ÜÇ AYLAR

  Zaman vemekanlar kıymet ve kutsiyetini Allah’ın dilemesinden alırlar. Mübarek aylarınve günlerin İlahi makamda hususiyetleri vardır. İslam’ın yeryüzünü aydınlatmayabaşlaması ile birlikte  kutlanmayabaşlanan  mübarek  ay,gün ve geceler bir  yılın içine dağılmıştır.

      Hicri takvimegöre  Recep,Şaban ve Ramazan aylarıöncelikli kutsal aylardır.  Allah’ınyarattığı ve belirttiği bütün aylar,günler ve geceler güzeldir elbette. Ancakbize bunların bir kısmı intikal ettirilmiştir. Her zaman ve mekan Allahtarafından yaratılmıştır. Müslümanlar, içerisinde birçok güzellikleriberaberinde getiren  Recep,Şaban veRamazan aylarına  Üç aylar denmektedir.  Senenin ilk ayı Muharrem ayı veZilkade,Zilhicce,Recep ayları da Harem aylardır.  Hicri yılbaşı,Aşure günü, Arafe günü,Ramazanve Kurban bayramları ve Cuma günleri de bilinen mübarek günlerdir.

      Regaib  ve Mirac geceleri Recep ayındadır. Beraat gecesi Şaban ayındadır. Kadirgecesi de Ramazan ayındadır. Mevlüd (kutlu doğum) da Rebiül- evvel ayındadır.

     Üç aylarınkendine has bir tadı vardır.  İhlas veiman şuurunu taşıyan bir Müslüman bu tadı anlar ve yaşar.  Elbette kibu güzellik kalben  ve batini duygularla  yaşanırsa anlam bulur.

      Çünkügösteriş bizim inanç sınırlarımız  içindeyer almaz.

      Üç aylar  tüm Türk İslam alemine ve Müslümanlarahayırlı olsun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM EKLE

banner15