HİCRİ YENİ YILIMIZ MÜBAREK OLSUN

Bu gün 1 Muharrem 1440 Hicri yeni yılımızın, bütün İslam âlemine, ülkemizeve insanlığa hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederiz.

Bilindiği üzere hicri takvim, hicretten 17 sene sonra Hazret-i Ömer’inhilafeti zamanında, tarih karışıklığını önlemek için bir başlangıç olarak kabuledilmişti. O zamana kadar rakamsal tarih olmadığından, senenin en önemlihadisesinin adı o yıla verilmekteydi.

Muharrem ayı ise eskiden beri yılın ilk ayıdır. Bazılarımız 1 Muharrem gününühicretin yapıldığı gün olarak biliyoruz. Yılın ilk ayı Muharrem ayı olmasısebebiyle, ilk günü de Hicri yılbaşımızdır ama hicret, Muharrem ayındagerçekleşti diyemeyiz. Zira Tarihi kaynaklara göre Hicret, Muharrem ayındansonraki Safer ayının 26. Günü Perşembe gecesi başlamış, 12 Rebiülevvel Cumagünü ikindi vakti bitmiştir.

Bu konuda günümüz mutasavvıflarından Muhterem Ömer Tuğrul İNANÇER, HicretinMuharrem ayı ile ilgisi olmadığını şu şekilde izah ediyor:

“Hz. Ömer efendimiz bir müşavere heyeti kurmuş; Hz. Ali efendimizinönerisi teklifi ile hicret başlangıç kabul edilmiş. Ancak, hicretin olduğu yılbirinci yıl kabul edilmiştir. Hicretin olduğu gün birinci gün değildir. Bugünümüzde bunu bilmiyorlar. Onun için Muharrem ayı geldiği zaman; yılbaşı geldive hicret oldu zannediyorlar, Hicri yılbaşı geldi doğru, ama hicret olmadı.Hicret Muharrem, Muharremden sonra safer ayı, Safer ayının yirmi altıcı gecesi,yatsı vaktinden sonra başladı. “

Ömer Tuğrul İNANÇER, bu konu ile ilgili Konya’da başından geçen bir hadiseyide şöyle anlatıyor.

Geçtiğimiz senelerde muharrem ayında Konya’ya gitmiştim. Ayağımdada bir ağrı çıkmıştı. Cuma namazını büyük bir caminin bahçesinde kıldım. İmam;“hicretin gerçekleştiği Muharrem ayı” deyince sinirimden yerimde zor durdum. Namazdansonra imamın yanına gittim; “Bu hutbeyi siz kendiniz mi hazırladınız?” dedim.“Hayır, müftülükten geldi” dedi, çıkartıp kâğıdı gösterdi. “Peki, siz hicretinMuharrem’de olmadığını bilmiyor musunuz?” dedim. “Hutbe, hazır hutbe” falandedi.

İslam tarihini başta hoca efendilerimiz olmak üzere hepimizin çok iyiaraştırıp öğrenmesi gerekiyor.

Bu vesileyle hicri yılbaşınızı tebrik eder, yeni hicri yılımızın; ülkemizeve insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ederim.

Selam ve sevgilerle, 

 

YORUM EKLE

banner14

banner19

banner13

banner17