WhatsApp sohbeti yedeklerken tuzağa düşme

Şimdiden uyarmakta fayda var.Bundan tam bir ay sonra, WhatsApp ve Google, Android kullanıcılarının GoogleDrive’da depolanan eski WhatsApp sohbet yedeklerini silecek. Telefonbelleğindeki sohbet geçmişi ve yedekler bundan etkilenmeyecek. Aynı zamandayedekleri iCloud’da depolanan iOS kullanıcılarının da endişe etmesinigerektirecek bir durum yok. Yani güvendeler. Ancak, Google Drive otomatikolarak bir yıldan uzun süredir güncellenmeyen sohbet yedeklerini silecek. Yani,12 Kasım’dan önce yedeklerini güncellemeyenler veri kaybına uğrayacaklar.

Androidiçin WhatsApp, sohbetlerinizi Google Drive’a ücretsiz olarak yedekleyecek fakatbu, eski yedeklere zarar verebilir. Kaspersky Lab uzmanları, WhatsApp’ın öndegelen hizmetlerinden olan uçtan uca şifrelenmiş mesajlara alışmış olankullanıcıların WhatsApp mesajlarının bir kez uygulamadan ayrıldıktan sonraister Drive’da depolansın ister başka bir yerde, artık bu özellik tarafındankorunmayacağı konusunda uyarıyor.  Dolayısıyla bu durum güvenliksorunlarına da neden olabilecek.

Kaspersky Lab uzmanları buradanhareketle WhatsApp yedeklemelerinin güvenliği ve gizliliği ile ilgili bazıtemel soruları yanıtladı:

1. Google neleri depoluyor?

Android için WhatsApp,verilerini Google Drive’a düzenli olarak yedekleyebilir. Bu kopyalar ayarlarabağlı olarak yalnızca metin veya metin, fotoğraf ve video olabilir. Bu yeni birözellik değil, yedeklemeler senelerdir bu şekilde çalışıyor. Google Drive’ayedekleme ayarlarınızın yapılandırılma durumunu kontrol etmek için Menü ->Ayarlar -> Sohbetler -> Yedekleme adımlarını takip edin.

2. 12 Kasım’da gerçekleşecekdeğişiklikler nelerdir?

Her dosya Google Drive’da bellibir alan kaplar ve kalan depolama kotanızı düşürür. Ancak, WhatsApp’in sahibiFacebook ve Google, WhatsApp yedeklemelerini kotaya tabi tutmama konusundaanlaştı. Böylece Google Drive’da daha fazla veri depolayabileceksiniz.

3. Peki silinme nedir?

Uzunzamandır Google Drive’a yedekleme yapmıyorsanız ve WhatsApp’ınızda otomatikyedekleme ayarı kapalıysa eski (bir yıldan daha fazla) kopyalarınız otomatikolarak silinir. Verilerinizin güvenliğini sağlamak için 12 Kasım’dan önce en azbir kez WhatsApp verilerinizimanuel olarak yedeklemelisiniz.

4. WhatsApp sohbet geçmişiyedeğimi kaybedersem ne olur?

WhatsApp’ı yeni bir telefonayüklediğinizde hala arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz ve grupüyeliklerinizi kaybetmezsiniz fakat sohbet geçmişinizi göremezsiniz.

 

5. Karşılaşabileceğim risklernedir?

Bazı riskler hep vardı veolmaya da devam edecek. WhatsApp’te depolanan sohbetler şifrelenmiştir vesadece sohbetteki kişiler tarafından okunabilir fakat Google sunucularındakiyedekler bu korumadan mahrum. Google Drive’da depolanan veriler ulaşımaaçıktır. Bu yüzden, bu tür bir yedekleme, gizliliğinize karşı olası bir tehditoluşturur.

6. Sohbetlerimi yedeklemekistiyorum ama Google’da değil! Ne yapmalıyım?

WhatsApptelefonunuzun belleğini yedekleyebilir. Bu yedekler sohbetlerinizi yeni birtelefona aktarmak için veya WhatsApp silinip tekraryüklendiğinde geri yükleme yapmak için kullanılabilir. Fakat telefonunuzukaybederseniz yedeğinizi de kaybedersiniz. Yani verilerinizi manuel olarakhafıza kartınızdan (sdcardWhatsApp) bir bilgisayara veyaşifreli bulut hizmetinekopyalamanız gerekir.

7. Daha kolay bir yolu yok mu?

GooglePlay, WhatsApp verilerinizi depolamak için onlarca uygulama sunuyor. Fakat neyazık ki hiçbiri tanınmış geliştiriciler tarafından yapılmamış ve birçoğu kökerişim izni gerektiriyor. Bu uygulamaları yüklemek güvenli olmayabilir, hiçfarkında olmadan yedekleme uygulaması gibi görünen fena bir Trojan virüsünütelefonunuza bulaştırabilirsiniz. En azından sadece yüksek puan almış vesıklıkla indirilen uygulamaları yüklemenizi öneriyoruz. Ayrıca akıllı telefonunuzunkötü yazılımlardan korunmasına da dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

YORUM EKLE

banner15