TERCİH ZAMANI

        TYT ve AYT sonuçları nihayet açıklandı.Şimdi tercih zamanı. En önemlisi burası. Hangi üniversite ve hangi bölümolacak?  Yani istediğim ve sevdiğimmeslek hangisi... Eğer bunu göz ardı edersek hata yaparız. Burada asıl olanailemizin, çevremizin istediği yahut tahayyül ettiği bölüm ve üniversite değil;bizim dilediğimizdir. Sonuçta bu üniversiteyi ve bölümü biz okuyacağız. Elbettebu tercihi yaparken ailemizin ve çevremizin ve hatta öğretmenlerimizin de görüşlerinisabırla dinlemeliyiz, onların fikirlerini de zihnimizde değerlendirip birsonuca varmalıyız.

    Burada şunu da unutmamak gerekir. Eğersınavlara birden fazla girmişsek ve tekrardan girmeyi hedeflemiyorsak vakıf üniversitelerinigözden kaçırmamalıyız. Çünkü tekrardan hazırlanıp sınav masrafı ve stresi yaşamamakiçin çok cazip fiyatlara bu vakıf üniversitelerini tercih edebiliriz ve kazananbiz oluruz. Bu vakıf üniversitelerinin burs imkanı, yeme içme ve barınmakoşulları da mevcut.  Özellikle yurtdışındakiüniversiteler bu yönüyle  biçilmiş birkaftandır.

       Bu üniversitelerin başında olan ülkeler  “KKTC” yani Kıbrıs daha cazip; ulaşımı rahat,güvenli ve nezih bir yer. Özellikle de başkentte bulunan Uluslararası KıbrısÜniversitesi  (CYPRUS INTERNATIONALUNIVERSITY ). Bu üniversiteyi tercih eden öğrenciler çok güzel ve rahat birşekilde okuma fırsatı bulabilirler. Burası her yönüyle merkezi bir yer. Tabiricaizse Kıbrıs’ta bir numara. Her şehre,  başta havalimanına olmak üzere çok rahat ulaşabilirsiniz.

     Tabii ki tercihler sizin, bunun yanı sıraOrta Asya’daki hatta Balkanlar’daki üniversiteler de sizleri bekliyor. Yetmediekonomik durumu daha iyi olanlar Avrupa ve Amerika’yı da tercih edebilirler.  

     Bu tercih döneminde çok detaylı araştırmayapmadan tercih yapmayınız, benden söylemesi. Hakkınızda hayırlısı neyse oolsun inşaallah. Rabbim emeklerinizi boşa çıkarmasın.

   Esenle kalın, mutlu yarınlar.

YORUM EKLE

banner14

banner13