DÜNYADAN 13 YIL ÖNCE KUTLANAN ÖĞRETMENLER GÜNÜ


       Öğretmenler günü ilk olarak Türkiye de 24Kasım 1981 yılında kutlanmaya başlamıştır.

       Neden 24 Kasım diye sorarsanız, 24 Kasım1928 tarihi Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul ettiği tarihtir. Onun için 24Kasım tarihi ‘’Öğretmenler Günü’’ kabul edilmiştir.

       1981’den günümüze Cumhurbaşkanlığından,en ücra köy okuluna kadar çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

               Yılın öğretmeni iller bazında seçiliyor. Buöğretmenler Ankara’ya çağrılıp Milli Eğitim Bakanı ve Cumhurbaşkanıncaağırlanıp, öğretmene verilen değer velilere, ülkemiz insanlarınagösterilmektedir. Ayrıca her il, her okul, aynı duyguları yaşıyor, yaşatıyor.

                Pekidünyada durum ne?

                Unesco1994 Yılında 5 Ekim Tarihini Öğretmenler Günü olarak kabul etmiştir. O tarihtenyani bizden 13 yıl sonra 1994 Tarihinden bu yana çeşitli tarihlerdekutlanmaktadır. Hatta bazı ülkelerde O gün okullar tatil yapılmaktadır.

               ÖğretmenlerGünü hepimizde duygusal söylemlere, davranışlara dönüşmekte. Süslü nutuklar,kutlamalar, görseller. Bunlara diyeceğimiz bir şey yok. Hepimiz bunları her yılyaşarız.

               ÖğretmenlerGününde Öğretmen yetiştiren okulların durumu ne, nasıl öğretmen olunuyor,ülkemizin her yerinde görev yapma isteği var mı?

               Yine ortaokullarda, lisede öğrenciler‘’ben öğretmen olacağım’’ diyor mu? Ona göre kendini hazırlıyor mu? Aileleröğretmenin önemini anlatıyor mu? ‘’Bana bir harf öğretenin kölesi olurum’’düsturuna nereye kadar inanıyorlar. Yoksa ‘’bir şey olamazsan….’’mıdiyorlar? 

               Günümüzöğretmenleri çağımızın tekniğine göre yetiştirilmiş mi? Üreten, sorgulayan,bahanelere sığınmadan sorun çözen, uzak ufuklu mu? Mesleğini her şeyin üstündegören mi? Boş zamanlarında okuyan, yazan, dünyadaki gelişmeleri tanıyan,öğrencisinden kat kat ötede teknolojiyi kullanan mı?

                Yaniöğretmenler günü anma günü olsun ama öğretmenin dertlerini, sıkıntılarını,sorunlarını da tartıştığımız gün olsun istiyorum. Her öğretmen bu günü çözümlerüretecek gün olsun diye beklesin. Muştulu bir gün olsun.

                Birkaçyıldan bu yana 12 Şubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Enver Gökşen’in vearkadaşlarının gayretiyle Milli Eğitime emeği geçmiş önceki İl Müdürlerini,yardımcılarını, okul müdürlerini ‘’kahvaltı’’ bahanesiyle bir arayagetiriyordu.

                Buyılda ilimize yeni atanan Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz ile yine ilimizMilli Eğitim Müdürü iken Kilis Milli Eğitim Müdürlüğüne atanan Mehmet EminAkkurt’un katılımıyla bir araya gelindi.

                Çok güzel konuşmalar yapıldı, anılaranlatıldı, hasret giderildi. Emeği geçen arkadaşlarımıza ‘’değer’’ verildiğigösterildi. Bu toplantıyı tertip etmede Oğuz Karakoç’un ve Ahmet Akküncü’nünemeği geçtiğini biliyorum. 

                 Yenimüdürümüz Sn. Cemal Yılmaz beyin yapacağını işlerde dearkadaşlarımızın görüşüne başvurması işini daha da kolaylaştırır sanırım.Kendilerine başarılar diliyorum.

                              Bütün öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ kutlu olsun.

YORUM EKLE

banner14

banner19

banner13

banner17