Çocuğum Ne Yemesin?

Çocuğum Ne Yemesin?

Artık okul döneminde olduğumuzdan dolayı kliniktekihastalarımdan sık sık  “okul başladığıiçin diyete ve egzersize sadık kalamıyoruz, aksatıyoruz” gibi cümlelerduymaktayım. Yaz tatillerinde çocukları için diyetisyene başvuran aile sayısıartarken kış döneminde kontrollere gelişlerde çok belirgin bir düşüş oluyor.Gelecek yaz dönemi tekrar başvurulduğunda ise çocuk 20 kg almış olarak geliyor.Abarttığımı düşünmeyin lütfen, çok fazla örnek var bu şekilde başvurularda.

     Özellikle geçişsınavlarından dolayı aileler ve sistem tarafından çocuklara sürekli hareketsizve asosyal yaşantı empoze edilmekte. Bu konuda söylemek istediğim çok şey var.Ben çocuklarımızı 12 yaşında 80 kg ya da erken ergenlik yüzünden uzayamayançocuklar olarak görmek istemiyorum. Liseye geçiş sınavı yüzünden masa başınasabitlediğimiz çocuklar için çok üzülüyorum aynı şey üniversiteye hazırlanangençlerimiz içinde geçerli. Unutmayalım ki, okul ve sınavlar her zamanhayatımızda var olacak. Ama biz bu evrede çocuklarımızın ruhsal ve fizikselgelişimini doğru bir şekilde seyretmesi için elimizden geleni yapmalıyız.

      Öncelikleçocuklarımıza egzersiz alışkanlığı kazandırmaya çalışmakta ısrarlı olalım. Yanibırakıverin gün içinde kendilerine 40 dakikalık bir vakit ayırabilsinler. Amabunu kilo vermek için değil, hayatı boyunca ilgilendiği bir spor dalı olarakalıştıralım. Eğitim politikamızda da yer alması gereken bir prensip aslında.Kahvaltısız okula göndermeyelim. Olmazsa olmaz tam buğday ekmeği, yumurta vepeyniri kahvaltımızdan eksik etmeyelim.

      İkinci önemliunsur ise; beslenme çantası. Burada öğretmenlerimize ve okul yönetimine görevdüşüyor. Okula götürülmesi gereken beslenme çantası bazı okullarda öğretmenlertarafından belirleniyor. Menülere baktığımda çikolatalı ekmek, meyve suyu,sigara böreği veya çilekli süt gibi birçok örneğini sıralayabileceğim sağlıksızve besleyici olmayan menüler ayarlanıyor. Sağlıklı bir beslenme çantası içindeneler bulunmalı peki?  Süt grubu süt veyayoğurt içermeli, Tahıl grubu tam tahıllı ekmek dilimleri bulunmalı, et grubu mutlakapeynir, yumurta veya ton balığı bulunmalı, bol sebze ve koyacağınız 1 porsiyonmeyve ihtiyacı ile dengeli bir öğün sağlamış olursunuz.

      Son olarakpaketli gıdaları ve fast food menüleri bir ödül algısıyla çocuklarımızasunmayalım, lütfen.” Eğer bu hafta ödevlerini düzenli yaparsan sana hamburgermenü alırım”  gibi ibarelerleçocuklarımızı yanlış yönlendirmeyelim. Sağlıklı ve mutlu bir gelecek dilerimbütün çocuklarımıza. 

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2017, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15