmak ister misiniz?" şeklindeki sorusuna tepkisiz kalması, İngiltere’deaskeri geçit töreninde kraliçeyi umursamayan bir tavır takınması, 92 yaşındaki Kraliçe'yi 15 dakika ayakta bekletmesi,NATO Toplantısında Almanya Rusya'nın Esiri Olmuş sözünü söyleyerekAB’yi karıştırması, Göçmen yasası ile aileleri bölmesi, bir valizle göçmenlerisınır dışı etmesi gibi skandallar serisi bitmedi, Bir dönem 7müslüman ülkenin (Irak, İran, Sudan, Libya, Somali, Yemen) vatandaşlarına ABDgirişini yasaklaması, buraya kadar bahsettiğimiz kendi iç dünyasında kendiarkadaşlarına karşı yaptığı skandallar. Birde diğer devletlere karşı aynı aşırı lakayıt ve devlet nezaketinden uzakgörüntüsü var. Güya ABD özgürlükler ülkesi(!) Hadi canım sen de! Kudüs'ü 'İsrail'in başkenti'olarak tanımasından yaklaşık 5.5 ay sonra ABD Büyükelçiliği Tel Aviv'dentaşınarak Kudüs'te açtırması tüm islam aleminde nefrete yol açması, İran sırfMüslüman olduğu için düşman ülke ilan etmesi, terörist devlet benzetmesiyapması, son zamanlarda da Türkiye’ye takmış durumda. Trump’ın yapıcıolmak gibi bir derdi yok! Adeta şımarık,ukala, egosu tavan yapmış agresif şirket başkanı edası ile devlet yönetmeyekalkması ne kadar sağlıklı olabilir ki?

Bu kadar gel-gitleri fazla olan insandevlet yönetiminde de zafiyet yaşayacaktır.

Türkiye’ye karşı vize skandalıunutulmamışken, Teröristlere silah yardımı ve lojistik destek sağladığı günışığı gibi ortada olan terörist yandaşlığı skandalların en büyüğü değil mi? Şu an Trump YPG, PKK ve Fetö gibi terör örgütlerinoyuncağı olmuş teröristlerin savunucu ve hamiliğini yapıyor. Bir yandastratejik ortağım dediğin Türkiye diğer yanda Türkiye’yi yok etmeye kalkışanFetö terör örgütünün ele başını ülkende barındırıyorsun? Türkiye Cumhurbaşkanın ABD ziyareti esnasında yakın korumalarıhakkında tutuklama kararı vermeleri skandalın yargı boyutu!  Birteröristi sözüm ona Rahip Brunson yüzünden yıllardır stratejik ortaklık yapmış,Ortadoğuda en büyük destekçimiz dediği Türkiye’yi sırtından vurmaya kalkışanbir Trump var!  Türk içişleri veAdalet bakanların ABD’de mal varlığına el koyma teşebbüsü ne kadar müttefikliğeyakışır? Ama bu tür skandallar Trump’ayakışır.

Diğer yandan Ortadoğu’da en güvenilir müttefikimizTürkiye diyorsun diğer yanda Güney sınır hattı boyunca tüm bölücü teröristlerisilahlandırıp, eğitiyor ve üstümüze salısıyorsun! Şu an terör ile iç içe geçmişbir başkandan bahsediyoruz. Şimdi Türkiye haklı olarak böyle bir başkanınağzından çıkan sözlere nasıl inansın?

Her kesin yanıldığı husus şuydu; Trump bu kibirli,ukala yanlarını devlet ilişkilerine yansıtmaz düşüncesiydi! Evet devlet politikası tamamen kişisel,hırs, karekter ve egolardan bağımsız olmalıdır ve olmak zorunda. Ulusal vedevlet ilişkilerinde lider pozitif katkı sağlamak mecburiyetindedir. Bir çokşahsi bakış, yorum ve düşüncelerine kendine saklamak zorundadır. Devletlerarası ilişkiler çok boyutlu olarak sorgulanıp belirli kurum, uzman vekomisyonların fikri doğrultusunda hayata geçirilmelidir. Ama Trump saydığımız bu kriterler ve örneklerden çok uzak konumdakalmıştır. Bu da Trump’ın siyasi yönünün oldukça zayıf olduğunugöstermektedir. Bu ayak üstü, düşünülmeden basın önünde yapılan açıklamalar,Twitlerinde attığı mesajlar Trump’ın kendi çalışma kabininde huzursuzluğa yolaçacağı gibi uluslar arası yaptığı ölçüsüzü çıkışlar da devletler arasıilişkileri zedeleyecektir. ABD tarihinde başkanları politik etki, saygınlık,tutarlılık ve güven endeksi yönünden mukayese ettiğimizde Trump ismi en güvensiz, tutarsız ve yanlış politakaları ile ön planaçıkmaktadır.

Trumpile ABD’de güven, istikrar ve güç kaybı yaşamaktadır. Yani Trump ABD’nindünyada var olan adalet, istikrar, tutarlılık, devamlılık  ve ilkeli politika vizyonunu da dejenereetmiştir.

HeyTrump yüz kere bin kere ben müttefikinizim desen Türkler sana inanır mı? Sen kiiki ulus arasında yazılı yapılan antlaşmayı bile hiçe sayan bir anlayışasahipsin. Bunlardan bir tanesi teröristlerin iadesi konulu antlaşma diğersavunma amaçlı F-35 savaş uçakların satış antlaşması. Hani devlet ilişkilerinde devamlılık esastır sen bu antlaşmanıngereğini yapamıyorsan seninle bir daha masaya oturulur mu?

Büyükdevlet olmanın kuralları vardır, terörle ve terörizm ile arana mesafa koymangerekir, Uluslar arası ilişkilerde hele hele müttefikimiz dediğin ülkeye karşıterör ile veya terörizme birlikte olunur mu?

Trump ismi bende skandalıçağrıştırıyor...

 

YORUM EKLE

banner14

banner13