Değerli Dostlar;

TEOG ( Liselere yerleşme sınavı) nihayet kaldırıldı. Hayırlı ve uğurlu olur inşaallah.

Değerli Dostlar;

Uzunzamandır savunageldiğim bu konunun Cumhurbaşkanımızın direktifleri ilesonuçlandırılmasından gelecek nesillerimiz adına çok mutlu oldum. İnanın ki liseleregeçişin sınavsız olması toplumsal yapımızın yeniden ve doğru olarak ( milli vedini) inşaası açısından çok önemli imkanları da beraberinde getirecektir. Toplumsalayrışmanın yerine toplumsal paylaşmayı, huzuru, insan odaklı bir anlayışınhakim olmasına katkı sağlayacaktır.Bir başkasını geride bırakma, başkasınınüzüntüsü üzerinden başarı elde etme Müslüman’a göre ve Müslümanca bir yaklaşımdeğildir. Müslüman bakış; kendisi için istediğini Müslüman kardeşleri için deen az kendisi kadar istiyen anlayıştır. Çocuklarımızın insan ömrünün en kısadönemi olan çocukluklarını bile yaşamalarına izin vermeyen bir yapıyı geridebirakmanın önemi hemen değil, ileri ki yıllarda anlaşılacak ve bu kararıkararlı bir şekilde alanlara minnet ve şükran duyacağız. Bazıları şöyle diyor :sınav yoksa liselere yerleşme nasıl yapılacak ?

 

Gayetbasit. Şu an ilkokula nasıl gidiliyorsa yani adresinizdeki liseye otomatikolarak kayıt olacak, böylece her lisede orta, iyi ve çok iyi öğrenciler olacak,hiç bir okul öne çıkmayacak. Meraklanmayın çok iyi olacak.

 

 

 

Bugüncel mesele ile ilgili kısa bir açıklamanın ardından bu günkü konumuzageçebiliriz.

 

Dünyada ve ülkemizde olup bitenden haberdarız. Genellikle insanın içini acıtan,yüreğini sızlatan, zaman zaman insanlığından utandıran haberler.

 

Başımızıuyumak için yastığa koyduğumuzda o günün muhasebesini yaparken, kendi kendimizehep sormuşuzdur, insanlık bu hale nasıl geldi, hadi yelpazeyi biraz daraltıpkendi ülkemize odaklanalım ve kendimize soralım, biz bu hale nasıl geldik ?

 

İşteben de  kendime böyle bir soru sordum vecevabını ararken, Hz. Ömer(R.A) bir sözü ile karşılaştım. Bir söz vardırbilirsiniz, “Kul sıkışmazsa, Hızır yetişmezmiş”.

 

Müslümanlarınen hayırlılarından olan o mümtaz insan bin dört yıl önceden bizim bugün niçinböyle olduğumuzla ilgili şöyle bir altın bilgiyi bize miras bırakmış.

“Kişiinandığı gibi yaşar, yaşadığı gibi de inanır”

 

Busözü okuduğumda ülkemizin ve Müslüman coğrafyanın içinde bulunduğu sıkıntılarınnedenini anladım. Müslümanların yaşadığı bu kadar sıkıntı ve zulmün en başnedeni Müslüman olmaları sebebiyledir. Biz de aynı durumda değil miyiz ? MeselaMüslüman bir toplum olmasaydık şimdiye çoktan Avrupa Birliği üyesi olurduk.Diğer Avrupa ülkeleri gibi sömürgeci olur, halkımıza refah ve mutluluksunardık. Dünyanın geride kalan kısmında yaşayan insanlarda hiç mi hiçumurumuzda olmazdı.

Seksenöncesi yaşanan sağ sol olayları olmaz, 12 Eylül darbesi de gerçekleşmezdi.

 

Sayısızşehit verdiğimiz, hesabı bilinmeyen maddi kaynaklarımızı tüketen terör belasıbaşımıza musallat ettirilmez, müttefik ve dost dediğimiz ülkeler önceleri gizlibugünler de ise aşikar bir şekilde terör örgütlerini desteklemezlerdi.

 

Ancaktüm bunlar oluyorsa bunun nedeni dinimiz değil, bizim dini algılama ve yaşamabiçimimiz.

 

Eğerbizler Müslüman olarak Müslüman gibi yaşasaydık ne ülkemiz ne de Müslümancoğrafya son iki yüz yıldır yaşadığı sıkıntılarla karşı karşıya kalmazdı.

 

Birazdüşünelim, bu konu üzerinde ileriki haftalarda sohbetimize devam edeceğiz. Sohbetimizibu defa bizden, Anadolu’dan bir ulu insanın Mevlana’nın inci taneleri gibi hergün göz atılması gereken, masamızın bir köşesine ya da çocuklarımızın odalarınaasılması gereken sözleri ile noktalayalım.

 

“Kalbinköşküne kurulmuşşa nefs, insan da bir hayvan da bir

Edepörtüsünü giymemişse beden, bahar da bir hazan da bir

Haramlokmaya alışmışsa kursak, aç da bir, tok da bir

 

Halineşükrü unutmuşsa insan, az da bir, çok da bir

 

Merhametelini tutmamışsa vicdan, zalim de bir mazlum da bir

 

Haftayagörüşünceye kadar kendinize iyi bakın, düşünmeyi unutmayın.

 

Hoşçakalın.

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Kahramanmaraş Nöbetçi Eczaneleri

banner15