Bilişim gurubu büyüyor

Türkiye bilişim sektöründeki özel şirketler, STK’lar, kamu ve diğer paydaşlarda görev alan bilişim yöneticilerini bir araya getirerek sektörün ihtiyaçlarına çözüm üretmek ve kamuoyu oluşturmak amacıyla kurulan BİLİŞİM GRUBU, 15 Kasım 2017 tarihinde kuruldu ve üç hafta içinde 200 üyeye ulaştı.

Bilişim gurubu büyüyor

Danışma Kurulu Kurucu Üyeleri arasında 24. Dönem İzmirMilletvekili ve Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanı RifatSait ve BTHABER Şirketler Grubu Başkanı Murat Göçe’nin de yer aldığı BİLİŞİMGRUBU’nun gündemini Nesnelerin İnterneti, Yapay Zeka, Kişisel VerilerinKorunması Kanunu, Blockchain, Endüstri 4.0 ve Bulut Bilişim gibi yeni nesilteknoloji trendleri oluşturuyor.

Türkiye’de her alanda üretimin ve üreticinin desteklenmesigerektiğini ifade eden BİLİŞİM GRUBU Kurucusu Şenol Vatansever, “Bilişimalanında da yerli ve milli teknolojilerin üretilmesi gerekiyor. Yerli ve milliteknolojilerin önemi, ülkemizin atlattığı terör olayları ve darbe girişimi gibibadireler sonrasında daha fazla dillendirilir oldu. Artık yapay zeka, sibergüvenlik, nesnelerin interneti, endüstri 4.0, sanal gerçeklik, artırılmışgerçeklik gibi daha birçok konunun daha fazla konuşulmasından son derece keyifaldığımızı belirtmek isteriz,” dedi.

Orta gelir tuzağından kurtularak, yüksek gelirli ülkelerkategorisine dahil olmanın ancak yüksek teknoloji üretimiyle mümkün olacağınıkaydeden Vatansever, “İhracatımızın niteliğini bu yönde geliştirmeden yılda 500milyar dolar hedefine ulaşılması zor. Savunma sanayinden iletişim sektörüne,sağlık teknolojilerinden tarım altyapısına, hatta yapay zekaya kadar her alandaTürkiye’nin yeni yatırımlara, yeni yaklaşımlara, yeni girişimlere ihtiyacı var.Teşvik politikalarının da yüksek teknolojiye ve yüksek katma değere sahipüretime öncelik tanır noktaya getirilmesi gerekiyor,” diye konuştu.

BİLİŞİM GRUBU’nun kurucu üyeleri arasında İstanbul’un yanısıra diğer büyük şehirlerden, Türkiye’nin dört bir yanından ve yurtdışındankatılımcılar yer alıyor. 2018 yılında 1000 üyeye ulaşmayı hedefleyen BİLİŞİMGRUBU, her ay yapacağı toplantılarda çıkan kararları danışmanlar kanalıylaCumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar ve Kamu Kurumu Yetkilileriyle paylaşarakTürkiye bilişim sektöründe katma değer üretmeyi hedefliyor.

 

Türkiye’nin bilişim sektöründeki tüm paydaşları bir arayagetirerek, tarafsız bir ortamda sorunlara çözüm üretmek, bu çözümleri kamuyetkilileriyle paylaşmak ve sektöre katma değer sağlamak amacıyla 15 Kasım 2017tarihinde Şenol Vatansever tarafından kurulan BİLİŞİM GRUBU; bünyesinde özelsektör, STK’lar ve kamuda görev alan bilişim yöneticilerini barındıran, küreselteknolojik gelişmeleri kamuoyu gündemine taşıyarak yerli ve milli teknolojininüretimine katkı sağlayan bağımsız bir kuruluştur.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2017, 08:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner14

banner13

banner17