Üç Aylar İsrâ ve Mirâç

      Üç aylar yenibir manevi hamle devresidir. Ay takvimine göre 7.8.9. aylar olan Recep, Şaban, Ramazanayıdır. Recep ayı, İslamiyet ten öncede Arapların kan dökmeden barış içindeyaşadıkları aydır. Hz.Muhammed (s.a.v) üç aylar hakkında : “Recep Allah’ın, Şaban  benim, Ramazan  da ümmetimin ayıdır.” buyurmuştur.Ramazan ayı da oruç ayıdır.

      Üç aylar her yıltekerrür eden, büyük bir imkan, kıymetli bir fırsattır, uygun bir zamandır.

MİRAÇ KANDİLİ

   Üç aylardan olanRecep ayının yirmi yedinci gecesidir Bu sene Cuma’yı Cumartesine bağlıyan geceMiraç Kandilidir.

   Miraç, peygamberefendimiz Hz. Muhammed’in bir gece Mescid-i, Haramdan(Mekke) Mescid-iAksa’ya(Kudüs), oradan da yüce Allah’ın huzuruna yükseldiği mübarek bir yolculuktur.

      Miraç, Recepayının 27. ci gecesidir. Hz. Muhammed’in Mescid-i Haram’dan yani Kâbe’den, Kudüs’teki  Mescid-i Aksâ’ya İsrâ’sı (gece yürüyüşü)  ve oradan Yüce Allah katına yükselişine Miraçdenir. Beş vakit namaz bu gecede farz kılınmıştır.

      Hz. Muhammed’e (s.a.v) verilen en büyükmucize Kuran-ı Kerim’dir. İsra ve miraç da mucizedir.

      Mucize : Peygamberlertarafından gösterilen ve bir benzeri insanlar tarafından yapılamayan, beşer gücü üstünde,harikulade,tabiatüstü bir hadisedir.

      İsrâ : Gece yolculuğu yapmak. Miraç:Yücemakamlara yükselmektir.

      Kuran-ı Kerimin17.ci suresi İsrâ suresidir. “Kulu Muhammed’i bir gece  Mescid-i Haram’dan, kendisine bir kısımayetlerimizi göstermek için, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’yagötüren Allah’ın şanı yücedir.” [1] Buyrulmaktadır.Peygamberimiz bir gece uyur uyanık halde iken kalbi, manen yıkanarak, göğsü hikmetle doldurulmuş, Burak adı verilenbinitle, Mescid-i Haramdan , Mescid-i Aksa’ya götürülmüştür. Buradan Cebrailmelegiyle dünya semasına yükselmiştir. Oradan “Sidre-i Münteha” ya ulaşmış(Cebrailin gidemediği) burada beş vakit namazı miraç hediyesi olarakgetirmiştir. Bu bakımda namaz mü’minin miracıdır. Sidre-i Münteha’dan  sonra Burak’ı değiştirip, Refref binitinebiniyor. Yüce Allah’ın huzuruna çıkıyor.

Üç Kutsal Mescid

1- Mescid-i Haram: Mekke de, içerisinde Kâbe bulunur.

2- Mescid-i Âksa: Kudüs de, Müslümanların ilk kıblesi

3- Mescid-i Nebi: Medine de, Hz. Peygamberin “Ravza-ı Mutahhara”sıbulunur. Peygamber mescididir.

Miraç Hediyeleri

      Miraç yolcuğusonunda Yüce Allah Resulü Kıyamete kadar kalıcı bazı hediyeler getirmiştir.

1- Bunların en önemlisi beş vakit namazdır.

2- Peygamberimizin ümmeti içerisinde, ne kadar günahkâr olursaolsun, Allah(c.c)’a ortak koşmayan(şirk koşmayan) kimselerin cezalarınıçektikten sonra cennete gideceği müjdesi.

3- İçerisinde Müslümanlara müjdenin olduğu, Bakara Suresininson iki ayeti.

   Bu duygularlaokuyucularımın, Miraç kandilini tebrik eder, bu gecede yapılacak dualarınkabulü ve bütün İslam âleminin birlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine, akıtılankanların durmasına, acı ve gözyaşının, şiddet ve terörün yerine huzur vebarışın gelmesini yüce Allah’tan niyaz ederim.[1].İsra suresi,1.ayet

YORUM EKLE

banner22

banner19

banner34

banner37